Arşivler

Yeni mezunlar için ilham verici TED videoları

Tebrikler! Onca sınav, not, stres, uykusuzluk ve kaygının ardından öğrencilik hayatının şimdilik sonuna geldiniz. Bundan sonrası sürprizli, önemli ve daha zor bir süreç. İlham verici TED videolarını siz yeni mezunlar için derledik.

Öğrencilik her ne kadar kolay olmasa da iş arama, bulma, çalışma sürecinin daha kompleks olduğunu söylemeye gerek yok. Fanusundan hiç çıkmayacağını düşünen öğrenci, mezun olduğunda gerçek hayata ve onun sıkıntılarına hazırlıksız yakalanabiliyor. Sürecin zor olduğu muhakkak ama öğrenme, büyüme ve basamakları birer birer atlama sürecinin aynı zamanda keyifli, özgüven artırıcı ve hayallere yaklaştırıcı olduğunu da unutmamak gerek.

İşte bu yolda ilham verebilecek bazı TED videoları:

30 günlüğüne yeni bir şeyler dene

Google Webspam Takım Lideri Matt Cutts, bu sevimli kısa konuşmada hedeflere ulaşabilmek hakkında uygulanabilir ve önemli tavsiyelerde bulunuyor. Cutts’a göre 30 gün boyunca kişinin daha önce davranmadığı gibi davranması, farklı davranış biçimlerini benimsemesi hayatını değiştirebilir.

Kırılganlığın gücü

Araştırmacı Brene Brown’ın kırılganlık üzerine yaptığı bu konuşma 2010 yılında viral oldu ve yaklaşık 20 milyondan fazla kişi tarafından izlendi. Brown, konuşmasında kişinin en karanlık ve zayıf anlarının aslında en güçlü anları olduğuna odaklanıyor.

30’lar neden yeni 20’ler değil?

Genel görüşe göre 20 yaşlarını sürenler ne istediklerini bilmiyorlardır ve sorumluluk almaya da hazır değillerdir. Bu TED konuşmasında Klinik Psikolog Meg Jay, yirmili yaşların fazlasıyla küçümsendiğini, aslında bu yılların son derece önemli ve üretken yıllar olduğunu hatırlatıyor.

Zor seçimler nasıl yapılır?

Filozof Ruth Chang, üniversite sonrası sürecin kişinin geri kalan hayatını etkileyecek önemli kararlarla dolu olduğunu söylüyor. Ne yapmak istiyorum? Nerede yaşamak istiyorum? Nasıl bir insan olmak istiyorum? gibi soruların giderek önem kazandığı bu süreçte Chang, zor ve doğru kararlar almak üzerine fikirlerini paylaşıyor.

Hayat boyu öğrenen olmak

Öğrenme süreci okul hayatı sona erdiğinde biten bir süreç değil. Wofford Üniversitesi Başkanı Ben Dunlap, Yahudi soykırımından kurtulan Macar Teszler’in hayat hikayesinden bahsederek yaşam boyu öğrenme üzerine güzel anekdotlar paylaşıyor.

Ege Üniversitesi’nin ardından Galatasaray Üniversitesi Radyo, Sinema, TV bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına reklam yazarlığıyla başladı. Dört yıllık reklam dünyası deneyiminden sonra çeşitli web sitelerinde kıdemli editör olarak çalıştı. 2015 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katıldı. İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.