40 yaşından sonra iş nasıl bulunur?

61

40 yaşından sonra işsiz kalmanın ve iş aramanın birçok çalışanı psikolojik olarak zorladığı bir gerçek. Pek çok açıdan kendini yetiştiren, uzun yıllara dayalı tecrübesi bulunan orta yaş profesyoneli, iş arama sürecinde nelere dikkat etmeli? İşte iş arama sürecini kolaylaştıracak 6 adım.

Uzun yıllara dayanan tecrübesi bulunan, kendini ve yetkinliklerini her açıdan geliştirmiş 40 yaş üstü çalışanların en büyük endişeleri arasında işsiz kalmak yer alır. Tecrübeleri ve becerileri nedeniyle, birçok çalışanın aslında gıptaya baktığı orta yaş profesyoneli, iş arama sürecinde dezavantaja sahip olduğunu düşünerek karamsarlığa kapılır ve belki de mutsuz olduğu işte çalışmaya devam eder. Peki, orta yaş profesyonellerinin iş arama sürecinde ne yapması gerekiyor?

İşte deneyimlerine ve yetkinliklerine uygun olan işi bulmaları için orta yaş profesyonellerinin dikkat etmesi gereken 6 adım:

Yaşınızı avantaja çevirin

40 yaş üstü çalışanların en büyük ön yargılarından biri yeni bir işe girmek için yaşlı olduklarını düşünmeleridir. Ancak bunun yerine güçlü oldukları yönlere eğilen, tecrübelerini ve yetkinliklerini iş görüşmelerinde ön plana çıkaran 40 yaş üstü profesyonellerin istedikleri işe daha hızlı ulaştıkları da bir diğer gerçek… Bu nedenle öncelikle korkularınızı bir kenara bırakın ve iş görüşmesinde fark yaratan yönlerinizi açığa çıkartın.

Perspektifinizi geniş tutun

İş arama sürecinde sadece büyük ve uluslararası şirketlere başvurmak yerine perspektifinizi geniş tutun ve küçük firmalara da başvurun. Küçük firmaların kariyerinize sağlayacağı ve elbette sizin tecrübelerinizle onlara sağlayacağınız avantajları göz ardı etmeyin.

Mülakatlarda sakin olun

Tecrübelerinize güvenin ancak iş görüşmelerine gitmeden önce mutlaka hazırlık yapın. Tecrübeli olduğunuz için buna ihtiyacınız olmadığını düşünmek yerine yeni nesil ve belki de sizden genç İnsan Kaynakları uzmanlarıyla görüşeceğinizi unutmayın. O nedenle bu konudaki trendler hakkında önceden bilgi sahibi olun. Mülakatta sakin tavrınızı koruyun ve sorulan sorularda yaşla birlikte gelen avantajlarınıza, deneyimlerinize odaklanın. Üstlenebileceğiniz tüm sorumlulukları ve şirketin hedefine ulaşmasında yapabileceğiniz çalışmaları vurgulayın.

ortayas353535

Zamanı yakalayın

Orta yaş profesyonellerin yaşadığı bir diğer sıkıntı da zamanı yakalayamama korkusu ile ilgilidir. Bu nedenle yeni gelişen teknolojileri öğrenememekten ve yeni iş yapış biçimlerine adapte olamamaktan korkmayın. Zamanın aleyhinize akmadığını gösterin ve işinizle ilgili teknik birikiminizin şirkete sağlayacağı avantajların üzerinde durun.

Kötümser olmayın

Bir önceki işinde konumu ve yetkinlikleri nedeniyle birçok sorumluluğu üstlenen 40 yaş üstü çalışanların yeni işlerinde kendilerine yeteri kadar görev verilmeyeceğine dair korkuları bulunur. Paniğe kapılmak yerine sakin kalmaya çalışın ve yeni işinizde ne tür adımlar atabileceğinize ilişkin yeni bir kariyer planı yapın.

Nitelikli olmanın yararını gösterin

40 yaş üstü çalışanların bir diğer sıkıntısı ise yeni bir iş görüşmesi yaparken fazla nitelikli olmaları ve maaş beklentisi gibi etkenler nedeniyle başvurdukları işe kabul edilmeyeceklerini düşünmeleri ile ilgilidir. Fazla nitelikli olmanın iş görüşmesine gittiğiniz firma için katacağı artılara odaklanın ve ilgilendiğiniz pozisyon için ortak noktada buluşmaya gayret göstereceğinizi karşı tarafa hissettirin.

 

Önceki İçerikİş bulmaya yardımcı anahtar kelimeler
Sonraki İçerikPart-time iş bulmak için ipuçları
Yazar Hakkında
Mehlika Akgün
Marmara Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans, Gazetecilik Bölümü’nde de yüksek lisans eğitimini tamamladı. Meslek hayatına Cumhuriyet Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Fransa’daki L'association Labomedia’da medya üzerine çalışmalar yaptıktan sonra Marketing Türkiye dergisinde web editörü olarak çalıştı. 2016 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katılan Mehlika Akgün, İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.

YORUMLAR

 1. Ben 48 yaşındayım ve çok mutlu bir insanım.İş tecrübesi,yeterli olgunluğa eriştim,sorun çözme yeteneğimartmış durumda.Tüm bunlar bir avantaj,
  Sadece şöyle bir endişem var.Firma yaşa bakıp görüşmeye çağırmayabilir diye düşünüyorum.
  Bu da baştan kaybettirebilir.Ama bu yazı yı okuduğumda bu konudaki fikrim değişti.

