Arşivler

Dokunmak stresi yok ediyor

Kendinizi ifade etmek için saatlerce dil dökebilirsiniz. Ancak iletişim kurarken daha da önemlisi başınızı nasıl tuttuğunuz, nereye baktığınız, nasıl konuştuğunuz ve hatta fiziksel temas kurup kurmadığınız oluyor.

Bu 5 ipucuyla beden dilinize dikkat ederek kariyerinizde yükselmeye başlayın.

konus1

Yumuşak bir ses tonuyla konuşun

Kanada’nın en ünlü eğitim kurumlarından McMaster Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, pes sesle konuşan kişiler etrafındakilere güven veriyor. Ancak bunu yaparken sahte olmamanız önemli. Vücut Dili Uzmanı Carol Kinsey Goman toplantıda konuşma yapmadan ya da önemli bir telefon konuşmasından önce küçük egzersizlerle kaslarınızı açmanızı öneriyor. Çünkü iş hayatında her gün yaşadığınız stres, kas gerginliğini artırıyor ve bedende genel bir gerilim oluşmasına yol açıyor. Ses tellerinizin daralmasına da sebep olan stres halinin yaratacağı kontrolsüz ses tonundan kaçınmak için birkaç kez dudaklarınızı açıp kapayarak “ummm” demeniz öneriliyor.

goz

Göz teması kurun

İletişim analizleri yapan Quantified Impressions isimli şirketin 3000’den fazla profesyonelin yanıtlarıyla gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları, birebir ve grup toplantılarında insanların yüzde 70’inin göz göze gelmekten çekindiğini gösteriyor. Duygusal bağ kurabilmek için göz teması kurmanız gerektiğini belirten uzmanlar, birebir yaptığınız görüşmelerde 10 saniye, kalabalık toplantılarda ise en az 3 saniye bakışlarınızı sabitlemenizi söylüyor.

bas

Başınızı dik tutun

Bir hata yaptığınızı kabul ederken başınızı dik tutmalısınız. Bu duruş, hata yapmış olsanız bile kendinize güven duyduğunuzu ve uzlaşmaya hazır olduğunuzu belli edecek. Çeneniz çok yüksekte durursa öfkeli, aşağıda kalırsa ise zayıf görünürsünüz. Dengeyi kurmakta fayda var.

saril1

Fiziksel temastan kaçınmayın

İş arkadaşınızla yaptığınız sunum çok mu başarılı geçti? Bunu sarılarak kutlayın; kurduğunuz fiziksel temas ile birbirinize güç vereceksiniz. Araştırmalara göre, dokunmak oksitosin ve kortizol hormonu salgılayarak güven duygusu hissetmenizi sağlıyor ve vücudunuzda biriken stresin negatif etkilerini ortadan kaldırıyor.

gulumse

Gülümsemeyi ihmal etmeyin

Özellikle mülakatlarda dişlerinizi göstererek gülümsemeniz simanızı unutulmaz kılar. Duke Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları uzmanlarının katılımıyla yapılan bir araştırmada, nötr ifadeli adaylara oranla gülümseyen adayların isimlerinin daha çok hafızada kaldığı sonucu çıkıyor. Ayrıca İK uzmanları işe alım aşamasında da tercihlerini dikkat çekici kişilerden yana kullanıyor.

Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nin Gazetecilik Bölümü'nde yazılı basın muhabirliği, TV muhabirliği ve foto muhabirliği alanlarında eğitim aldı. Son sınıfta Milliyet Gazetesi’nin Cumartesi-Pazar eklerinde bir yıl boyunca staj yaptı. Ardından İstanbul Üniversitesi Radyo-Televizyon Yayıncılığı Bölümü'nden mezun oldu. Yedi yıldır birçok dergi için içerikler hazırlayarak fotoğraflar çekti.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.