Arşivler

Seyahat etmeyi sevenler için tercih edilebilecek 9 meslek 

Seyahat etmeyi sevenler

Eğer aktif biriysen, hareket halinde, gezerek, insanlarla etkileşimde bulunarak çalışmak tam sana göreyse, üretkenlik adına meslek seçerken bu özelliğini mutlaka dikkate almalısın. Şanslısın ki bugün ofis dışında da yapılabilen, gezerek para kazandıran ve seyahat etmeyi sevenler için pek çok meslek var. Senin için araştırdık… 

Bazıları için bir ofiste 9-5 çalışmak güvenli ve konforludur. Bu şekilde kişi daha verimli çalışır, gün bitince evine gitmenin keyfini yaşar. Bazıları içinse, tabiatı gereği dışarıda olmak, aktif bir şekilde gezerek ve etkileşimde bulunarak çalışmak uygundur. Bu şekilde daha üretken ve başarılı olurlar. Eğer sen de ikinci gruba giriyorsan ya da hangi grupta olduğuna henüz karar vermediysen, bu mesleklere göz atarak fikir yürütebilirsin. 

İşte seyahat etmeyi sevenler için tercih edilebilecek 9 meslek:

İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık 

Ofis içinde çalışan inşaat mühendisleri ve mimarlar olduğu gibi, yurt içi ya da yurt dışı projelerden sorumlu olarak sürekli hareket halinde olan inşaat mühendisleri ve mimarlar da var. Bu meslekler hem ortalamanın üzerinde kazançları hem de seyahat ederek çalışma imkânı vermeleri dolayısıyla öne çıkıyorlar. 

Gemi Çalışanı 

Kim bir gemide çalışmak istemez ki? Bu bir tatil (cruise) ya da taşıma gemisi olabilir. Bu tür bir gemide çalışmak hem denizde olmak hem de birbirinden uzak ve farklı ülkeleri görmek açısından son derece cazip. Gemilerde yapacağın çok fazla meslek var. Gemilerde; gemi elemanı, kaptan, gemi mühendisi, aşçı, garson veya teknisyen olmayı seçebilirsin.

Dalış Eğitmeni 

İşte dünyanın her yerinde yapabileceğin bir meslek. Dalış eğitmeni olmak için iki yıldız eğitimini tamamlaman ve eğitmen sertifikası alman gerekiyor. Bu süreci atlattıktan sonra dünyanın istediğin bir köşesinde, arzu ettiğin bir denizde insanlara dalmayı öğretebilirsin. 

İngilizce Öğretmeni 

İngilizce dünyanın en evrensel dili. İngilizce öğretmeni olmak uygun koşulları karşıladığın sürece dünyanın her yerinde İngilizce öğretebilmek demek. Bu da sık sık seyahat etmeni, seyahat ederken de para kazanmanı mümkün kılar.  

Etkinlik Yöneticisi 

Etkinlik düzenlemek son derece keyifli bir iş. Üstelik sadece eğlenceli değil, hareket etmeyi, aktif olmayı da mümkün kılıyor. Düğünler, partiler, toplantılar ya da farklı organizasyonlar organize etmek, hem farklı insanlarla tanışmanı hem de yeni yerler görmeni sağlar. Bu da gezerek para kazanman anlamına geliyor. 

Host/Hostes 

Gezerek para kazanmanın bir diğer yolu da uçmak. Evet, host ya da hostes olarak her gün farklı bir yere uçabilir, uzak yerlere yaptığın uçuşlarda sahip olacağın konaklama imkanı nedeniyle farklı kültürleri deneyimleyebilirsin.  

Tur Rehberi 

Tur rehberliği her ne kadar yoğun ve zorlu bir meslek de olsa, hem yabancı yerler görmeyi hem de buralarla ilgili tarihi bilgi sahibi olmayı zorunlu kılıyor. Tur rehberliği yaparak dünyayı gezebilir, pek çok bilgi öğrenebilir ve gezerken para kazanabilirsin. 

Satış Yöneticisi 

İnsanlarla etkileşimde bulunarak ve seyahat ederek para kazanabileceğin bir diğer meslek dalı da satış. Arabanla her gün farklı bir semt ya da şehre giderek satış yapabilirsin. Aynı şekilde farklı ülkelerde de sattığın ürünleri pazarlayabilir, para kazanırken gittiğin yeri bir turist gibi deneyimleme fırsatı da yakalayabilirsin. 

Seyahat Yazarı 

Eğer yazmayı ve gezmeyi seviyorsan bundan bir meslek de üretmen mümkün. Kalemin iyiyse, gittiğin yerler hakkında yazılar yazabilir, bunu bir dergi ya da gazeteyle paylaşabilir ya da kendi blogunda yayınlayabilirsin. Bunu bir iş haline gelerek para kazanmanı sağlayabileceğini unutma. 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.