  İyi Yayınlar

 2. Aynı yaş grubu olarak ilk yorumun sahibi Nilgün hanıma katılıyorum,bu yazıyı okumakla beraber benimde bu konudaki fikirlerim kendini rektifiye ederken,sahip olduğum kalifikasyonları artı olarak lehime çevirmek noktasında motive etti.
  teşekkürler
  alper tutal

 3. Sayın Mehlika Akgün;

  Yazdıklarınız elbette ki doğru. bir çok firmanın 30 yaş sınırı koyması nedeniyle mülakata çağrılmadığınız gerçeği ile yüz yüzesiniz. yanı yazdıklarınız mülakata çağırılmadığınızda önemsiz kalıyor. öncelikle bu konuda iş arayanların değil, firmaların bilinçlenmesi gerekiyor sanırım.

  • Sayın Mehlika Hanım,
   Bu yazınızı görene kadar endişeli değildim fakat bunca başvurum ve deneyimime rağmen neden hala bir mülkata dahi çağrılmadığımı anlayamamıştır.Ben Ramazan ayına ve insanların şimdiden tatil moduna girmesine yormuştum. Bu yazıyı okumadan dediklerinizi yapmış olmamın henüz bir faydasını görmedim.Öyleki önyazıya ,yüksek mevki ve maaş beklentim olmadığını yazmak zorunda kaldım. Hala bir dönüş yok ne yazık ki.Hakan Nakış beye katılıyorum,daha mülakata bile çağrılmadan bu dediklerinizi hayat geçiremeyeceğiz. Mülkat kısmında zaten önemli bir aşama kaydedeceğimi düşünüyorum ama önce ortada bir mülakat olması lazım.Bizden önce genç IK ‘cıların kalıplarını kırması gerekiyor.

 4. ülkemizde şöyle bir ön yargı oluşmuş firmalarda yaşı geçmiş olan insan faydalı olmaz diye ama başvuru sahibini mülakata çagırıp fiziki görünümü ve tecrübelerini dinleseler inanın gençlerden daha aktif daha çalışkan olgun yapıcı elemanlar bulurlar ama maalesef yapmıyorlar .

  • Ön yargı olması normal çünkü bu kanıyı oluşturan kişiler daha genç yaştaki çalışanlar… 40 yaşında biri zaten yaşlı değildir ki, olgunluğunun ve verimliliğinin doruğundadır. Siz 40 yaşında bir adayı tecrübelerini göz ardı ederek genç bir çocuğun önüne atarsanız, o adayı hiçe sayarsınız ve hataya başlarsınız. Çünkü o tecrübesizlik tecrübeyi ölçümleyemez. Ön yargıyı oluşturan genç kişilik tabi ki bu olgunluk karşısında ezilecektir. Bir de şu var, firma bu olgunlukta bir kişiyi çalıştırmakta ve onun mali şartlarını sağlamakta zorlanacaktır. Dolayısı ile ne yapacaktır? Daha ucuz çalıştıracağı genç biri ile çalışmayı tercih edecektir. Hata ise burada başlar. Ucuz çalıştırayım derken, tecrübesizlikten kaynaklanan bir sorunda oluşan maliyet astarın yüzünü de geçer. Firmalar bunu görebilmelidir artık. Ucuz etin yahnisi yavan olur. Keyfimi süreyim derken oturur kendi uğraşır böyle bir acemilikten ve yanlış hesaptan ötürü. Düşünmez ki yurt dışındaki firmalar tecrübe ayrı bir saygı duyar.

 5. Bende şöyle bir açıklama getireyim ; 40 yaş üzeri bizler iş ararken tabiki zorlanıyoruz .

  1-Ücret beklentimiz genç arkadaşlara nazaran yüksek oluyor doğal olarak
  2-İşe alacak yönetici, tecrübeli kişiyi işe alıp kendi yerini sarsmak ve riske sokmak istemiyor
  3-Seyahat ,verimlilik durumları ve sağlık problemleri düşünülerek yaş sınırı konuyor
  4-Tecrubesiz veya az tecrubeliler tercih edilerek ,yetiştiriliyor ve tecrube kazandırılıyor , böylece daha düşük ücret ile işçi çalıştırılmış oluyor.

  Yukarıda yazılanlar mülakata davet edilirseniz gerçekleştirebileceğiniz durumlardan ibarettir ki bunu biz zaten biliyoruz.
  Önemli olan , şirketlerin daha insani ve ahlaki davranarak, ayrımcılık yapmamalarını sağlayacak olgunluğa ulaşmaları için eğitimler verebilmek ve bilinçlendirmek hatta devlet olarak bu durumları teşfik edecek atılımlarda bulunmaktır.

 6. Erkan Bey’e bende kesinlikle katılıyorum. 40 yaş üstü olan bir kişi eğer mülakata çağırılıyorsa o iş %50 olumlu sonuçlanır. Diğer %50 lik kısmı da kişi kendi tecrübeleri ve olgun duruşuyla kazanacaktır zaten. Şirketler o kadar komik ilanlar veriyorlarki 30 yaşını aşmasın ama alanındaki her bilgi beceri ve eğitimi almış olsun. Erkek adaylar içinde askerlik engeli olmasın.

