Gelecekten korkuyor musun?

10

Başarısızlıktan korkanlar, hayalindeki işten emin olamayanlar, kaybolmuş hissedenler, bir an önce kendi işini kurmak isteyen stresliler… Tüm bu endişe kaynaklarına ekonomik belirsizliklerin de eklendiği bir senaryoda yapılacak en iyi şey umut dolu ve gerçek hikayelere kulak vermek.

İş dünyası söz konusu olduğunda hem aday hem de çalışan cephesinde yaşanan pek çok sıkıntı var. Yeni mezunun iş arama stresine ve maddi sıkıntılarına, “Yapmak istediğim iş ne?” sorusunun gerilimi eklenirken, iş hayatının içinde olanlar için de yöneticiyle yaşanan iletişimsizlik, beklentinin ve potansiyelin altında çalışmak, kendi girişimi için geç kaldığını düşünmek veya düşük maaşa 9-6 çalışırken hayatı ve hayalleri kaçırıyormuş duygusuyla mücadele etmek gibi hissiyatlar söz konusu.

Oysa başarısızlığı geleceğe ışık tutan bir fener gibi görmek, hiçbir şey için geç olmadığını düşünmek ve umut ederek çabalamak şart. Bunun için yaşanmış örneklere bakmak ve hayat hikayelerine kulak vermek son derece önemli. Funders ve Founders adlı girişimcilik sitesi, pes etmeden hayallerini arayan, bunlardan para kazanmanın bir yolunu bulan ama yoldaki başarısızlıklardan da yılmayan bazı dünyaca ünlü isimleri bir araya getirdi. Çalışmada yer alan isimlerin çoğunun 30’undan, hatta 40’ından sonra başarıyı yakaladığı görülüyor. İnfografi, başarının düz bir çizgiden ibaret olmadığını, iniş çıkışlı uzun bir sürece işaret ettiğini göstermesi açısından oldukça anlamlı.

KAYİP

Kaynak: Entrepreneur

Önceki İçerikİşini iyi yaptığının 5 işareti
Sonraki İçerikYeni mezunlar için ilham verici TED videoları
Yazar Hakkında
Çiğdem Çalık
Ege Üniversitesi’nin ardından Galatasaray Üniversitesi Radyo, Sinema, TV bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına reklam yazarlığıyla başladı. Dört yıllık reklam dünyası deneyiminden sonra çeşitli web sitelerinde kıdemli editör olarak çalıştı. 2015 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katıldı. İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.

YORUMLAR

  1. Öncelikle emeğinize sağlık çok güzel yazmışsınız. Birşey söylemek istiyorum. Kimse yeni mezunları önemsemiyor kimse bunları düşük maaşla yanımıza stajyer olarak alalım da demiyor. 20 yaşında bilim adamı arıyorlar. 20 yaşında olacak ama 3 dil bilecek, 5 yıl tecrübeli olacak, mesleki programların hepsini bilecek. işte durum böyle iken insanın geleceğe dair umudu kalmıyor. Burası Türkiye ne düzgün bir eğitim var ne de düzgün bir iş. O yüzden boş ümitlere gerek yok diyorum.

  2. Büyük bir yag firmasında 3 fabrikadan sorumluydum ve verdiği vaatleri yerine getirmedikleri için şimdi ben de işsiz kaldim ve iş arıyorum

  3. Çok güzel bir yazı olmuş.İş hayatına yeni başladığım ve bu duyguların aynısını hissettiğim şu günlerde ilaç gibi geldi 🙂 Teşekkürler.

  4. Bu kadar olur, uzun zamandır yaşadığım duygu, düşünce ve sıkıntılarımı sanki kaleme almışsınız inanılmaz etkilendim, en azından yalnız olmadığımı hatta nerdeyse bu durum herkesin yaşadığı bir gerçek duygusuna kapılıp, kendimi yetersiz ve başarısız hissetme düşüncesinden sıyrıldım, kaleminize, araştırmanıza, gözlemlerinize, görüşlerinize sağlık, iyi ki kaydolmuşum siteye, sonsuz teşekkürler…

  5. Yaşım 30 ve eğitim alanımla çok alakasız hatta eğitim gerektirmeyen standart bir işte çalışıyorum.Bu yazınız gerçekten çok iyi hissettirdi 🙂

  6. Korkunun ecele faydası varmı.birilerinden ne kadar çok korkarsan o kadar çok üzerine gelir şairimizin dediği gibi korkma öleceğini bilsende korkma o yüzden satış hayatındanda korkmuyorum.

  7. yeni mezunları kimse önemsemiyo hani alıp iş ögreteyim kendinı geliştirip katkı saglasın diye bir şey yok. gelecege dair umutlarımız tükendi .

  8. Kısa ve öz bir anlatım olmuş. Fakat bizim için yeterli değil, malum yeni mezunlara iş verilmediği gibi birde bir kaç sene deneyim istiyorlar üstüne birde dil gerektiğini söylüyorlar. Şuan çalıştığım yerden memnun değilim ve kendi işimi yapamıyorum bunun sebebi ise işverenlere bağlıyorum. İş imkanlarını bu kadar zorlaştırdıkları için diğer arkadaşlar gibi benimde geleceğe dair umutlarım azalıyor.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here