Başarısızlıktan korkanlar, hayalindeki işten emin olamayanlar, kaybolmuş hissedenler, bir an önce kendi işini kurmak isteyen stresliler… Tüm bu endişe kaynaklarına ekonomik belirsizliklerin de eklendiği bir senaryoda yapılacak en iyi şey umut dolu ve gerçek hikayelere kulak vermek.

İş dünyası söz konusu olduğunda hem aday hem de çalışan cephesinde yaşanan pek çok sıkıntı var. Yeni mezunun iş arama stresine ve maddi sıkıntılarına, “Yapmak istediğim iş ne?” sorusunun gerilimi eklenirken, iş hayatının içinde olanlar için de yöneticiyle yaşanan iletişimsizlik, beklentinin ve potansiyelin altında çalışmak, kendi girişimi için geç kaldığını düşünmek veya düşük maaşa 9-6 çalışırken hayatı ve hayalleri kaçırıyormuş duygusuyla mücadele etmek gibi hissiyatlar söz konusu.

Oysa başarısızlığı geleceğe ışık tutan bir fener gibi görmek, hiçbir şey için geç olmadığını düşünmek ve umut ederek çabalamak şart. Bunun için yaşanmış örneklere bakmak ve hayat hikayelerine kulak vermek son derece önemli. Funders ve Founders adlı girişimcilik sitesi, pes etmeden hayallerini arayan, bunlardan para kazanmanın bir yolunu bulan ama yoldaki başarısızlıklardan da yılmayan bazı dünyaca ünlü isimleri bir araya getirdi. Çalışmada yer alan isimlerin çoğunun 30’undan, hatta 40’ından sonra başarıyı yakaladığı görülüyor. İnfografi, başarının düz bir çizgiden ibaret olmadığını, iniş çıkışlı uzun bir sürece işaret ettiğini göstermesi açısından oldukça anlamlı.

KAYİP

Kaynak: Entrepreneur