  • Altan bey 30 yaşında insandan o kadar çok şey istiyorlar ki….adamın o yaşa kadar sadece belge almakla geçer ömrü tecrübe sıfır…….onada bu memlekette değer veren yok

 7. arkadaşlar ik sorumlusuyum işe alım süreçlerinde bazen tecrübeli olanlar bilgi konusunda ukalalık yapabiliyor bu negatif olgudur bazen de gelişime kapalı oluyorlar ama umutsuz olmamak lazım önemli olan her koşulda pozitif olmak.
  Yeni işimi kariyernet sayesinde bulmuştum 9 yılıma giriyorum teşekkürler kariyernet herkese iyi bayramlar

 8. İşverenler 40′ lı yaşlarda kişilerle çalışmanın avantajının farkına varmalılar. Çünkü insanın bu yaşlarda evlilik, çocuk gibi sorunları kaygıları pek fazla olmuyor. İş odaklı çalışıyorlar. Aklı bir karış havada, farkındalıksız yaşları çoktan geçmiş oluyorlar. Birde bu 6 maddeye eklenmesi gereken bir madde daha var kanımca. Kadın ya da erkek farketmez, dış görünüşüne çok önem vermesi gerekiyor. (fazla kilo, vs..)Bakımlı ve prezantabl görünmek çok önemli. Yıllar sonra 40 lı yaşlarımda yeniden iş hayatına dönebilmemde bunun bana çok ama çok büyük etkisi olmuşur. Sevgiler..

 9. bence yaşa göre ayrımcılık yapamamaları konusunda firmaları bilinçlendirin özellikle askerlik hizmeti yapmış olanlara bunuda zorlu yerlerde yapanlara öncelik verilmeli
  mr x paralı yapmış yada yapmamış ben iki sene hayattan bezdikten sonra gelmişim önüne oturmuşum 28 yaşındaki mr x e iş veriliyor 30 yaşındaki bana bye çok yaşlısın deniliyorsa hiç dikkate alınmıyorsam burda bir hata var ve bende değil… ayrıca kadın erkek arasında askerlikten kaynaklı eşitsizlik var buda göze alınmalı insan kaynaklarınında eğtime ihtiyacı var. Askerliklik hizmeti yapanlara yaş sınırları kaldırılmalı ve öncelik verilmeli.

 10. Sanırım siz 40 yaşınıza gelmediniz…. 🙂 40 yaşındaki insanların iş bulamama sorunu kendinde değil, bilgili, tecrübeli, nitelikli personeli çalıştırmayı düşünmeyen patronların sorunudur…

 11. Ben 44 yaşındayım. Son 4 ay içinde Kariyernet’ten niteliklerime uygun ya da yakın 38 tane iş başvurusu yaptım. Bir tanesinden bile görüşme çağrısı gelmedi. Görüşme yapmadan karşı tarafı ikna etme şansımız yoktur. Örneğin finansal risklerini bilmeyen ve ortadan kaldıramayan bir yığın şirket var, ama bunu yönetecek tecrübeli insanları çalıştırmayan bir yöneticiler mantalitesi var.
  Diğer yandan devlet işsize 10 ay maaş vermekte. Emekliliğine 10 yıl kalan bir kişiye devlet iş bulamıyorsa, özel sektör iş vermiyorsa ve sadece 10 ay işsizlik maaşı veriliyorsa, devlet çalışana emeklilik yaşı mecburiyeti getirmemeli, devletin çalışana erken emeklilik hakkı vermesi gerekir. Çalışamayan insanlar emekliliğe kadar ne yapacaklar, nasıl yaşayacaklar.

  • Güray bey devlet zaten emekli etme derdinde değil paranın üzerine oturmakta amacı o …birde iş fuarı düzenlediler geçenlerde nitelikli eleman bulamıyoruz filan hep aynı senaryo herhalde mühendisi 2.5 çalıştıracaksın değil….

 12. Toplum olarak hala feodal koklerimizden kurtulamadik yas cinsiyet vb konular is hayatinda hala cok onemli. Mevki ayni zamanda sosyal statumuzu de belirliyor. 46 yasindayim Turkiye’de is aramaktan biktim sonunda yurtdisinda bir Avrupa ulkesinde is buldum, 1 yil oldu aynisini tavsiye ederim.

 13. Burdan öle ahkam kesmek kolay. cv gönderdiğinde adam önce yaşına bakıyor. ve hatta çogu iş ilanlarında 35 den aşağı diyor. 35 ustu ne yiyecek nerede çalışacak. Düşünen yok. Öle yazılar yazarak insanları motive edecek yerde iyice dalga geçiyorsunuz.

