iş görüşmesine

Henüz kariyerinin başındaysan ve daha önce çok fazla iş görüşmesine katılmadıysan “İş görüşmesine fiziksel olarak nasıl hazırlanılır?” sorusunun zihnini meşgul etmesi oldukça muhtemel. Hemen her aday, deneyimi ve birikimi kadar görüntüsüyle de en doğru aday olduğunu İK uzmanına göstermek ister.  Peki,  İK uzmanını dış görünüşünle de etkilemek için nelere dikkat etmen gerekiyor?

Deneyimlerin ve yetkinliğin bir işin olmazsa olmaz kriterleri arasında; ancak iş görüşmesinde sarf ettiğin sözler kadar nasıl göründüğün de işe kabulün konusunda oldukça etkili. Bu nedenle tecrübelerinin, yeteneklerinin ve kişiliğinin başvurduğun pozisyona uygunluğu kadar görünüşünün de prezantabl olması büyük önem taşıyor.

İşte, iş görüşmesine gidecek olan adayların dış görünüşünde dikkat etmesi gerekenler:

Kıyafet seçimine dikkat!

Günlük hayatta tarzın ne olursa olsun İK uzmanını etkilemek ve o işi gerçekten istediğini göstermek için iş görüşmesine hazırlanırken kıyafetine mümkün olduğunca özen göstermelisin. İlk intibanın önemli olduğunu bilerek iş görüşmesine hazırlanmalısın.

Sektöre göre giyim tarzı değişiklik gösterir. İş görüşmesine giderken giyeceğin kıyafeti, çalıştığın sektörü göz önünde bulundurarak seçmende fayda var.

Örneğin, meslek gruplarına göre şu şekilde giyinebilirsin:

Resmi: Şirketler, finansal kurumlar, muhasebe firmaları, hukuk büroları.

Rahat ve şık: Satış, devlet kurumları, eğitim, perakende, küçük şirketler, bilgi teknoloji, mühendislik, gayrimenkul.

Rahat: İnşaat, onarım, çevre düzenlemesi, sıhhi tesisat.

Yaratıcı / Moda: Moda, eğlence, grafik tasarım, video oyun tasarım, müzik.

Kişisel bakım olmazsa olmaz

Kıyafet seçimin ne kadar yerinde olursa olsun prezantabl bir görünüm sunabilmek için temiz ve bakımlı görünmen de şart. Saçın, ellerin ve de dişlerin… Bir bütün olarak özenli biri olduğuna dair karşı tarafa mesaj vermek için bu noktalara da dikkat etmelisin. Hazırlanmadan önce bir duş alman seni fiziksel olarak rahatlatırken fresh hissetmeni de sağlayacaktır. Bir mülakatta elini en çok güçlendirecek şeylerden biri ise şüphesiz ki temiz ve samimi bir gülüş. Etkileyici bir gülümsemeye sahip olmak için de kişisel bakım ürünlerinden yararlanabilirsin. Böylece daha kısa sürede hazırlığını tamamlayabilirsin.

Kısacası iş görüşmesine hazırlanırken, zihinsel hazırlığının dışında fiziksel bir hazırlık da yapmalısın. İK uzmanlarının seni bir bütün olarak değerlendirdiğini unutmamalısın.