Bir gün kendi işini kurma fikri olanların olası zorluklar ve püf noktaları hakkında az da olsa fikir sahibi olması son derece önemli. Sizin için ilham verici başarı hikayelerini, önemli dersleri ve riskleri ele alan anlatan bazı önemli belgeselleri derledik.

Pek çok kişinin aklında bir gün küçük de olsa kendisine ait bir girişimin başında olma, bağımsız bir şekilde para kazandığı kadar işini severek yapma hayali var. Etrafta ilham veren başarı hikayeleriyle eldeki tüm birikime mal olan başarısızlık hikayeleri de bir arada yer alıyor. Nereye kadar risk almak gerekiyor? Başarılı bir girişim için sadece iyi bir fikir yeterli mi? Yoksa sermaye her şeyi çözer mi? Tüm bu sorulara cevap vermesi açısından gerçek hikayelere kulak vermekte fayda var.

İşte iş kurmak isteyenlere özel girişimcilik belgeselleri:

Startup.com (2001) 

startup

Startup.com iki Harvard öğrencisinin girişimlerine odaklanıyor. Belgesel, işlerin nasıl yapılmaması gerektiğini ve eğer ortaya çıkan ürün zayıfsa milyonlarca doların bir senede nasıl kaybedilebileceğini göstermesi açısından son derece etkili.

Neden izlemeli?

Bir nevi hatalardan ders çıkarma kılavuzu olması açısından son derece faydalı.

The Start-up Kids (2013)

startupkids

İki İzlandalı girişimci tarafından çekilen bu belgeselde Vimeo, Dropbox, Foodspotting, Soundcloud gibi pek çok genç girişimin kuruluş süreçleri ve kurucuları ele alınıyor.

Neden izlemeli?

Özellikle etrafınızdaki pek çok kişi girişim fikrinize “Hayır, bunu yapamazsın” diyorsa

Steve Jobs – One Last Thing (2011)

Steve-Jobs_A2

PBS tarafından hazırlanan bu çarpıcı belgesel, Steve Jobs’ın ilham dolu kariyerini tüm yapıtaşlarıyla birlikte detaylı olarak ele alıyor.

Neden izlemeli?

Sınırsız hayal gücü ve inancın yanı sıra sunum, stil ve çok çalışma becerilerinin başkalarının hayatını tamamen değiştirecek fikirlere nasıl dönüştüğünü göstermesi açısından çok etkileyici.

WePopUp (2014)

popup

Dünyayı gezmek için yola koyulan 6 İsveçli öğrencinin kurduğu The Pop Up Reklam Ajansı’nın hikayesini ele alan belgesel, reklam sektöründeki rekabete de vurgu yapıyor.

Neden izlemeli?

Özellikle yaratıcı işler yapan kişiler izlemeli.

Indie Game (2012)

indie

Belgesel, objektifi başarılı olmak için büyük kırılımı bekleyen teknoloji dünyasındaki oyun tasarımcılarına çeviriyor.

Neden izlemeli?

Yolda büyük fedakarlıklar yapmak gerekse de hayallere tutunmanın ne kadar önemli olduğunu göstermesi açısından çok önemli.

Nothing to lose: The Documentary (2014)

nothing

Belgesel, otistik oğlunu yalnız büyüten Ryan Blair’in büyük zorlukları alt ederek milyonlar kazanan bir girişim sahibi olması sürecine odaklanıyor.

Neden izlemeli?

Çok satan kitaptan uyarlan belgesel güzel bir pes etmeme hikayesi.