Arşivler

Nasıl Finans Uzmanı olunur?

Finans uzmanı olmak için sadece işletme ya da iktisat okumak yeterli değildir. Üstelik bir finansçının çalışabileceği alanlar da sanıldığını aksine çok sınırlı değil, pek çok alanda finans kariyeri yapılabilir. Sen nasıl bir finans uzmanı olmak istiyorsun? 

Bir finans uzmanının çalışabileceği pek çok sektör ve iş alanı bulunsa da bu alanda kariyer yapmak istiyorsanız önce sektörü çok iyi bilmelisiniz. Ancak bunun ardından karar vermeniz gereken en önemli konu, bu alanda istekli olup olmadığınızdan emin olmak olmalı. Özellikle Türkiye’de finans alanında kariyer yapma konusunda bir takım kafa karışıklıkları bulunuyor. Konuyu sadece matematik ve muhasebe bilgisi sınırlarında tutmak ise iyi bir finans uzmanı olmaya yetmiyor.

 

Finansı seçmeden önce

Öncelikle sadece üniversitede işletme ya da iktisat fakültelerinden birini seçmek iyi bir finans uzmanı olunacağı anlamına gelmez. Bunun için öncelikle birkaç sorunun cevabını doğru vermek gerekiyor. Bu sorulardan ilki elbette “Okulda en sevdiğiniz ders matematik miydi?”  olacak. Ancak matematiğin yanı sıra tarih, sosyoloji gibi dersler de ilginizi çekmiş olmalı ve bütün bunların toplamıyla ortaya çıkaracağınız bir kariyer olduğunu bilmelisiniz. Çünkü finans alanında çalışmaya başladığınızda sadece çalışacağınız şirketle ilgili değil bütünüyle ekonomik ortamla ilgili bilgi sahibi olmanız gerekecek. Sayılar ve toplumsal olaylar arasında doğru bağlantıları yapan kişilerin finans alanında başarı şansları çok daha yüksek.

 

Yükselmek için odaklanılabilecek farklı alanlar var 

Finansta muhasebe alanında kariyer yapmak için okulun dışında alınması gereken bazı sertifikalar bulunuyor. Bu sertifikalarla muhasebe dalında uzmanlığınızı artırabilirsiniz. Ancak finansı daha kapsamlı bir kariyer haline getirmek istiyorsanız, odaklanabileceğiniz birkaç alanı şöyle sıralayabiliriz:

-Borsa

-Banka / Yatırım Bankacılığı

-Finansal Planlama

-Finansal Kontrolörlük

-Finansal Danışmanlık

-Sermaye Piyasası İşlemleri

-Kamu Personeli olarak Maliye Bakanlığı / Hazine

 

MBA şart mıdır? 

Türkçe karşılığı İş İdaresi Yüksek Lisans Programı olan Master of Business Administration programının İngilizce kısa ismine MBA denir. İş dünyasında son yıllarda özellikle yönetici adayları için çok tercih edilen bir yüksek lisans programı olarak MBA bu alanda kariyer yapmak istiyorsanız yol gösterici olacaktır. Programın çıkış noktası finansal uzman yetiştirme konusunda başarılı olan Amerika. Bugün Türkiye’de birçok vakıf ve devlet üniversitesi tarafından da veriliyor. Üstelik zamanı olmayanlar için açılan e-MBA programları uzaktan eğitim yöntemiyle önemli başarı sağlıyor.

 

Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünde okurken genç bir muhabir olarak başladığı yazı ve haber merakı hiç eksilmedi. Muhabirlik, editörlük ve kurumların web sitelerinin yönetiminin ardından Temmuz 2011’de Kariyer.net’e İçerik Yöneticisi olarak katıldı. Haber Türk Kariyer, Kariyer Dergi ve Kariyer Rehberi için içerikler üretti.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.