Yıllar geçtikçe, mesleki gelişimin rotası da ihtiyaca uygun olarak şekilleniyor. Artık profesyonellerin kendilerini bir dizi beceriyle donatmaları çok önemli. İşte önümüzdeki yıllarda iş hayatında başarılı olmayı sağlayacak 6 temel beceri!

Dijital okuryazarlık

Teknolojinin hayatımızın her alanına nüfuz ettiği ve yapay zekanın kelimenin tam anlamıyla gündemde olduğu bu çağda, dijital okuryazarlık artık isteğe bağlı bir yetkinlik değil. Temel bilgisayar bilgisinden fazlasını içeren bu beceri; veri analitiği, dijital pazarlama ve çok fazla dijital araç ve platformdan yararlanma becerisi hakkında bilgi sahibi olmayı gerektiriyor. Bu nedenle en son teknolojik gelişmeleri takip etmek ve bunları kendi alanında etkili bir şekilde nasıl uygulayacağını bilmek kritik önemde…

Duygusal zeka (EQ)

Kendi duygularını ve başkalarının duygularını algılama, değerlendirme ve bunlara yanıt verme yeteneği olan duygusal zeka; giderek daha önemli bir beceri olarak görülmeye devam ediyor. Otomasyonun ve yapay zekanın yükselişte olduğu günümüz dünyasında, EQ belirgin bir insani özellik olarak öne çıkıyor.

Esneklik

Son yıllarda hem sosyal hem de profesyonel hayatta bir dönüşüm sürecinin parçasıyız. Hal böyle olunca, var olmak için dönüşüm rüzgarına uygun ilerlemek şart oluyor. Bu uyumlanma hali ise “esneklik” becerisinin önemini bir kez daha ortaya koydu. Yeni beceriler öğrenmeye açık olmak, değişimi benimsemek ve gerektiğinde stratejileri veya bakış açılarını değiştirmeye istekli olmak, günümüzün aranan becerilerinden. Gelecekte de bunun devam etmesi olası.

Ayrıca otomasyonun rutin görevleri daha da devralacağı düşünülürse; eleştirel düşünmeye ve karmaşık sorunları çözme yeteneğini geliştirmeye daha fazla zaman ayrılabileceği de söylenebilir.

Liderlik ve sosyal etki

Etkili liderlik, iş unvanı ne olursa olsun başkalarına ilham vermek ve onları motive etmekle ilgilidir. Önümüzdeki 10 yılda profesyonellerin etki yaratarak, iş birliğini teşvik ederek ve ekipleri ortak hedeflere doğru yönlendirerek liderlik edebilmeleri gerekecek. Bu özellik aynı zamanda başkalarını etkileme ve ikna etme yeteneğiyle sosyal etkiyi de içeriyor.

Sürekli öğrenme ve kişisel gelişim

Yaşadığımız değişim rüzgarının hızı, öğrenme sürecinin hiçbir zaman gerçekten tamamlanmayacağının sinyalini veriyor. Bu nedenle olabildiğince açıkları kapatmaya odaklanarak; örgün eğitim, çevrim içi kurslar, atölye çalışmaları veya kendi kendine öğrenme seçenekleri ihtiyaca göre değerlendirilmeli.

İletişim yeteneği

Giderek dijitalleşen dünyada etkili iletişim, profesyonel başarının temel taşı olmaya devam ediyor. Bu sadece sözlü ve yazılı iletişimi değil, aynı zamanda aktif olarak dinleme ve başkalarıyla empati kurma yeteneğini de içeriyor. Tabii bu noktada duygusal zeka da devreye giriyor. Uzaktan çalışma ve küresel ekipler yaygınlaştıkça, farklı ekipleri yönetmek ve birlikte çalışmak için güçlü iletişim becerileri sergilemek daha da önemli olacak.

Kaynak: 1