 14. Temel sorun 40 yaş sonrası iş verenlerin bakış açısı .Deneyimli insan çok para ister parayla çalışsın mantığı var ..
  İş çok kutsallaştırılıyor iş imkanları kısıtlı , deneyimin önemi yok…

 15. 40 yaşından sonra iş bulunmaz bu ülkede maalesef. Başvuruları yapıyoruz mülakata bile çağırmıyorlar.Tecrübesiz eleman çalıştırıp düşük ücret vermek daha işlerine geliyor.Yeni nesil gençlerin işi yapış şekilleri ,şirket sadakati olmayışları vs halbuki işverene daha fazla para kaybettiriyor

 16. Ben konuya her yönden bakmaya calisiyorum. Kendim 43 yasindayim ve bircok firma görüsmesine gittim ve birkacinda da calistim. IK calisanlarinda da 40 yas üstü icin olumsuz bakan okdugu kadar patronlarin da olumsuz bakani var. Su da bir gercek ki her 40 yas üstü de niteliklidir diyemeyiz . Hala genc nüfusumuzun olmasi da genc tecrübesiz ama ucuz beyin gücünü kullanmaya yöneltiyor. Nitelikli bir tecrübeli beynin kesinlikle her ölcekteki firmaya katabilecegi seyler vardir. Yaslanmaya baslayan nüfusumuzla birlikte bunun demismekte oldugunu görüyorum. Yillardir is ilanlarini takip eden biri olarak eskiye göre yas siniri koyanlarin azaldigini söyleyebilirim. Bu bir sürec ve tecrübeli calisanlar icin niteligi nispetinde sartlarin olumluya gittigini , henüz istenen düzeyde olmasa da, iyimser bakiyorum.

 17. Öncelikle makaledeki şartların oluşturulması için işveren ve ik yöneticilerinin yaşla ilgili önyargılarının kaldırılması amacıyla profesyonel eğitimin zorunlu kılınmasıdır. İşin temelinden başlanmalıdır. Diğer yandan ücret politikası bakımından tecrübeli olanların yüksek beklentilerinin düşürülmesi gerekli. malum ülke ekonomisi yüksek ücret politikalarını destekleyecek durumda değil. Ama bir ortak limit belirlenip adil ücret politikası uygulanmalı. Nasıl ki meslek odaları fiyat belirliyorsa çalışan ücretlerinin de yaptığı işe sınıfa ve vasfına göre ücret politikası izlenebilir.

 18. Firmaların ilanlara yaş sınırı koyması, bir ayrımcılıktır. Yurtdışındaki hiçbir ilanda yaş sınırı göremezsiniz cümkü bu şu demekti. Siz o işi sadece belli yaşta insanların yapabileceğini düşünüyorsunuz demektir.
  Siz ilanda ne iş yapilacağını yazarsınız, işi tariff edersiniz, insanlar o işi yapabileceklerine inanıyorlar ise,başvurular.
  40 yaş üstü olup çalışmaya ihtiyacı olan bir kişi sanılanın aksine işe daha fazla önem verip, 30 yaşındaki birinden daha çok çalışabilir.
  Mutlaka bir otoritenin bu ayrımcılığa musade etmemesi lazim.

  • Kesinlikle aynı fikirdeyim. İlanlarda yaş belirtilmemeli.Hele ki emeklilik yaşının yüksek olduğu günümüzde insanlar neredeyse yetmiş yaşına kadar çalışıyorlar. Ayrıca insan ömrü uzadığı için kırklı yaşlar kişilerin yaşlı sınıfında adlandırıldığı bir dönem olmaktan çıkıyor. En önemlisi insan kaynaklarının bunun farkına varması.

 19. ibrahim bey (IK sorumlusu) 40 yaş üzeri olan kişilerde ukalalık oluyor demişsiniz, size katılmıyorum, eğer 40 yaş üzeri kişilerde görüşmeye IK personeli olarak 25 yaşında henüz işe başlamış ya da 2 yıllık tecrübeli olarak bir kişi ile görüştürürseniz, 40 yaş üzeri tecrübeli kişinin söyledikleri elbette ukalalık olarak algılanır. doğaldır. 40 yaş üzeri kişiler ortalama 15 yıl ve üzeri tecrübe anlamına gelir ki; yaptığı tüm görüşmeler bir seviyenin üzerindedir ve öyle de olması gerekir. aksi olursa sıkıntı olur. bu adayların görüşmeleri de farklı olmalıdırı.
  ayrıca 40 yaş kişilerde kişilik oturmuştur, tarzı vardır. söylediğim gibi size katılmıyorum.

  • bence de sayın Ece haklı sen oraya İK adına genc tecrübesiz birini oturtursan neyi ıskaladığını anlamassın ey patron milleti.
   yaş konusunda haklı olabilirsin kapitaliamin vahşilği bu insanları siliyor yaşamdan ama belli yerlerdeki posizyonlara daki görevlere kişiliği oturmuş yaşça konuşmasını görgü kurallarını bilen birini koymak en azından İK olarak doğru bir tespittir

 20. Merhaba Aynı sıkıntıları 35 li yaşlardan sonra Ikı ünv bitirimiş biri olarak bende yaşadım zor bir durum 5 yıl her gun iş kapısı bulmak için beklentim oldu nihayet parasızlık son hadde gelince taşeron firma aracılığı ile bulduğum çalışmakta olduğum firmadan cesaret edip ayrılamıyorum . Ben Bursa gibi Endüstri şehrinde hangi firmaya başvuru yaptıysam karşılığımda hazır kalıp cümleleri kopyala yapıştır yaparak İKY gönderdiği mesajlar alan biriyim . bu kez hata aramaya başladım. cv gayet çok iyi ama başvuruyu yaptığım firmaların ne aradığını merak etmeye başladım ve çareyi başvuru esnasında ön yazı kısmına olumsuz gördüğünüz kısmı yazarmısınız; yazmaya başladım Tavsiye mektubu ister oldum . bakıyorum ki kimse sallamıyor yada uğraşmak istemiyor. bende dedim ki kariyer merkezine konuyu bildireyim belki kayıt esnasında detay bilgi istenirken zorunlu alanlar kaldırılır en azından kişiler mülakata çağrılsın umutsuzluk ortadan kalksın ama ne yazık kı bu da çare değil bunu toplumsal bir sorun olduğunu yetkililerin bir çözüm üretmesi için OLAY gazetesinde köşe yazarlığı yapan bir bayana ilettim oda sağolsun duyarlılığımdan dolayı bana sadece teşekkür edebildi. Anlaşılan o ki diploma eğitim iş yapmıyor dayı amca olacak bir yerlerde YA KISMETİM yok Yada Kaderim yanlış diyeceksin haydi hayırlısı en buyuk sorun GÖÇ

