mezun250Hiç lisansüstü eğitim için okula geri dönmeyi düşündünüz mü? Eğer düşündüyseniz, bir lisansüstü programına başlamanın en iyi zamanı nedir biliyor musunuz? Bu lisansüstü diplomasinin sizin kariyer hedeflerinize nasıl bir katkı sağlayacağını net bir biçimde biliyor musunuz?

Etkinlik Fabrikam‘ın Kurucusu Ceren Çubukçu anlatıyor…

Eğer bu soruların cevaplarından emin değilseniz, bir yüksek lisans derecesinin size nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek için yazının geri kalanına bir göz atın.

Bir yüksek lisans derecesine sahip olmak size hem zamana hem de paraya mal olacağı için bu karar hakkında dikkatli olmanız ve sizin için doğru zamanı iyi seçmeniz gerekli. Karar vermeden önce, kariyer hedeflerinizi iyi bilmelisiniz. Bu diplomayı daha fazla maaş ya da bir terfi için mi istiyorsunuz? Araştırmalar yüksek lisans derecesi ile çalışanların lisans derecesi ile çalışanlara kıyasla yüzde 10- 20 arası daha fazla kazandığını gösteriyor olsa da, belki mevcut pozisyonunuzda kalıp diğer çalışma arkadaşlarınız arasında öne çıkarak da, bir veya iki yıl içinde bu maaş zammını alabilirsiniz. Bu yüzden bu kararı çok iyi tartıp bilinçli bir şekilde vermeniz gerekir. Fakat eğer bu yüksek lisans derecesiyle diğer çalışma arkadaşlarınız arasında öne çıkıp, bir yönetici seviyesine terfi edeceğinizi düşünüyorsanız, hiç düşünmeyin ve hemen bir yüksek lisans programına başlayın. Ayrıca kariyerinizi tamamen değiştirmeyi planlıyorsanız da, bir yüksek lisans derecesi sizin için faydalı olabilir. Belki işletme mezunusunuz ama bilgi sistemleri / teknolojileri alanında çalışmak istiyorsunuz. Bu durumda, BT alanında yüksek lisans yapmak kesinlikle bir BT uzmanı olarak kariyer hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Yüksek lisans şart mı?

Yüksek lisans derecesi alırken dikkate almanız gereken başka bir etken ise zamanlama. Bazı meslekler, mesela bir öğretim görevlisi olmak ya da bir Ar-Ge görevlisi olmak, yüksek lisans derecesi gerektirir. Bu mesleklerden birinde bir kariyer planlıyorsanız, lisansınızı tamamladıktan hemen sonra yüksek lisansa başlamanız gereklidir. Eğer bir mühendis ya da finans uzmanıysanız birkaç yıl bekleyip ilk olarak biraz iş deneyimi edinmeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca, eğer birkaç yıl iş deneyiminiz varsa, daha iyi bir okula kabul edilebilirsiniz hatta belki de yurt dışındaki bir okuldan burs bile alabilirsiniz. Ayrıca, eğer lisansüstü derecenize başlamadan önce birkaç yıl çalışırsanız, hem kariyer hedeflerinizi daha iyi belirleyebilirsiniz hem de mali açıdan daha güçlü olabilirsiniz.Son olarak, eğer yaratıcılık gerektiren bir meslek yapıyorsanız, mesela bir tasarımcı gibi, bu konuda bir üniversite profesörü olmak istemediğiniz sürece, yüksek lisans derecesine sahip olmanın sizin için çok da yararı olmayabilir. Nedeni ise birçok kişinin tasarımcılara tavsiye üzerine veya onun portföyündeki tasarımlara bakarak iş vermesidir. Bu nedenle yaratıcılık gerektiren alanlarda çalışan profesyonellerin daha fazla müşteri bularak tecrübe kazanması onlar için daha faydalı olabilir.

ceren

Yazar: Etkinlik Fabrikam‘ın Kurucusu Ceren Çubukçu