Nielsen Türkiye 2005 yılından bu yana uzun dönemli staj programları düzenliyor. Programlar hakkında Nielsen yetkililerinden bilgi aldık.

Stajyer talebi geldikçe alım yapıyoruz
Programın gerek stajyer arkadaşlarımız gerekse bizim açımızdan verimli olmasını sağlamak amacıyla haftada en az 2 gün ve uzun dönemli  (minumum 6 ay) staja devam etme koşulu bulunuyor. Stajyer arkadaşlarımızı potansiyel çalışanlarımız olarak değerlendirmemiz nedeniyle işe alım sürecini aynı titizlikte yürütüyoruz. Örneğin; stajyer alımı yapacak bölümde iyi seviyede İngilizce bilme koşulu varsa adayların İngilizce yeterliliği ölçülüyor. Belli bir stajyer alım dönemimiz bulunmuyor. Departmanlarımızdan stajyer talebi geldikçe alım yapıyoruz. 

Karşılıklı verim hedefliyoruz
3-4. sınıf lisans ve yüksek lisans öğrencilerine staj imkanı sunuyoruz. Staj programında karşılıklı olarak verim alınması hedefleniyor. Öğrenci arkadaşlarımız iş süreçlerinin içine girerek araştırma sektörünü yakından inceleme fırsatı bulurken biz de çalışma arkadaşlarımızı seçme şansına sahip oluyoruz. Çalışmalarından memnun kaldığımız stajyer arkadaşlarımıza mezuniyetlerinin ardından iş teklifinde bulunuyoruz. Şirketimizin hemen her departmanına stajyer alımı yapabiliyoruz. 2005 yılından bu yana toplam 125 öğrenci arkadaşımız program çerçevesinde çeşitli departmanlarda görev aldı. Program çerçevesinde stajyer arkadaşlarımıza yemek ve yol yardımı ve ilk 2 ayın ardından belirli bir ücret veriyoruz.

Onat Kıcalı / Müşteri Temsilcisi – Müşteri Hizmetleri FMCG

Üniversitenin 3. sınıfının yazında, her mezun adayı gibi ben de klasik bir stres içerisine girmiştim. “Okul bitecek ve ben ne yapacağım?” sorusu zihnimi kurcalamaktaydı. Tam da bu sırada bir staj yapmanın çok faydalı olabileceği düşüncesi aklıma geldi. Bu kararı vermek için geç kaldığımın farkındaydım ancak bir an önce staj arayışına başlamaya karar verdim. Neyse ki kısa sürede staj buldum ve nihayetinde Nielsen’da staj hayatıma başladım. Mezuniyetimin ardından herhangi bir şirkette işe başlamak yerine Nielsen gibi, kişilerin yardımsever olduğu ve nispeten rahat (iş olarak değil yanlış anlaşılmasın davranış olarak) olduğu bir şirkette staj yapmış olmak benim iş yaşantısına daha rahat adapte olmamı sağladı. Nielsen’da iki farklı dönemde, toplamda 4,5 ay staj yaptıktan sonra -ki bu dönemler zarfında gerçekten çok şey öğrendim- Ağustos 2007’de Nielsen’da iş hayatına başladım. Staj yapmış olmanın ve işi öncesinde nispeten biliyor olmanın gerçekten çok büyük avantaj sağladığını söylemeliyim. Onun için arkadaşlar, staj olayını önemsemezlik yapmayın, sonra çok pişman olursunuz diyorum.

Zeynep Gülsoy / Müşteri Temsilcisi – Müşteri Hizmetleri FMCG

Nielsen’da geçirdiğim staj dönemim boyunca edindiğim deneyim ve bilgiler hem akademik çalışmalarımda hem de kariyerim ile ilgili planlarımda bana yol gösterici oldu. Staj dönemimin tamamlanmasının ardından araştırma sektörünü ciddi bir kariyer alternatifi olarak düşünmeye başlamıştım. Mezuniyetimin ardından Şubat 2007’den beri Nielsen’da çalışıyorum. Araştırma sektöründe kendini geliştirmek isteyen öğrenciler için Nielsen’ın çok önemli bir okul olduğuna inanıyorum.

Staj ilanlarını kaçırmayın!