Haftalık 40 saati bulan tam zamanlı çalışma süresinden daha az süre çalışmak, part time yani yarı zamanlı çalışmak olarak kabul ediliyor. Tabii şirkete, sektöre ya da pozisyona göre bu tanımın içeriği değişebiliyor. Peki, part time çalışmak bir çalışana ve işverene hangi avantajları sunuyor?

İş gücü maliyetleri, destek kuvvet ihtiyacı, dönemsel yoğunluk vb. nedenlerle firmalar, part time çalışacak personellere ihtiyaç duyuyor. Çalışanlar da genel olarak ek gelir ihtiyacından dolayı bu çalışma şekline sıcak bakıyor.

Karşılıklı olarak ihtiyaç sahiplerini buluşturan bu çalışma şeklinin elbette ki hem çalışanlar hem de işverenler açısından avantajları ve dezavantajları var. Biz bugünkü yazımızda part time çalışmanın avantajlarını ele alacağız. İşte, yarı zamanlı çalışma sisteminin çalışanlar ve işverenler açısından bazı avantajları!

Çalışan açısından avantajlar

Part time iş ilanları, özellikle kariyerinin henüz başında olan yeni mezunlar için oldukça önemli; çünkü bu alanda istihdam edilen kişiler, hem mesleki yetkinliklerini kazanıyor hem de yapmak istediği iş konusunda daha net bir karar verebiliyor. Özellikle üniversite öğrencileri yarı zamanlı çalışma fikrine sıcak bakıyor; çünkü okuldan arta kalan zamanlarda maddi anlamda onu rahatlatacak işler yapmak istiyor.

Bir emekli; gelirini arttırmak, can sıkıntısını hafifletmek veya tekrar para kazanmaya başlamak için yarı zamanlı çalışmak isteyebiliyor. Bu noktada da İşin Olsun’daki part time iş ilanları değerlendiriliyor.

İşverenler açısından avantajlar

Yarı zamanlı çalışanları işe almanın avantajlarından biri, tam zamanlı olarak işe alım yapmadan önce bir çalışanı deneme şansına sahip olmak. Part time çalışma şeklinin bir diğer avantajı ise işverenlerin; kişinin kültürel uyumunu, iş uyumunu, yeteneklerini değerlendirmesine yardımcı olması. Tüm işler, tam zamanlı çalışmayı gerektirecek düzeyde olmayabilir. Böyle durumlarda yarı zamanlı personel ihtiyacı doğar. Aynı şekilde ek gelir, kısıtlı zaman vb. nedenlerle birçok kişi de part time iş aramaktadır. Bugün İşin Olsun uygulamasında da benzer ihtiyaçlar nedeniyle part time çalışacak eleman arayan yüzlerce firma var. Bu firmaları isinolsun.com adresinden filtreleyebilir, ilanlara hızla başvurabilir ya da firma sahibini doğrudan arayabilirsin.

Kaynak: The Balance Careers