Arşivler

İş hayatına eğlence katmanın yolları

Hayatımızın yaklaşık üçte birini işte geçiriyoruz ve işe eğlenmekten ziyade çalışmak için gidiyoruz. Ancak iş yerinde geçirilen süreyi daha eğlenceli, kendinizi de daha mutlu kılmanın birtakım yolları var.

Çalışmak her ne kadar zorunluluktan olsa da bu süreyi daha keyifli hale getirmek biraz da bizim elimizde. Hayatımızın yaklaşık üçte birini işte geçirdiğimizi düşününce iş yerindeki geçirdiğimiz zamanı hem verimli ve eğlenceli kılmak hem de iş hayatımızı güzelleştirmek küçük bir çabayla mümkün.

İşte iş yerinde eğlenceli zaman geçirmenin yolları:

Çalışma alanınızı dekore edin

Çalışma hayatınızda hem mutlu hem de başarılı olmak için öncelikle çalıştığınız şirketle bağ kurmaya çalışın. Stres kimi zaman üretkenliğin artmasına katkıda bulunsa da uzun süreli olduğunda hem ruhsal hem de fiziksel sağlığın bozulmasına etki eder. Bu nedenle çalışma alanınızı sizi mutlu edecek objelerle, resimlerle dekore edin. Çalışma alanınızı istediğiniz şekilde dekore etmeniz, küçük de olsa birkaç dokunuşla masanıza renk katmanız hem daha motive bir şekilde çalışmanızı hem işinizi daha keyifli bir ruh haliyle yapmanızı hem de üretkenliğinizin artmasını sağlar.

Mola verin

Aralıksız çalışmak, sürekli bilgisayar başında oturup kendini çalışmaya zorlamak belli bir zaman sonra veriminizin düşmesine, işinizden aldığınız hazzın azalmasına hatta çalışma şevkinizin kaybolmasına neden olur. Bu durum ise sizi mecbur kaldığınız için çalışmaya iter. Böylesi bir durum yaşamamak için çalışırken ara vermeye dikkat edin. Çalışırken eğlenmenin önemine dikkat çeken New Mexico’lu hızlı ödeme teknolojileri şirketi @Pay’in Dijital Pazarlama Direktörü Meagan Rhodes, teknoloji alanında çalıştıklarını ve bu nedenle bilgisayar ekranı karşısında oldukça fazla vakit geçirdiklerini ancak eğlenceli iş molalarıyla çalışmayı eğlenceli hale getirdiklerini söylüyor.

İşyerinizde arkadaşlarınız olsun

İletişim danışmanlığı firması Spark’ın Başkanı ve Kurucusu Zachary A. Schaefer,  Gallup’ın yaptığı araştırmadan örnek vererek işyerinde arkadaş edinen çalışanların üretkenliğinin arttığını, daha iyi performans göstermeye odaklandıklarını ve daha katılımcı ruha sahip olduklarını belirtiyor. Schaefer, “İşyerindeki çalışma arkadaşlarınızla kişisel bir ilişki geliştirmek, bağlantı kurmak hayati önem taşıyor” açıklamasını yapıyor. Çalışma arkadaşlarınızla iletişimizi artırmanız, onlarla olan kişisel diyaloğunuzu yalnızca iş hayatında sınırlı bırakmamanız sizi hem iş hayatında hem de sosyal hayatınızda mutlu eder.

Yöneticilerinizi planlarınıza dahil edin

“Mutlu çalışanların daha verimli çalışanlar olduğu ispatlanmış bir gerçek” diyen Kurumsal eğitimci Dave Fleming, iş yerindeki eğlenceli aktivite planlarına çalışanların yöneticilerini de davet etmesi gerektiğini söylüyor. Takım liderlerinin/ yöneticilerin de bu tür bir organizasyonda eğlenebileceğini dile getiren Fleming, yöneticilerin bu tür eğlendirici aktivitelerin faydalarını göreceğini ve gelecekteki etkinlikler için bütçe sağlayacaklarını ifade ediyor.

 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.