Arşivler

Mutsuzum, çünkü işimi sevemiyorum

Birçok çalışan, ya işini kaybetme korkusu ya da üstüyle ilişkilerinin bozulması endişesiyle sorunlarını dile getirmek yerine kendi içinde çözmeye çalışıyor. Tüm bu nedenler ise kişinin mutsuzluğunu artırıyor. Çalışanların bu kısır döngüden çıkabilmek için ne yapması gerekiyor? Uzman Psikolog Duygu Yüksel, bu tür sorunu olan çalışanlara tavsiyelerde bulunuyor.

Çevremizde birçok kişi hayatını idame ettirebilmek adına mevcut iş ortamını devam ettiriyor. Amaç salt para kazanmak ise iş yerinde mutsuzluk kanser gibi önce ruha, sonra bedene, ardından sosyal çevreyle olan iletişime doğru yayılıyor. Bu nedenle her geçen gün mutsuz olarak işe giden insan sayısı artıyor ve kişiler arası ilişkiler ise bozuluyor. Çalışanların işyerinde mutsuz olma nedenleri arasında şunlar yer alıyor:

 • İş güvencesinin olmayışı
 • Mesai saatlerinin çokluğu,
 • Yapılan mesai ücretinin verilmeyişi
 • Sosyal hayatın her geçen gün daha da azalması
 • İş ortamında ekip ruhunun yakalanamayışı
 • Kişisel çabaların görülmeyişi
 • Bilgi  paylaşımının kişiler arası olamayışı, Hak edilen ücretin alınmayış
 • Kişinin kendisini geliştirmemesi
 • Başarının takdir görmemesi
 • Adil ücretlendirmenin yapılmayışı
 • Sağlıklı çalışma ortamının olmayışı gibi nedenler yer alıyor.

Yapılan işe yönelik üstlerden takdir görmek, gelişim sağlayabilmek adına olanaklar sunulması birçok çalışan için oldukça motive edicidir. Ancak motivasyon kaynakları üstler tarafından kimi zaman önemsenmiyor kimi zamansa fark edilemiyor. Birçok çalışan, işini kaybetme korkusundan ya da üstü ile ilişkilerinin bozulma endişesinden ötürü sorunlarını dile getirmek yerine kendi içinde çözmeye çalışıyor. Tüm bu nedenler ise kişinin mutsuzluğunu artıyor.

Çalışan hangi adımları atmalı?

Kısır döngüden çıkabilmek için ya iş ortamında yaşanılan sıkıntılara müdahale etmek ya da işi değiştirebilmek adına adım atılması gerekiyor. Ancak burada öncelik iş ortamında kişiyi rahatsız eden faktörler konusunda neler yapabileceği olmasında gerekiyor. Bunun için çalışan listeleme yönteminden faydalanabilir. Mutsuzluğa neden olan sebeplerin belirlenmesinden sonra, konuya dair iletişim sağlanarak süreci eyleme geçirmek değişimin gerçekleşmesine yardımcı olacaktır. Kimi zaman da yapılan işin sevilememesi söz konusu. Fakat ülkemizde işsizliğin yoğun olduğu şu günlerde iş değişikliği yapmak birçok çalışan için oldukça radikal görünmekte. Ait hissedememe, işin benimsenemeyişi her geçen gün kişiyi daha mutsuz kılar. Şayet, kişi işini değiştirmeye yönelik gerekli gücü hissedemiyor ya da farklı bir ortama geçme olanağını bulamıyorsa;

– İşe yüklediğimiz anlamları değiştirmeliyiz. İşimizin olumsuz yanlarını odağımızda tuttuğumuz sürece, güzel yanlarını görmemiz zorlaşır.

– Yaşadığımız sorun her ne ise saatlerce düşünmek yerine eyleme geçerek çözüm bulmamız bizi daha çok mutlu eder.

– Hedefimizin ne olduğuna dair liste yaparak önceliklerimizi belirlememiz bizi rahatlatır.

– Sosyal ortamınıza daha fazla zaman ayırmak ve kendiniz için yapacağını her bir aktivite zihninizde yer alan olumsuz düşüncelerin gitmesine, kafanızdaki sağlıksız iç sesinizin kısılmasına yardımcı olur.

– Anlayışlı olmadığını düşündüğünüz çalışma arkadaşınızla ya da yöneticinizle ortak bir dil yaratıp, sorunlarınızı kapatmak yerine konuşmak iş saatlerinizi daha az stresli geçirmenizi sağlar.

Zihindeki kaos sonlandıkça, içsel huzur artacak, dolayısıyla motivasyon yükseleceğinden iş yerine yüklenilen anlamlar da değişecektir. Anlam değiştikçe, hayatımızın sadece iş ortamından ibaret olmadığını, özel yaşamımızda alternatifler yaratarak hem çalışma hayatımızın hem de özel yaşamımızın daha sağlıklı olmasını sağlayabiliriz. Yaklaşan yaz mevsimiyle daha dinamik ve çözümler üretebildiğiniz huzurlu iş ortamı dilerim.

duygu_yuksel
Uzman Psikolog Duygu Yüksel www.yukselpsikoloji.com

 

 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.