İş hayatında sağlam adımlarla ilerleyebilmenin ilk koşulu doğru bir staj tercihi yapmaktan geçiyor. Staj yapmak önemli, çünkü okul bittikten sonra özgeçmişine ekleyeceğin en büyük deneyim bu. Peki, stajyer olmak sana nasıl avantajlar sağlar?  

Üniversitenin bitmesine az kaldıysa ya da yeni mezun olduysan, iyi bir kariyer yolunda adım atmaya hazırsın demektir. Bunu yapmanın en sağlam yolu da çeşitli alanlarda staj yaparak kendini ve yetkinliklerini tanımaya çalışmaktan geçiyor. İş hayatına hızlı bir giriş yapmak niyetindeysen staj başvurularına şimdiden başlamalısın.

Yarış başlasın!

İşverenlerin %90’ı staj deneyimi olan mezunlarla çalışmayı tercih ediyor; çünkü staj deneyimleri adayları değerlendirmede İK uzmanlarına önemli bir bilgi sunuyor. Tabii sen de yaptığın stajlar sayesinde iş yerinde; nasıl giyinmen, konuşman ve davranman gerektiğini öğrenirken, profesyonel yetkinliklerini geliştirme fırsatı da buluyorsun. Staj, işverenlerin CV’nde görmek istediği yetkinliklerin başında geliyor. Yani sana hızlı bir başlangıç yaptırabilecek çok önemli bir etkiye sahip.

Çalış, çalış, çalış. Peki, ya para?

Genellikle kurumsal şirketlerde staj yapanlar, asgari ücret ve temel yan haklara da sahip olarak işe başlıyor. Böylece staj sürecinde hem deneyim hem de maddi özgürlüğünü kazanıyor. Elbette her iş yerinde benzer uygulamaları görmek mümkün değil. Bu noktada da beklentilerine uyan bir tercih yapman önemli. Kimse bedavaya çalışmak istemez; ama bir şirketin sana katacaklarını ilk aşamada ön planda tutman daha akılcı olabilir. Profesyonel deneyimler, bağlantılar, daha güçlü özgeçmiş ve gerçek referanslar kazanabileceğin bir sürecin sana katabileceklerini azımsamamalısın.

Google’da çalışmak hayal mi?

Staj = deneyim = daha iyi staj = daha iyi şirketlerde çalışma şansı.

Eğer hayalin Google’da staj yapmak, hatta tam zamanlı bir işe sahip olmaksa diğer büyük firmalarda staj yapmış olman faydalı olur. Herkesin aklının bir köşesinde büyük şirketlerde çalışmak olsa da şirketin isminden çok daha yarar sağlayabileceğin firmalar olabilir. Küçük ölçekli şirketlerde gerçek projeler üzerinde çalışarak da ciddi bir profesyonel deneyim kazanacağını unutma. En nihayetinde Google’da 1997’de garajda kurulmuştu, değil mi?

Kariyerinde sıçrama yap!

İşverenlerin %90’nın başlangıç seviyesindeki işler için staj yapmış kişileri tercih ettiğini söyledik. Şunu da hemen ekleyelim: Staj artık başlangıç seviyesindeki “o” iş anlamına geliyor.

Şimdi o başlangıca ilk adımı atmak için  stajyer iş ilanlarına göz atmaya ne dersin?