Arşivler

Düşle, uygula ve başar!

Hayatta her şey bir hayalle başlar. Zorlu kariyer yolculuğuna çıkmadan önce de öncelikle bir hayalin olmalı. Yani önce düşle, sonra devam et! İhtiyacın olan ilham, bu yazımızda!

Bir Hayalin Peşinde…

Doğduğumuz andan öldüğümüz ana kadar hayatımız bir koşuşturmadan ibaret. Yaşam adlı koşuyu ne uğruna tamamladığının farkındaysa insan, o zaman hayata da anlam katabiliyor. İnsan, hayatını adadığı hedefleriyle varlığını değerli kılabiliyor, peşinde koştuğu hayalleriyle hayatta iz bırakabiliyor.

Hayatına anlam katmak, arkasında iz bırakmak isteyen bütün insanlar; bir hayalin, bir hedefin peşinde koşturur. Ulaşabileceklerimizi “Hedef”, ulaşmak istediklerimizi “Hayal” diye tanımlayabiliriz. Zihinde tasarlanan, canlandırılan ve gerçekleşmesi özlenen şeyi, “Düş” olarak tanımlar anlambilimciler. Hedefi ise “Yapılması tasarlanan iş, amaç, varılacak yer, ulaşılacak son nokta” olarak tanımlarlar.

Bir düşün, hayalin gerçekleşmesi uğruna hayatlarını adar insanlar. Adanmış bir ruhun ise gerçekleştiremeyeceği hayal, ulaşamayacağı hedef yoktur. Tarih, adanmış ruhların başardığı hayalleri kaydeder. Hamamdan peştemalıyla “Evreka! (Buldum!)” diye fırlayan Arşimed’in hayallerine borçlu değil miyiz bugün, suyun üzerinde gemilerle okyanuslar aşmayı… Bir ömür, suyun kaldırma kuvvetini bulacağına inandığı için bir hayalin peşinde koştuğu için insanlığa yüzyıllar süren bir armağan bırakmıştır Arşimed.

Bugün içinde yaşadığımız modern dünyayı Edison’un geceyi gündüz gibi aydınlatma hayaline, Graham Bell’in uzaktaki sesleri yakın etme hayaline, Alan Turing’in günlerce/gecelerce çözemediği problemleri çözmek için bir makine hayaline, Karl Benz’in hayvan ve doğa enerjisine ihtiyaç duymadan seyahat edebilmek için bir araç hayaline borçluyuz sahip olduklarımızı ve dahasını…

Tüm bu isimler ve daha burada sayamadığımız diğer birçok isim için son derece sıradışı, çizgi üstü insanlar diyebilirsin. Aslında bu insanların zaten hayalleri de son derece sıradışı ve çizgi üstü. Elbette ki hepimiz çizgi üstü hayaller gerçekleştiremeyiz, sıradışı hayallerin peşinde koşamayız; ama en azından hayatına anlam katacağı bir hayalin peşinden koşmalı insan. Hayatının belirli dönemlerine yön veren bir hayali olmalı insanın… İyi bir okul, üniversite, kariyer hayali olabilir, çizgi üstü bir mesleğin hayali olabilir… CEO olmak gibi, doktor, mühendis olmak gibi büyük küçük demeden bir hayali olmalı insanın. Geride iz bırakabileceği bir hayali olmalı insanın ve bunun peşinden gitmeli…

Kısacası senin de öncelikle bir hayalin olsun. Sonra da bu hayalinin peşinden gidebileceğin cesaretin. Kariyer yolculuğunda yola çıkmadan ya da yolunu şaşırdığını hissettiğin her an dönüp içindeki sesi dinle ve doğru yolu bulmaya çalış. Hayallerinin peşinden giderken yaşadıklarından pişmanlık duyma. Sonu beklediğin gibi olmasa bile o sürecin sana kattığı her bir kazanımı düşün ve bir sonraki yolculuğunda tüm tecrübelerini kendine rehber yap.

Konuk yazar: Mustafa Tosun

Taypa Tekstil İnsan Kaynakları Direktörü

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.