Tazminat, işsizlik ve sağlık ödenekleri, terfi olanakları ve performans değerlendirmeleri gibi büyük önem taşıyan konular, etkili kişilerarası iletişim ve yaratıcılık kullanarak sağlıklı bir biçimde çözülebilir. Bu yazının konusunu çalışma arkadaşlarınızla aranızda oluşan ve çözülmesi daha zor olan kişisel problemlerin üstesinden gelmenin yolları oluşturmaktadır.

Bir çalışma arkadaşınızla herhangi bir konu hakkında ortak bir karara varmanız gerekiyorsa ve aranızda soğuk rüzgarlar esiyorsa, bu kişi sizinle aynı konumda bir çalışan ya da üst düzey bir yönetici bile olsa kendinizden emin olduğunuz konularda duruma müdahale edebilmek ve ortak doğruyu bulabilmek için yapabilecekleriniz vardır. Bunu yapabilmek karşınızdaki kişiye güvenmediğiniz ya da onun tarafından yeterince saygı görmediğinizi düşündüğünüz zaman daha da zor olacaktır. Karşınızdaki kişi tarafından dinlenilmediğinizi ya da dinlenilseniz bile düşüncelerinize çok da fazla önem verilmediğinizi hissediyorsanız, karşınızdaki kişi ile nasıl iletişim kurmalısınız? Bu konuda size yardımcı olabilecek birkaç ipucunu değerlendirmenizde yarar görüyoruz.

Hedeflerinizi açık ve net olarak belirleyin.
Çalışma arkadaşınızla iletişiminizi uygun bir seviyeye getirmeniz demek, onunla iyi arkadaş olacaksınız anlamına gelmez. Bu noktada sizin yapacağınız iletişiminizi güçlendirmek ve bu şekilde daha verimli bir çalışma ortamı sağlamaktır. Başarmaya çalışmanız gereken nokta temel olarak, yapıcı bir iş geliştirme programı ve geliştirdiğiniz konu hakkında verimli iş çıkarmak olmalıdır. Oluşturmanız gereken iş ilişkisi, birbirinizle dürüstçe konuşup, çalışmalarınızı bu şekilde devam ettirmektir.

İletişiminizi bölen konuları bir kenara bırakarak, dikkatinizi çözmeniz gereken sorunlara yoğunlaştırmanız daha yapıcı bir iş ilişkisi yakalayabilmeniz için faydalı olacaktır. Kişilerarası iletişime veya ofis ortamında oluşan fikir çatışmalarına çözüm bulmak için en etkili yol, konuyu doğrudan masaya yatırmak ve açık bir diyalog ortamı yaratmaktır. İki kişi arasında bu tip bir sorun olduğunda, tarafların olaylara kendi açılarından bakıp en doğru olanı uygulamaya sokmaları, genellikle bu sorunların ortadan kalkması için yeterli değildir. Hatta karşılıklı güvenin olmadığı durumlarda, ortak karar alınması gereken konularda çalışmalar yapmak çok daha yorucu ve zorlayıcı bir süreç olabilir. Karşılıklı olarak birbirinizi dinlemeniz, güvenmeniz ve anlamanız oldukça zorlaşabilir.

Sorunları hızlı ve verimli bir şekilde çözmeye çalışın.
Sorunları çözmede siz öncü olmaya çalışın. Karşınızdaki kişi ile olan bireysel sorununuzun profesyonel iş hayatınızdaki verimin düşmesine izin vermenizin akıllıca bir tercih olmadığı açıktır. Bu nedenle belki hem kendiniz hem de karşınızdakine bir şans verirseniz, aslında sorunlarınızı konuşarak çözebileceğinizi görebilirsiniz.

Karşınızdaki kişiye aranızdaki sorunu tartışmaya açmayı önermek, belki konu ilerledikçe ortak noktalara varmanıza ve sorunların tatlıya bağlanmasını sağlayabilir. Bu noktada sizin buna öncülük etmeniz, en azından denenmesinde fayda olan bir noktadır. İlk adımı atmayı her zaman karşınızdakinden beklemeyin. Siz sadece bir kapı açtığınızı ve bu uzlaşma ortamına karşınızdaki kişiyi davet ettiğinizi düşünün. Unutmayın ki iki taraf da arada bu tip bir motivasyon ve performans düşürücü konu olmasından şikayetçidir. Bu nedenle bir çözüm önerisiyle karşınızdakine yaklaştığınızda aslında her ikiniz için de faydalı bir noktaya varmayı kolaylaştırıyor olabilirsiniz. Sade bir şekilde sorununuz hakkında konuşmak hiç tahmin etmediğiniz iletişim kanallarının açılmasını ve olaylara farklı bir perspektiften bakmanızı sağlayabilir. Sadece yanlış anlaşmalar nedeniyle arada yaşanmakta olan bir gerginlik ya da tatsızlık durumunun olma olasılığı her zaman yüksek olduğundan, bu tip bir durumun ortak sorun hakkında konuşularak ortadan kaldırılması oldukça kolaydır. Konuşma fırsatını önce karşınızdaki kişiye verin ve onun sizinle ilgili sorun hakkında neler hissettiğini öğrenmeye çalışın. Dinlemek, sorunları çözmede en etkili yoldur.

Etkin ve iyi iş ilişkileri her zaman için verimli projelerin esas dayanağını oluşturur.Her bireyin değer yargıları, kişilik yapıları ve hayat felsefeleri farklı olduğu için ortak bir çalışma temposunda karşılıklı etkin çalışabilmek ve ortak kararlara varmak kolay iş değildir. Bunun başarılması halinde ise oldukça verimli bir iş ilişkisi ve tatmin edici sonuçlar alınan takım çalışmaları ortaya çıkar. Çalışma arkadaşlarınızla bu tip bir iş ilişkiniz yoksa, olması için temeller atmaya ne kadar çabuk başlarsanız, hem sizin hem de çalıştığınız firmanın başarısı için o kadar önce davranmış olursunuz. Sonuç olarak problemli ve uyumsuz çalışanları hiçbir işveren taktir etmeyecektir.