“İş başvurumda kendimi eksiksiz bir şekilde ifade edebildim” diyebilmenin rahatlığı paha biçilemez. Hiçbirimiz mükemmel bir iş başvurusu yapabilmek için gerekli özelliklerle dünyaya gelmiyoruz. Eğitim hayatının bitişinin ardından, iyi bir araştırma ve öğrenme sürecinin yardımıyla ilgi çekici ve yeteneklerin doğru ifade edildiği bir iş başvurusu yapabilmek ise elbette mümkün. İşverenlerin başvuruyu eksiksiz olarak nitelendirmesini sağlayan bazı önemli özellikleri listeledik.

Hiçbir iş mükemmel olmadığı gibi hiçbir aday da kusursuz değil. Ama iş arama noktasında kişinin kendisini mükemmel bir şekilde ifade edebilmesi mümkün. İş dünyasının hem işverenler hem de iş arayanlar için sürekli bir öğrenme ve kendini geliştirme sahası olduğunu düşünürsek, adayların iş başvurularını fark edilebilir kılmasının bazı  yolları var. Bunlar da yeni fırsatların, kapıların açılmasını sağlıyor. Careerattraction adlı sitenin işverenler ve İnsan Kaynakları uzmanlarını referans alarak yaptığı araştırmada, bir adayın başvurusunun çok başarılı olarak nitelendirilmesini sağlayan bazı noktalar ön plana çıkıyor.

İşte eksiksiz iş başvurusunda öne çıkan özellikler:

Liderlik odaklı

Çalışmak istenen şirkete liderlik odaklı bir bakış açısına sahip olduğunu gösterebilmek çok önemli. Uzmanlara göre daha geniş bir bakış açısına sahip, önyazısı ya da özgeçmişinde kendisine ve şirkete dair öngörülerini paylaşan aday dikkat çekiyor. Bu, adayın büyük düşündüğünü, önemli sorumluluklar almak ve bir gün bir takıma liderlik etmek istediğini gösteriyor.

bodsvg

Dirençli

Dirençli olarak adlandırılan özellik aslında pozitif bakış açısına sahip olmak anlamına geliyor. Güçlüklerden yılmayan, panik ve stres yerine çözüm odaklı bakış açıları geliştiren adayları işverenler daha çok tercih ediyor. Adayın işlerin bazen yolunda gitmeyeceğini, başarısızlıkların olabileceğini bildiğini ama bunu önemli bir gelişim aracı olarak algıladığını işverene belirtmesi çok önemli.

Dobra

İşverenler saygı sınırlarını aşmadan ofiste her konuda dobra olabilen adayların iletişimi en kuvvetli adaylar olduklarını düşünüyor. Doğrudan, lafı uzatmadan, kendini dürüstçe ifade edebilen kişiler bürokrasiden uzak olmaları ve samimiyet kurabilmeleri nedeniyle iş yürütmede daha hızlı ve başarılı. Bu kişiler aynı zamanda iyi birer takım üyesi. Diğer takım üyeleriyle açık bir iletişimi olmaları nedeniyle sorun çözümünde ve yaratıcı fikir geliştirmede fark yaratıyorlar.

canayakinn

Kontrollü

Araştırmaya göre özellikle İnsan Kaynakları uzmanları kontrollü bir bakış açısına sahip adayı farklı bir yere koyuyor. İşverenler için de benzer bir durum söz konusu. “Kontrol bende” diyebilen, dış etkenlerden kolay kolay etkilenmeyen, kariyerine odaklanmış, risklerden ve sorunlardan korkmayan ve bunlara birer gelişim aracı olarak bakabilen aday hemen dikkat çekiyor.

Canayakın

Elbette içten davranan, karşısındakiyle yakınlık kurabilen, güler yüzlü ve samimi adayın hemen dikkat çektiği söylenebilir. Uyumlu bir çalışma arkadaşı olabileceği belli olan bu adayın işverenler tarafından sorumluluk verme noktasında daha çok tercih edildiğini belirtmekte fayda var.

canayakin

İstekli

Bir konuda ne kadar istekliyseniz, o işi diğerlerinden daha iyi yapabilme şansınız da o derece artar. İstekli olmak kişiyi bir adım öne geçirir. İlgi ve çabayla işe daha iyi odaklanılarak kaliteli bir iş elde edebilmek kolaylaşır. İşverene gerçekten istekli olduğunuzu gösterebilmek bu nedenle son derece önemli.

Uyum becerisi

İşverenler ve İnsan Kaynakları oyunda kalabilmenin değişim kabiliyeti ile mümkün olduğunu belirtiyor. Kuralları olan, sabit normlarla iş dünyasına bakan, değişimin korkutucu olduğunu düşünen ve buna direnen adayların işi zor.

uyum

Yaratıcı

Bugün iş dünyasında parlayan şirketlerin çoğunun cesur fikirlerle kurulduğunu, teknoloji ile yaratıcı düşünmenin ortaklığı sayesinde başarıya ulaştıklarını söyleyebiliriz. Bu nedenle yaratıcı olduğunuzu ifade etmek, hatta bunu hazırlayacağınız taslak projelerle göstermek dikkat çekmenize yardımcı olacaktır.

Güvenilir

Bir işverenin ya da İnsan Kaynakları uzmanının en çok önemsediği özellikler arasında güvenilirlik geliyor. Bu nedenle işverene sunulan referanslar çok önemli. Referanslarınızın, iş yapış biçimlerinize ve güvenilir bir insan olduğunuza dair ayrıntılı bilgi verecek insanlar olmasına özen gösterin. Güvenilir bir çalışanın vazgeçilmez olacağını unutmamak gerekiyor.

trustt

Kararlı

Araştırmaya göre işverenler zor kararlar alma noktasında cesur olan çalışanlarla çalışmak istiyor. Pasif olmaktansa denemekten korkmayan, zor dönemlerde girişimci bir ruhla hareket eden kararlı, ne istediğini bilen aday çok değerli.

Tüm bu özelliklere onlarcası daha eklenebilir. Çalışkan olmak, vizyon sahibi olmak, bilgili olmak, zeki ve ikna edici olmak gibi diğer özellikler de araştırma sonuçlarının arasında önemli bir yere sahip. İşe alım söz konusu olduğunda elbette kimse bahsi geçen özelliklerin yüzde yüz hepsine sahip değil. Ama kişisel gelişim noktasında ne kadar bahsi geçen noktalara eğilirseniz istediğiniz işe girmeniz de o kadar kolaylaşacaktır.

 

ilanlara-basvur