Özgeçmiş mi? Öz gelecek mi?

5

Herkes gibi hangi okullarda okuduğunuzu, nerelerde staj yaptığınızı ya da çalıştığınızı, özel ilgi alanlarınızı, hangi sertifikalara sahip olduğunuzu ifade ettiğiniz özgeçmişiniz ile hayallerinizi, ideallerinizi ifade edebiliyor musunuz?

Deloitte Türkiye Yönetim Kurulu Danışmanı Ali Kamil Uzun anlatıyor 

ozgecmismi250x150Okuldan yeni mezun oldunuz. İş yaşamına ilk adımınızı atmak, gönlünüzdeki kuruma kavuşmak için öncelikle görüşmeye davet edilmeniz gerekir. İş başvurunuzun kabul edilerek görüşme daveti almanızı sağlayan araç ise CV’niz, diğer bir ifadeyle özgeçmiş bilgilerinizdir. İşe alım sürecinin kritik bir aracı olan özgeçmişiniz ile kariyer geleceğinizi, yani iş yaşamındaki kaderinizi etkiliyorsunuz.

Geçmişiniz ile geleceğinize yön verecek bir yolculuğu başlatıyorsunuz.

İş dünyasında genel kabul görmüş bu klasik yaklaşımı sorgulamayı hiç düşündünüz mü?

Herkes gibi hangi okullarda okuduğunuzu, nerelerde staj yaptığınızı ya da çalıştığınızı, özel ilgi alanlarınızı, hangi sertifikalara sahip olduğunuzu ifade ettiğiniz özgeçmişiniz ile hayallerinizi, ideallerinizi ifade edebiliyor musunuz?

Etrafınızda birbirine benzer örneklerin uçuştuğu özgeçmişler arasında sizin benzer özgeçmişinizle farkınız nasıl anlaşılacak?

Yeni bir mezun olarak adım atmaya hazırlandığınız iş dünyasında hayallerinizi, ideallerinizi ifade etmek için özgeçmişinizde yer alan bilgileriniz yeterli olacak mı?

Öğrenim hayatınız, ilgi ve bilgi alanlarınız, becerileriniz ile ilgili geçmişten gelen birikimlerinizi ifade etmek için özgeçmişiniz önemli ve gereklidir. Geleceğe dair iddialarınızın, vizyonunuzun ifadesi ise tasarlayacağınız öz geleceğiniz olacaktır.

Peter Drucker’ın  “Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu onu yaratmaktır” ifadesi geleceğimiz için öz gelecek tasarımına ihtiyacımız olduğunun özlü bir ifadesidir.

Özgüveniniz birikimlerinizden güç alır. İdeallerinizi, yapmak istediklerinizin ifadesi olan hayalleriniz şekillendirir. Vizyonunuz ise geleceğe dair iddianızı ve ne olmak istediğinizi ifade eder. Öz gelecek tasarımınız bu üçlünün; özgüveninizin, ideallerinizin ve vizyonunuzun bir ifadesidir.

Yaratıcı, yenilikçi, ne istediğini bilen, hedeflerine nasıl ulaşacağına dair yol haritasını belirleyebilenler öz geleceklerini tasarlayabilirler.

Herkes gibi arama motorlarından alınmış konfeksiyon ürün özgeçmiş örnekleriyle mi, yoksa size özgün butik ürün olan öz gelecek tasarımı ile mi kaderinizi belirleyeceksiniz?

Uzun lafın kısası;

Farklı olmak, bir adım önde olmak ve gelecekte var olmak mı istiyorsunuz? O zaman öz gelecek tasarımınızı oluşturmayı deneyin!

 

 alikamil

 

Ali Kamil UZUN, CPA, CFE, MA, CRMA, CAC

Deloitte Türkiye Yönetim Kurulu Danışmanı (akuzun@deloitte.com)

 

Önceki İçerik21 Mart`ta İŞ’TE BAŞKENT 2014 Üniversite Sektör Buluşmasındayız!
Sonraki İçerikNe zaman yüksek lisans yapmalıyım?
Yazar Hakkında
Konuk Yazar

YORUMLAR

  1. özgeçmişlerdeki bazı standart yaklaşımları sorguluyorum.Örneğin eski işyerinden referans almak yaklaşımı bazan çok sağlıklı olmayabilir diyorum.Bence en doğru referans kişinin yapabildiği iştir.(ayinesi iştir kişinin)
    Özellikle ülkemiz açısından bazı kurumsallaşma eksikleri ve kuralsızlıklar nedeniyle bu konu bu kadar rahat ele alınmamalıdır diyorum

  2. İlanlarda problem çözme yeteneği gelişmiş mühendis deniliyor.
    Bence bu söylem problem tanımlama yeteneği gelişmişle yer değiştirmelidir.

    • “Problem çözme yeteneği gelişmiş mühendis tanımı” çok başarılı bir tanım. Bir mühendis problem ne olursa olsun çözebilmelidir. Problemi tanımlamak rutin yaptığı bir iş olmalı

  3. Adayın potansiyeli, potansiyelin kullanılma kapasitesi, bunların sürdürülebilir ve gelecek yatırımlar ile güçlendiriliyor olması CV ile geçmişe bakarak, mülakattaki diyalog sürecinde gelecek projeksiyonu ortaya çıkarılacaktır. Benim profesyonel değerlendirmemde geçmişi veya geleceği ifade eden en iyi CV’nin dahi tek bir fonksiyonu vardır o da mülakat için bilet olmaktır. Sonrası mülakatı yapan kişinin algısı, sezgisi, zekası, deneyimleri, iç görüleri, denetim teknikleri vb. ile adayın uygun olup olmadığını anlayabilme başarısına kalmıştır. Her şey muazzam olsa dahi o iş çevresi o aday uygun olmayabilir ve bu adayın başarısız olduğu anlamına da gelmez.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here