Arşivler

Yöneticinize sormanız gereken 3 soru

Başarılı bir kariyerin ve sürekli gelişen bir çalışma performansı için yöneticinizle kurduğunuz bağ ve ondan aldığınız geri bildirimlerin büyük önemi bulunuyor. Bu nedenle zaman zaman yöneticinize, çalışma performansınız ve hedeflerinizle ilgili sormanız gereken sorular bulunuyor.  Bu soruları sormak yöneticinin yönetim tarzına göre kimi zaman zor olsa da alınan cevapların işin daha iyi yapılmasına ve yöneticiyle olan diyaloğun gelişmesine olanak tanıyacağını da unutmamak gerekiyor.

soruel9292

Çalışanların hem kendi kariyerleri hem de kişisel gelişimleri için yöneticilerine sorması gereken bir takım sorular var ancak genellikle bu geri bildirimi almaktan çekinilir. Oysa bu sorular aslında çalışanların yaptığı işin kalitesinin artmasına, iş yapış biçiminin ve yöneticisi ile olan diyalogunun gelişmesine olanak sağlar.

Yöneticinize belirli aralıklarla aşağıdaki soruları sorarak hem onun bakış açısını anlayabilir hem birlikte daha etkin bir şekilde çalışmaya zemin hazırlayabilirsiniz. Yöneticinizin yönetim tarzının buna açık olmadığını düşünüyor olabilirsiniz ama yine de kariyer gelişiminiz için size katkıda bulunacak görüşlerini almaya çalışmalısınız.

İşte, iş hayatında yöneticinize sormanız gereken sorular:

  • Yaptığım işten memnun musunuz?

Hemen her çalışan yaptığı işte başarılı olmayı, kendini geliştirmeyi ve yöneticisinin de kendisinden memnun olmasını ister. Ancak çalışanlar çoğunlukla yöneticisine “Yaptığım işten memnun musunuz?” sorusunu sormaktan çekinir. Yöneticinizin vereceği cevap hem eksik yönlerinizi görmenizi hem de performansınızı arttırmanızı sağlar. Bu nedenle yöneticinize bu soruyu yöneltmenizin ve karşılıklı bu yönde bir diyalog geliştirmenizin, yöneticiniz tarafında olumlu karşılanacağını unutmayın.

yoneticisoru83838

  • Başarınızın artmasına nasıl katkıda bulunabilirim?

Bu soru çalışanların yöneticisine belirli aralıklarda sorması gereken soruların başında gelir. Bu sorunun cevabını bilmeniz, hem büyük resim görmenize hem işinizdeki önceliklerin farkında olmanıza hem de enerjinizi doğru alana yönlendirmenize katkıda bulunur. Bu durum ayrıca belirlenen hedefler kapsamında çalışmayı ve her iki tarafın da başarılı olmasını beraberinde getirir.

  • Farklı yapmamı istediğiniz bir şey var mı?

İyi bir performansın anahtarı, beklentileri doğru anlamaktan geçer. Sizinle aynı yoldan geçmiş yöneticinizin fikirlerini öğrenmeniz ve vereceği ipuçlarını işinizde uygulamanız da performansınızın daha da artmasına yardımcı olacaktır. Örneğin uzun sürede tamamlayabileceğiniz bir işi, yöneticinizin tavsiye edeceği farklı bir yöntemle yapmanız, işinizi çok daha kısa sürede tamamlamanıza olanak sağlar. Bu nedenle yeniliklere ve farklı metotlara açık olun ve yöneticinizin deneyimlerinden faydalanın.

 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.