 21. Merhaba, Yazınızda belirtiğiniz ipuçları maalesef gerçek hayatta havada kalıyor. Bir çok arkadaşın yazdığı gibi yaş tamamen dezavantaj bunu bire bir yaşayarak öğrendim mesleğim gereği tecrübenin ön planda olması gerektiği yerlerde, daha az deneyim ve yaş sınırının 30 olduğunu gördüm. İşverenlerin ilanlarında açık açık deneyimsiz veya en fazla 3 yıl deneyim gibi şartlarını görünce hala hayretler içinde kalıyorum. Bunun tek sebebinin ödeyecekleri maaş olduğunu düşünüyorum. Bir keresinde bir banka mülakatında biz çok fazla maaş almıyoruz deyip beni iş den uzaklaştırmaya çalıştırdılar. Diğer birinde görüşme yapanın maaşı söylemekte zorlandığını ifade etmesi beni şaşırtmıştı. Eğer böyle düşünüyorsanız neden mülakata çağırıyorsunuz diye çıkış yapmamak için kendimi çok tutmuşumdur. Sorun bizde değil işverenlerdedir daha az maaşla nasıl personel bulurum insanların zor durumundan nasıl faydalanırım düşüncesi var.

 22. Merhaba, 40 yaştan sonra iş aramayan birileri için şöyle yapın böyle yapın demek kolay. Başta okuduğum bir kaç yorumdan sonra diğerlerinin de aynı yada yakın olduğunu düşünüyorum. Pratikte böyle olmuyor maalesef zaten sizden tecrübesiz ve daha düşük maaşa çalışacak on binlerce insanın olduğunu işverenler bildiğinden yaş sınırını 30 ve altında tutuyorlar. Daha işe yarar bilgiler vermeniz dileğiyle…

 23. yazarın makalesi güzel olmuş ama tek taraflı olmuş. burda asıl mesele firmaların bakışaçısı firmalar yaşı ilerleyen insanalrın fazla maaaş beklentisi içinde olacakların düşünüp birde söz geçirme olayı varki daha vahim bi durum bu iki etkenden dolayı genç yaştaki insanları istiyorlar. ben 37 yaşındayım son 1 ay içinde 20 işe başvurdum farklı sitelerden hiç biri geri dönüş yapmadı. mesleğimin avantajı çok büyük olmasına rağmen… ben dünya mutfagı ustasıyım aynı zamanda baristalıkda yapabiliyorum ve bulaşıkçılıkda yaparım aşçı yardımcılıgıda yaparım şimdiden 4 farklı iş bölümünde tecrübem olmasına rağmen görüşmelere çağrılmıyorum…. burda sorun bendemi firmalardamı her patron sözünü geçireceği fırça atabileceği eleman ister sorun burda işte kendisine cevap verecek olgun elemanları istemezler bu yüzden orta yaşlı insanların elleri kolları bağlı.

 24. Bende katılıyorum arkadaşlara,
  yönetici pozisyonunda 10 yıl meslek tecrübesi olarak toplam 20 yıl deneyim sahibi olmama rağmen maalesef 4 ay boyunca istediğim standartlarda iş bulamadım. Ne yazıkki attan inip eşeğe binmek zorunda kaldım, şartlarım düşürerek 10 yıl geriye gittim sırf bir işim olsun diye ve personel gibi çalışmak durumunda kaldım.

 25. sorun şirketlerin yaş nedeniyle iş görüşmelerine çağırmamaları çağırmış olsalar zaten problem olmayacak bence siz bu önerileri eleman arayan şirketlere tavsiye edin doğru olan yaklaşım bu..

 26. İnsan Kaynakları Lisans veya Ön Lisans Programı olan Üniversiteler listesine bir bakın lütfen.

  Uluslararası veya Kurumsal büyük firmaların hedef okullarının hangisi bu listede var (ODTÜ, İTÜ, BOĞAZİÇİ…)?

  Peki sektördeki IK işe alım uzmanlarının yüzde kaçı bu Lisans veya Ön lisans programlarından mezun?

  Bazı üniversite veya Özel Şirketlerin 4-10Hafta süreli sertifika programları ile gerçekten İşe Alım Uzmanı olunabiliyor mu?

  Ece Hanım Haklısınız, bu yaş grubu için görüşmelerin daha tecrübeli İK uzmanları ile yapılması kesinlikler şart.

  Çalışılan firmalardaki personel değişim hızına bakılmadan adayın neden sık iş değiştirdiğini sormak normal ancak eleştirel biçimde sorgulamak çok da doğru bir yaklaşım değil.

  Çalışanın Şirket Bağlılığını yönetme gücü firmaların elinde olup firmanın çalışana bakış açısıyla paraleldir.

