Yüz yüze mülakatlarda olduğu gibi online mülakatlarda da dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var. İş görüşmelerinde seni öne çıkaracak temel birkaç maddeyi hatırlamaya ne dersin?

Dünyayı etkisi altına alan pandemi döneminde, yaşam standartlarımızla birlikte çalışma hayatımızda da ciddi değişiklikler oldu. Öyle ki bazı sektörler tarafından pandemi öncesinde de kısmen de olsa kullanılan online süreçler, pandemiyle birlikte iş hayatının odak noktasında yerini aldı. Çalışma şartları, iş görüşmeleri ve müşteri hizmetleri bu doğrultuda güncellenmeye başlandı ve bu konulara iş dünyası adapte olarak ciddi yol aldı.

Mülakatların online olmasıyla işe alım süreçlerinin hızlandığını söyleyebiliriz. Ancak online mülakatlarda ortaya çıkan bazı sorunları dile getirmek, iş görüşmesi süreçlerinin verimli geçmesi açısından önem taşıyor.

Online yürütülen işe alım mülakatları ofis dışında da yapılabildiği için bu görüşmelere ayrı bir özen göstermek gerekiyor. Her ne kadar uzaktan da bağlansan unutmamalısın ki eskisi gibi “işe girmek” değil “işi almak” kavramı daha fazla gündemde. Bu nedenle şu birkaç noktaya önem vermek, seni diğer adaylar arasından öne çıkaracaktır:

1- Seni ilk defa tanıyacak birisi için ilk izlenim oldukça önemlidir. Bu nedenle online görüşmede kamera arka planının, açısının düzgün olması gerek.

2- Yüz yüze görüşmeye gider gibi düzgün bir şekilde hazırlanmalısın. Daha resmi kıyafetlerle iyi bir izlenim oluşturmalısın.

3- Yalnızca dış görünüşünün düzgün olması elbette prezantabl görünmende yeterli olmayacaktır. Bunların yanında davranışlarını kontrol edebiliyor olman ve en önemlisi de güler yüzlü olman gerekiyor. Çünkü insanlar, birlikte çalışacağı kişilerin enerjilerinin iyi olmasını ister.

4- Kamera açısını, net görünecek şekilde ayarlamalısın. Görüşme öncesi ön izleme yaparak açıyı ayarlayabilirsin.

5- İletişimin diğer kurallarından biri, karşındakine net bir izlenim vermek için dik bir şekilde oturmaktır. Oturma şekli aynı zamanda senin karakterini yansıtır.

6- Bahsetmeden geçilemeyecek husus ise beden dilidir. Beden dili aynı zamanda ikna sanatının bir parçasıdır. Beden dilini doğru kullanabilmek, işi almana katkı sağlayacaktır.

7- İkna edici, açık ve net yanıtlar vermeye özen göstermelisin.

8- Önemli noktalardan bir diğeri ise ses tonudur. Eğer iyi bir İK uzmanı ile görüşüyorsan sana yönelteceği çapraz sorulara veya seni test etmek için soracağı sorulara verdiğin yanıt belirleyici olacaktır. Ne söylediğinden öte nasıl söylediğin önemlidir. Çünkü üslubumuz kimliğimizi yansıtır.

Aynı ilana başvuran yüzlerce aday olduğunu düşündüğümüzde, bu tavsiyelere dikkat etmen işi almana katkı sağlayacaktır.

Konuk Yazar: İshak YILDIZ / MEF Üniversitesi İnsan Kaynakları Müdür Yrd.

Yazara ait diğer yazıları okumak için buraya tıklayabilirsiniz.