Arşivler

Video: Mülakat sonuçlarını nasıl değerlendirmeliyiz?

Merakla beklenen cevap geldi! Olumsuzsa sakın moralinizi bozmayın, yeni iş fırsatları sizi bekliyor! Peki ya olumluysa? Doç. Dr. Psikolog Ozanser Uğurlu yapılması gerekenleri bu videoda anlatıyor.

Doç. Dr. Psikolog Ozanser Uğurlu’ya göre işe kabul edildiğinize dair olumlu cevap aldığınızda öncelikle başladığınız bir işi tamamladığınız için mutlu olmalısınız. Olumlu cevabın ardından karşı taraftan mutlaka teklifi değerlendirmek için süre istemelisiniz. Uğurlu bu süreçte nasıl davranmanız gerektiğini, “Kabul edildiniz sihirli bir cümledir ve gözünüzün önüne kocaman bir perde indirebilir. Size yapılan teklifi hiç düşünmeden kabul etseniz de daha sonra pişman olabilirsiniz. Önce olumlu cevabın keyfini çıkartın, teklifi değerlendirmek için gerekirse bu konuda tecrübesi olan insanlara danışın ve fazla gecikmeden karşı tarafa teklif için yanıtımızı sunun” şeklinde açıklıyor.

Olumsuz cevap her şeyin sonu değil

Bir değerlendirmeye girmek ve sonucunda red cevabı almanın her insanı üzeceğini söyleyen Ozanser Uğurlu olumsuz cevapların bizi psikolojik açıdan geliştiren fırsatlar olduğunu ifade ediyor. “İnsanın her istediği gerçekleşseydi hayat çekilmez olurdu ve bir yerde mutlaka tıkanırdı” diyen psikolog, yaşadığınız süreci bir tecrübe olarak değerlendirmeniz ve yeni iş arayışında motivasyonunuzu kaybetmemeniz gerektiğini aktarıyor. Uğurlu olumsuz yanıt alan adaylara “Umut insan yaşamında onu ayakta tutan ve hayatın karşısına çıkarttığı engelleri aşması için ihtiyaç duyduğu önemli bir psikolojik güçtür. Ne olursa olsun her zaman içine düştüğümüz durumdan bir çıkış yolu vardır” şeklinde umutlarını kaybetmemeleri yönünde tavsiyede bulunuyor.

Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nin Gazetecilik Bölümü'nde yazılı basın muhabirliği, TV muhabirliği ve foto muhabirliği alanlarında eğitim aldı. Son sınıfta Milliyet Gazetesi’nin Cumartesi-Pazar eklerinde bir yıl boyunca staj yaptı. Ardından İstanbul Üniversitesi Radyo-Televizyon Yayıncılığı Bölümü'nden mezun oldu. Yedi yıldır birçok dergi için içerikler hazırlayarak fotoğraflar çekti.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.