  Burhan Bey, malesef Başta Bursa ve Batı illerdeki işverenler göç dolayısı ile daha ucuz iş gücünü kullanma eğiliminde. Bölgesindeki tecrübeli bir mühendise ortlama 5.000TL maaş vermek yerine Anadolu’da iş fırsatı bulamayan ve Batıda bir başlangıç fırsatı arayan genç adayları 2.5-3.000TL ortalama maaşlarla işe almak firmaların tercihi oluyor.
  Bu da firmalarda personel değişim hızını birebir etkiler oldu. Günümüzde gelir ön planda ve malesef genç adaylar başlangıç olsun diye kabul ettikleri maaşlarından bir an önce kurtulup önlerine çıkan küçük maaş farkı fırsatlarını hızlıca değerlendirmek zorunda kalıyorlar.
  Bu durum hem tüm çalışanların ortalama gelir çıtasını aşağı çekiyor, hem de şirketlerin çalışan verimliliği düşüyor.

  Kesinlikle yaş kısıtı ile ilgili örnek ülkelerdeki uygulamaların yasal olarak uygulanması gerekli.
  Emeklilik yaşının 60’a çıktığı ülkemizde 40’lı yaşlarda iş bulmakta zorlanıyorsak 50’li yaşlarda durum ne olacak? öngörüsü olanlar lütfen paylaşın.

  Siz Değerli İK çalışanı arkadaşlarımız; 40’lı yaşlarda olduğumuz doğru, ancak firmanıza iş başvuru sebebimiz huzuru bulmak değil huzur evi için henüz genç olduğumuzu düşünüyoruz, daha rahat bir işimiz olsun da havadan para kazanalım da değil!

  Oturmuş karakterimiz, Yıllarca edindiğimiz mesleki tecrübelerimiz ile gerçekten çalışana önce insan olarak değer veren, sosyal hakların korunduğu ve bilgilerimizi profesyonelce paylaşabileceğimiz güvenilir kurumsal bir firmada çalışmak istememizdir.
  Her 40’lı yaşlardaki aday yöneticilik beklentisinde olup da mevcut yöneticinin pozisyonunu değiştirme girişiminde bulunacak değil, aksine tecrübeleri ile sistemin daha verimli çalışmasına katkı sağlama potansiyelindedir ki bu da mevcut yöneticinin başarısını daha da arttıracaktır.

  Lütfen sizler de bir gün aday olabileceğinizi ve 40’lı yaşlara mutlaka geleceğinizi göz ardı etmeyiniz.
  Selamlar…

 27. Arkadaşlarla katılıyorum.
  Firmalar yaş sinirini koymamalılar ve insanların yetenek ve bilgilerini bakmaları lazım.
  Bence firma sahipleri ve patronlar çoğu fiziksel ve beden göç yerine bilgi ve tecrübeyi önem vermeleri lazım ve taabi buna göre ücret vermeleri gerekmektedir.
  halbuki çoğu patronlar işçi alırken yeni tezgahtar almış gibi bakıyorlar ve eski ve yeni eleman onun için fark etmez ve ne kadar az ödeyim o kadar kar menliği ile seçiyorlar.
  ben 44 yaşındayım ve bu yaştan sonra kendime daha görüveriyorum.3 yabancı dil bilgim var amma üniversite diplomamı alamadım(Terk) amma bende yılların tecrübesi var.bu yaş problemden dolayı çoğu başvurularım yanıtsız kalıyor.ne yapalım bu yaştan sonra yeni diploma almaya halım ve imkanım yok ki. çalıştığım firmada on tane delikanlı taş çıkartırım ve kimseye zararım gelmemiştir.
  Saygılar.

 28. Burda bazen olumlu yönde bakan bazende olumsuz yönde bakan yazıları okudum….

  Türkiyede 40-50-60 yaş üstü insanların iş bulması çok zor …bunun o kadar çok sebebi var ki….bu yazıyı hazırlayan bir gelsin benimle konuşsun derim….
  2 senedir iş arıyorum…finans muhasebe ve denetim alanında uzmanım 25 yıllık iş hayatım var konumla ilgili bütün belgelere sahibim ingilizce biliyorum…bir tane iş başvurusuna çağrılmadım….iş ararken bakıyorum..benim sahip olduğum şartları istiyorlar ama bırakın mülakata çağaran yok…iş bulmak ekip işi olmuş sanırım ekiple geliyorlar ekiple transfer oluyorlar…..ücretler bir arkadaşın dediği gibi uzman 5000 TL orta derecede bilgilide 2,5-3.0 arasından başlıyor….üstü bulduğunuz şirket durumuna göre değişiyor…birde bu memlekette millet 65 yaşında emekli olacakmış güldürmeyin beni…adam yada kadın aç ölecek böyle gidişle amerikalı dostlarımla konuştuğumda adamlar da her profesyonele iş bulma şansı % 100 müş yerer ki uzman ol diyorlar…

 29. Bence yaş sınırını devlet çözer.
  Nasıl mı?
  1- Devlet yaş sınırını kesinlikle yasaklar.
  2- Yeni işe alımlarda 40 ve üstü çalıştıranlardan SGK prim desteği vereceğini belirtir.( Devlet İşkur Eğitimi alanlara 2 yıl boyunca maaş ve SGK desteği verdiği için iş verenler mumla arıyor, İŞKUR EĞİTİMİ alanları.)
  3- BİMER,’e yazmak gerek , ciddi bir sayı oluşursa çözüm bulurlar, diye düşünüyorum.
  4- Çalışma Bakanlığına da yazmak gerek,
  5- TV programlarına da başvurmak gerek.
  Biz ,
  Küçükken anne babamızın zorlaması ile
  Okula başlayınca öğretmenin zorlaması ile
  Askere gidince komutanın zorlaması ile
  İşe başlayınca patronun zorlaması ile kendimizi değiştiririz.
  Ve en önemlisi de DEVLETİN ZORUNLU KILMADIĞI HİÇ BİR ŞEYİ YAPMAYIZ.
  Kısacası önce devlet üzerine düşeni yapacak sonrada biz.
  Herkese başarılar .

