Yeni mezunlar veya iş arayanların hem deneyim edinip hem para kazanabileceği part-time bir işte çalışması son derece güzel bir başlangıç. Özellikle iş dünyasına giriş yapmak ve yaz mevsimini verimli geçirmek isteyenler için part-time iş bulma ipuçlarını derledik.

Part-time iş bularak iş dünyasına atılmak, hem yumuşak bir başlangıç yapmak, hem de iş ortamını tanımak açısından kariyer yolunda atılan önemli bir adım. Hem yeni mezunların hem de iş arayanların tercih edebileceği part-time işler, hedeflenen sektörde olabileceği gibi, başka bir alanda da olabilir. Her iki durumda da kişiye deneyim ve vizyon katacak bu çalışma biçimi, tam zamanlı bir iş bulana kadar zamanı verimli değerlendirmek açısından da çok faydalı.

İşte part-time iş bulmak için dikkat edilecekler:

Küçük bir başlangıç

Büyük firmalarda part-time iş bulmak bazen zor olabilir. Bu nedenle küçük firmalara ve yeni yapılanan organizasyonlara bakmakta fayda var. 2015’te Aile ve Çalışma Enstitüsü tarafından yayınlanan “National Study of Employers” adlı rapor, esnek çalışmaya izin veren firmaların yüzde 40’ının daha küçük yapılar (50-99 çalışan arası) olduğunu ortaya koyuyor.

Girişimcileri bulun

Yeni bir iş kuran ve henüz çok fazla çalışanı olmayan girişimcilerin her zaman yardıma ihtiyacı vardır. Bu tür genç yöneticilere ulaşıp ne kadar istekli olduğunuzu gösterebilirsiniz. Bu part-time başlangıç, yeni kurulan bir şirkette ilerleyerek yönetici olmanıza kadar uzanan bir süreci de beraberinde getirebilir.

Kamuya bakın

Özel sektörde bulamadığınız bir pozisyon devlette açılmış olabilir. Bu nedenle iş ararken mutlaka kamu iş ilanlarına da göz atın.

Satış, eğitim ve sağlık sektörlerine bakın

Araştırmalara göre bu üç sektörde her zaman daha fazla part-time iş opsiyonu oluyor. Sağlık, eğitim ve sağlık sektörlerindeki pozisyonlara düzenli olarak bakın. Bir doktorun yanında işe başlayabilir, öğretmenlere yardım edebilir, satış dünyasını keşfedebilirsiniz.

Aramanızı genişletin

Part-time çalışma sadece şirketler için söz konusu değildir. Aramanızı genişletmek şansınızı da artırır. Sosyal sorumluluk projelerini, sivil toplum kuruluşlarını, müzeleri, tiyatroları, ajansları, kafe ve restoranları da seçenekleriniz arasına katın.

ogrencicalisma

Bağlantı kurun

Bildiğimiz gibi iş bulmanın en garanti yolu bağlantılar. Tanıdığınız herkese part-time bir iş aradığınızı söyleyin. Bu bağlantılar öğretmenleriniz, arkadaşlarınız ya da ailenizden birileri olabilir. İş bulmanıza yardımcı etkinliklere ve fuarlara katılarak yeni bağlantılar kurun.

Firmalara yazın

Part-time çalışmak istediğiniz yerlere mutlaka mail atın, telefon edin, orada çalışan kişilere ulaşmaya çalışın. Öncesinde sektörü araştırın ve yapmak istediğiniz ya da bulunmak istediğiniz departmanı belirtin. Bilgili ve istekli olmanız işvereni etkileyebilir.

Forumları takip edin

İş arama sitelerini yokladığınız gibi forumlara da mutlaka göz atın. Canlı ve hızlı bir akışın olduğu forumlarda istediğiniz türde part-time bir işe denk gelebilirsiniz. En kötü ihtimalle siteye iş aradığınızı yazabilir ve bağlantılarınızın artmasını sağlayabilirsiniz.