Google ve PageGroup 2016 verilerine göre hazırlanan Michael Page Araştırması, 2017’de iş başvurusu yapmak için en uygun aylara ışık tuttuğu gibi başarılı bir iş arama süreci için tavsiyeler de içeriyor.

Kişisel koşullar veya kariyer fırsatı gibi iş arama sürecini etkileyen farklı faktörler olsa da sürecin en önemli belirleyicilerinden birisi İnsan Kaynakları uzmanının gözünden işe başvurmak için en doğru zamanın ne olduğu. 2016’da 12 aya tek tek bakılarak yapılan, iş arama grafiğinde en yüksek ve düşük noktaları öne çıkaran ve totaljobs, Google ve Michael Page verilerini kombine eden araştırma sonuçlarına göre iş arama heyecanı 1 Ocak’ta başlıyor.

İşte iş aramak için doğru zamanlar:

Yeni yıl yeni iş

Araştırmaya göre 1 Ocak, yani yılın ilk günü en çok iş aranan zaman dilimi. Şirketlerin yeni yıl işe alım planlarının belirlenmesi nedeniyle bu ay içerisinde CV görüntüleme de daha sık yapılıyor. Araştırmada özellikle 1 Ocak’ın en çok arama yapılan zaman olduğu ve 2 Ocak’la arasında ciddi bir fark olduğu da görülüyor.

Google aramalarında da en çok iş arama yapılan zaman Ocak ayı olarak ortaya çıkıyor. Google aramalarında Ocak ayında başvurudan ziyade aramanın daha çok yapıldığı ve aramanın yıl ortalamasının üstünde olduğu göze çarpıyor. Araştırmaya göre işe alım – iş arama hızının diğer aylarla arasında büyük fark olması önemli bir data. Buna göre bu ay aktif olan aday iş bulma şansını da artırıyor.

İkinci yarı daha hareketli

Araştırmada yıl içi ortalamasına bakıldığında ilk 6 aylık periyotta iş arama ve bulma süreçlerinin 2. altı aylık döneme göre daha sakin geçtiği görülüyor. Araştırmaya göre yılın ilk altı ayında başvuru sayısı diğer altı aylık döneme göre yüzde 14 daha fazla. Yaz döneminde yavaşlayan süreçler Ekim ayında ise tekrar canlanıyor. Verilere göre Ekim iş arama oranı Haziran’a kadar olan süreçten yüzde 28 oranında daha fazla. Uzmanlara göre yazın bitişi, üniversite mezuniyeti, iş değiştirme için uygun zaman olması gibi nedenlerle Ekim hem şirket hem de adaylar tarafında doğru bir zaman olarak öne çıkıyor.

Araştırma sonuçlarına göre iş aramanın en yüksek çıtaya ulaştığı aylar olan Ocak ve Ekim’de iş bulma oranı da daha yüksek. Yıllık ortalamada ise ikinci altı ay, yani Haziran  – Aralık ayı iş arama ve işe alım süreçleri açısından ilk dönemin önüne geçiyor.