 30. Saçma bir yazı olmuş.Bırakın 40 ı,35 yaşından sonra personel alımı yapan nadir firmalar var.Anlıyacagınız 35 den sonra işsiz kalmayın

 31. Merhabalar,
  42 yaşındayım, pek çok işte büyük tecrübeler kazandım, daha net bakıyorum her şeye.
  Gel gelelim iş müracaatına gittiğimiz yerler sizin daha tecrübelerinizi incelemeden yaşa bakıyor. İstediğiniz kadar tecrübeli olun, olmuyor olmuyor olmuyorr… Unutmadan, bizim buralarda yaştan daha önce baktıkları bir şey var, şimdi haklarını yemeyelim. O da referans, daha doğrusu torpili olup olmadığına bakıyorlar 🙁

 32. merhaba
  bu ülkede malesef çok önyargı var ben 39 yaşındayım devlete göre gencim ama işverenlere göre yaşlıyım batılı ülkelerde insanlar 80 yaşına kadar çalışıyor bu yüzden 35 den sonra iş görüşmelerine çağırmıyorlar ayrıca çok önyargılı davranıyorlar

 33. bu yazıdaki detayların uygulanabileceği yerler var, ama nerede? ingiltere, fransa, almanya, usa, kanada vb. yerlerde, ama türkiye için ne yazık ki geçerli önermeler değil.

 34. Mesele yaş meselesi değil, firmalar kendilerine tavsiye edilen kişilere odaklanıyor. Bir aracı yoksa çok zor. İstenen CV ler formalite icabı.

 35. 40 yaşından sonra kariyer.net üzerinden iş bulan varsa lütfen yazsın. Hatta onu geçtim görüşmeye çağırılımış biri varsa bile lütfen bizimle paylaşssın

  • İstanbul’daki son 4 işimi bu site üzerinden buldum, iş bulunuyor, ancak yaş sınırlarına aldırış etmeyin, moralinizi bozmayıp inatla yazın… sitenin arka kısmı berbat, sizin bilgilerinizin firmalara sunuş şekli içerisinde görünmeyecek kadar küçük olduğundan ve genelde firmalar okumadığından, ön yazılara bile önem vermenize pek gerek yok… ülkede doğru düzgün çalışan bir iş sistemi yok, biri açana kadar bu gibi siteler iş görüyor.

   p.s. linkedin’de güzel bir yer, yaşım 49, uzman yazılımcıyım.

 36. Onca tecrübe ve donanımı, şirketler daha düşük maliyetli yeni mezunlar varken ve yoneticiler kendi pozisyonlarını riske atma endisesiyle dikkate almıyor.Bir de hissettirilmemeye çalışılan erkek istihdam önceliği var. Yeni mezun ve mavi yaka devlet istihdam teşvikleri gibi 35 yaş üzeri minimum 10 yıl tecrübeli bayan istihdam teşvikleri olmalı devletin.

 37. Nezaman bir mulakata girsem karsimda kendini bilmez ukala yas olarak benden kucuk birinin mantik disi bir söylemi ve sonuc gülümsemem ve tecrubelerimle onu mat etmem.ve neyaptim kendi isimi kurdum aylik net 1500 cok rahat kazaniyorum.kimseye eyvallah etmeyin limon satin kendi isinizi yapin

  • limon sat kendi işini yap devri eskidenmiş. öyle kafana göre alıp satamıyosun. vergi levhası koyduğun anda bağkuru, oda üyelikleri, kirası vs en küçük bir işletmenin aylık minimum masrafı 2000 liradan fazla satacağın malzame maliyeti hariç. her gün en az 150 liralık iş yaparsan aylık asgari ücret kadar kazanabilirsin bir ihtimal. daha aşağısı çok net batar

 38. Eğer halka ürün hizmeti yapan özel sektör firma size 30 yaş sınırı demişse bu taktiği yapın. Her zaman sonuç verir.
  Bu yazıyı paylaşım sitesinde paylaşıp bir resmini firmaya yollayın.

  XXXX firması 30 yaşın üstünde eleman almıyor. Bende 30 yaşından büyük olduğum için XXXX marka ürün kullanmamaya karar verdim.

