Arşivler

Ön yazımı nasıl yazmalıyım?

İş başvurusunda bulunurken özgeçmişinin yanına ön yazı eklemelisin. İlk izlenim, ön yazı için de çok önemli. Ön yazın başvurduğun işe özel, tecrübe ve becerinle ilgili olmalı. Çok uzun ve karışık bilgiler veren ön yazılar yazmamalısın. Ön yazında; hangi pozisyonla ilgilendiğini, nedenini ve işe uygunluğunu anlatman gerekiyor. Bunu da mümkün olduğunca amacından uzaklaşmadan somut örnekler vererek ve farklı yönlerini anlatarak yapmalısın.

Herkesin ön yazısı kendisine özel olmalı ve farklı ilanlara yönelik aynı formatta farklı içeriklerde ön yazılar hazırlanmalı. Zaten ön yazının da anlamı budur. Benzer özellikler taşıdığın kişilerle işverenin gözünde bir fark yaratmanı sağlayacak bilgiler vermek. Güzel bir ön yazıyla yetkinliklerin ve kişiliğinle ilgili bilgiler verebilir, işverene kendini daha iyi anlatarak öne geçebilirsin. İşte ön yazı formatı ve ön yazı örneği…

 

Kariyer.net’te iş aramak için hemen tıkla

 

ÖN YAZI FORMATI

Bu format, düşüncelerini organize etme açısından yardımcın olacak. İçerik tamamen sana ait olmalı.

Giriş
Sayın İlgili,

Başlangıç kısmı

Bu bölümde hangi pozisyon için başvurduğunu, neden işverenin seni iş görüşmesine çağırması gerektiğinden bahsetmelisin.

İlk paragraf

Yazın, neden bu ön yazıyı yazdığına dair bilgi içermeli. İş ilanını nerede gördüğünü ve pozisyona neden başvurmaya karar verdiğini anlatmalısın.

Orta Paragraf

Ön yazının bu etabında işverene işle ilgili önerilerini sunmalısın. Hangi özelliklerinin başvurduğu iş için uygun olduğunu belirtmelisin. İşin ihtiyaçları ve yeteneklerin arasında güçlü bağlantılar kurumalısın. Kendini anlatan cümleleri kanıtlarla desteklemeye çalışmalısın. Özgeçmişinle beraber değerlendirileceği için tutarlı olmaya ve özgeçmişteki bilgileri aynen tekrar etmemeye dikkat etmelisin.

Son Paragraf

Ön yazının sonuç cümlesini, pozisyona başvurunuzla ilgilendiği için yetkiliye teşekkür ederek sonlandırabilirsin. Ve gelişmeler hakkında bilgi beklediğini de son olarak yazına ekleyebilirsin.

İsmini soy ismini yazıp, teşekkür ve imzanla yazını sonlandırabilirsin.
ÖRNEK

Sayın Yetkili,

Kariyer.net’te yayınlanan “İletişim Uzmanı” ilanınızla ilgileniyorum.

XYZ firmasında iki yıldır “İletişim Uzmanı yardımcısı” olarak çalışıyorum. Çalıştığım süre içerisinde birçok makale yazdım, konuk yazarların yazılarını organize ettim, her hafta basın bülteni hazırlayarak abonelerimize gönderdim. İsterseniz internette yer alan yazılarıma aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz:

URL www……

URL www……

Direktörüm X’e asistanlık ederken; yeni şirket ilkeleri belirlenmesi aşamasına araştırmalarımla destek verdim. Ofisteki iletişimin koordinasyonu, basın duyurularının hazırlanması gibi görevleri de üstlendim. Ofis içi iletişimi online platforma taşıma önerimin uygulanmasıyla şirkette iletişim hız kazandı. Özellikle bu süreçte farklı departman ve çalışanlarla birlikte birçok süreci yürüttüğüm için takım çalışması ve koordinasyon konusunda kendimi geliştirdim.

Mülakata katılarak tanışmayı ve işin becerilerime uygunluğu hakkında konuşmayı çok isterim. Ekstra bilgi isterseniz iletişim bilgilerimden bana ulaşabilirsiniz.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ad Soyad ve İmza

 

Kariyer.net’te iş aramak için hemen tıkla

Gazeteci olmak için yola çıkarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Basın Yayın eğitimi aldı. Sektörel yayınlarda tecrübe kazanan, 2007 yılında Kariyer’de Editör olarak çalışmaya başlayan Nogay, 2011’den bu yana Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapıyor.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.