Özgeçmiş trendleri hızlıca değişiyor. Sektörlere göre sık değişen içeriklerden QR kodu koyulan formatlara kadar pek çok değişiklikten hangisinin adayın CV’sine fark kattığını söylemek zor. 2017’de de bazı yeni trendler özellikle öne çıkıyor.

Söz konusu CV düzenleme olduğunda bazı noktalara her zaman dikkat etmek gerekiyor. Kişinin deneyimi, teknik ve sosyal becerileri, özgeçmişini yazarken kullandığı ifadeler ve dil kuralları her zaman çok önemli. Teknoloji ise sürekli değişiyor ve bunun özgeçmişlere yansıyan kısmını iyi takip etmek ve gerekli güncellemeleri iş başvurusu yaparken mutlaka yapmak çok önemli.

İşte 2017’de özgeçmişlerde özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar:

Format

Format tasarım kurallarının giderek daha önemli olması ve güncellenmesi nedeniyle son derece önemli bir detay. Uzmanlar artık Times New Roman fontuyla yazılan özgeçmişlerin sıkıcı olduğunu, düz, minimal ve anlaşılır bir fontla yazılan yazılara pastel renk katılmış başlıkların gündeme gelmeye başladığını söylüyor. Bu tür bir format daha çok dikkat çekiyor ve güncel olması nedeniyle önemseniyor.

En üstte neler var?

Uzmanlar İnsan Kaynakları uzmanlarının özgeçmişin özellikle ilk üçte birlik bölümüne çok kısa bir süre içinde göz attıklarını ve buradaki kalite ve içeriğe istinaden devamını incelediklerini belirtiyor. Bu noktada uzmanlar kişinin işlerinin yer aldığı bir linkin bu bölümde olmasının faydasına değiniyor. İK uzmanı bu şekilde doğrudan adayın işlerine ve deneyimine ulaşabiliyor ve karar alma süreci kolaylaşıyor. Yine aynı şekilde e-mail adresi ve iletişim bilgilerinin de bu bölümde olması şart. Hala Hotmail veya Yahoo adresi kullananlara da şiddetle bir Gmail adresi edinmeleri öneriliyor. Aksi halde aday hemen demode olarak nitelendirilebiliyor.

Özet bölümü

Özgeçmişin üst kısmında yer alan özet bölümü da en çok önem verilmesi gereken noktalardan biri. Burada en özet şekilde potansiyel işverenin ne aradığını anlayan, buna uygun ifadeleri ve özellikleri sıralayan, süslü olmayan, sadece hedef odaklı bir metnin yer alması gerekiyor.

Anahtar becerilerin vurgusu

Adayların uzmanlara göre özgeçmişlerinde sadece dolu gözüksün diye ilgili ilgisiz tüm yetenekleri arka arkaya sıralaması doğru değil. Buna göre gerçekten aranan yeteneğe vurgu yapmak, onu tek bir satır halinde ve üstlerde ifade etmek bu anlamda çok önemli. Bu şekilde CV’yi çok kısa sürede inceleyen İK uzmanının dikkatini çekmek kolaylaşıyor.

Performans vurgusu

Adayın daha önceki performansını açığa çıkaran bilgilere ve ifadelere yer vermesi de çok önemli. Bu nedenle referanslar, somut başarılar, örnek verilebilecek projeler ve fikirler mutlaka ifade edilmeli.

Anahtar iş metrikleri

Uzmanlar adayın eşsiz olduğunu gösterebilmesinin en iyi yolunun karşı tarafa kendinden beklenene ek olarak neler verdiğini iyi anlatması olduğunu söylüyor. Bu nedenle kişinin daha önce aldığı ödüllerin, promosyonların ve terfilerin nedenini iyi anlatması, kendisini farklı kılan özelliklerini sıralaması oldukça kritik.

(Özgeçmişinin dikkat çekmesini sağlamak için SelVi uygulamasını kullanabilirsin)