 39. İşletmeler kendi sistem düzeneğini kurduklarından tecrübe bile aramamaktalar birçok bölümde, nede olsa çark dönüyor sistem sayesinde, benim tecrübeme göre birisinin önerdiği kişi değilseniz, şansınızda sizinle değilse, tecrübeniz tamamen çöp……

 40. 39 yaşında 1yıldır iş arayan bir bayanım.bu yorumları okuyunca kendimle ortak düşünceleri ve serzenişleri olan birilerinin olduğunu bilmek güzel çünkü birlikten kuvvet doğar demişler.35 yaş üstü iş arayanlar olarak sesimizi daha çok yolla duyurmalıyız.benim iş ilanları ararken genellikle 35 yaş kriterinin bulunması yanında şirketlerin sürekli çoğunlukla erkek eleman arayışında olması.ben bayan olduğum için çocuğumla açmı kalayım 60 yaşını beklerken?yada kendi işimi yapayım tamam kimseye tamah etmiyim kendi yeteneklerime deneyimlerime göre bir işletme kurayım ama bunun içinde nakit desteği lazım bu nasıl olucak ben işsizlikte anca geçinmeye çalışırken neyi ipotek edeceğim?birde girdiğiniz bütün kamu sınavlarında geçer notta alsanız aldıkları kriterlerde 35 yaş sınırı olduğu gibi önlisans mezunu içinde kadrolar belli bölümlere ayrılmış yani devlet kadrolarında seçilmek zaten mümkün değil e ben o zaman tekrar üniversite sınavına hazırlanayım yaş sınırı olmayan kadrolarda okuyayım peki o zamana kadar eğitim masraflarımın yanında geçimimi kim sağlayacak?yani türkiyede insan umutlarıyla yaşıyor.çünkü tüm bu yorumlarınızın yanında birde insanların sürekli razı olmak zorunda kaldığı bir ülkedeyiz.birlikten kuvvet doğar.sesimizi daha çok duyurmalıyız.daha çok paylaşmalı , daha çok yazmalıyız.

 41. 47 yaşında 6 aydır iş bulamamş bir kişi olarak bu yaızıyı ve yorumları okuduktan sonra yaşadığım ülkenin neden bir ileri iki geri gittiğini bir kez daha anladım. Diğer yorumcuların belirttiği gibi maalesef tecrübeye değil ucuz iş gücüne rağbet ediliyor.Uzun yıllar edindiğim tecrübeyle kendimi daha üretken hissederken yazıkki yaşımda takılıyorlar diye düşünüyorum işte o zaman bu mesleğimdeki tecrübeyle güzel ülkemden uzak liyakata değer verilen bir yerde olmayı düşlüyorum.

 42. Benim durumum daha farkli uzun yillardir yurt disinda yasiyorum isvecce norvecce ve ingilizce biliyorum isvec vatandasiyim gecerli bir meslegim var almis oldugum mesleki yeterlilik sertifakalari var fakat ailesel nedenlerden dolayi turkiyeye dönmeye mecburum. kariyer net iyi hazirlanmis bir site ama profosyonel bir site degil. cunku yurt disinda egitim görmus olan adaylar cv bilgilerini doldururken bazi bölumlerin karsiligi denk gelmedigi icin bos birakmak zorunda kaliyor.isverenin de her cv yi görme sansi yok uni. mezunlarinin issizlik orani %57yi gecmis durumda. yani bir basvuru gönderiyoruz ve sansimiz varsa birisi onu görup degerlendirecek diye bekliyoruz baskada elimizden gelen birsey yok. ben kariyer nette gördugum bir ilan icin ilani veren insan kaynaklari mudurune ulastim direk hattindan. firma turkiyede is yapan bir isvec firmasi ve bana bu firmanin en yetkilisi sizin isvecce ve norvecce bilmeniz bizimicin bi sey ifade etmiyor gelir askari ucretle baslarsiniz 3 ay deneriz menmun kalirsak devam ederiz dedi. bu su demek oluyor maas bu is bu isine gelirsen calisirsin isine gelmezse bu maasa bu isi yapacak binlerce issiz var
  ne yapacagimi bilmiyorum bi fikir veren yokmu

 43. selam arkadaşlar ben çok merak etim acaba yaşmı yapıyoo işi 40 yaşın üstünde olan insanlar işi daha çok sahip çıkar bunlar yaşa takılmış kalmışlar yaşaa inşallah bu patronlar bir gün iş ararlar

 44. Taseron olarak bir kurumda15 yıl çalıştım ve bir anda küçülme politikası dolasıyla 20 kişiyi işde çıkardılar yaş 40 oldu nerde iş bulacak bu adamlar hükümet bunlara çözüm bulmalı artık şu kölelige biri dur desin Yada erken emekli etsin millet ne halde gören yok……

 45. Bu yazı çok basit ve hiçbir deneyime sahip olmayan copy/paste tarzı bir yazı olmuş. Sorunlar bu kadar basit ve düz değil. Saha hakkında bilgi edinmelisiniz. Daha gerçekçi ve sonuç odaklı yazılar bekliyoruz.

 46. yaş geçince bize layık iş temizlik veya bulaşıkcılık oluyor. Emekliliğime 3 sene var . Üniversite bitirdim .İş arıyorum. Sadece bulduğum işler dediğm gibi bulaşıkcılık ve temizlik. Birde i diyince size mi diyip gülülyorlar.

 47. Kariyer sitelerinde devamlı iş başvurusu yapıyorum, özgeçmişim çoğu firmalar tarafından 3-4 defa görüntüleniyor, fakat 40 yaşında olduğumdan dolayı görüşmelere çağrılmıyorum nedeni de firmaların yaş kriteri yüzünden napalım 40 yaşındayız diye taş mı yiyelim gerçekten çok can sıkıcı bi olay bu 🙁

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here