Sağlıklı yaşam ve spor yapmakla ilgili her sene alınan ama uygulamakta zorlanılan kararların hayata geçmesi için PepsiCo Türkiye kolları sıvadı. Çalışanlarına bu konuda destek vermek için yola çıkan şirket, çalışan sağlığına yatırım yapan Yolumuz Sağlık Projesi’ni bir yılı aşkın süredir yürütüyor.

PepsiCo Türkiye geçtiğimiz yıl Yolumuz Sağlık adını verdiği bir proje başlattı. Proje hakkında görüştüğümüz İnsan Kaynakları Direktörü Selda Kalleci, “Şirket olarak tüm dünyada hem tüketicilerimize hem çalışanlarımıza sağlıklı bir ortam sunmak ve desteklemek en temel vizyonumuz. Bu vizyon doğrultusunda, global sağlık ve güvenlik ajandamızı destekleyecek şekilde yol haritasını belirledik ve çalışanlarımızla birlikte yola çıktık” şeklinde konuştu.  Çalışanlarını sağlıklı beslenme, spor alışkanlığı kazanmasını kolaylaştırmak için çalışan şirketin sağlık yatırımı projesi hakkında detaylı bilgiyi Selda Kalleci’den aldık.

Sağlık önerileri kazandırdı

Selda Kalleci, “Yolumuz Sağlık” sloganıyla çıktıkları bu yolculukta; programın ajandasının oluşturulması ve yürütülmesinde çalışanların önceliklerini, önerilerini, beklentilerini alarak ilerlediklerini aktardı. Programa ilgiyi artırmak için çeşitli interaktif aktivitelerle katıldıkça kazanılacak bir motivasyon sistemi oluşturduklarını söyleyen Kalleci, sistem hakkında şu bilgileri verdi: “Oluşturduğumuz Sağlık Puan sistemiyle çalışanlar aktivitelere katıldıkça puan kazandılar ve kazandıkça da programa katılma istekleri arttı.” Sağlık ajandaları kapsamında ise ofiste sağlıklı kahvaltı edilmesi için düzenlemeler yaptıklarını söyleyen Kalleci, bir araya gelip spor yapmak için oluşturduğumuz faaliyetlerden ve ofis ergonomisine kadar sağlık için birçok konuda çalıştıklarını ortaya koyuyor.

Sağlık ajandası hazır

“İnsan Kaynakları çalışanlarından Şilan Tellioğlu’nun koordinatörlüğünde projede geçtiğimiz bir yılı çok başarılı bir şekilde tamamladık, 2013 yılında ise kurduğumuz bu güzel altyapının üstüne 2013’de her aya bir tema konseptimizle Sağlık Ajandamıza her ay başka bir renk getirmeyi planladık” diyen Kalleci, projeyle tüm şirketin tüm lokasyonlarında  “PepsiCo Sağlık Kültürü” nün oluşmasını amaçladıklarını aktardı. Proje, PepsiCo Türkiye Yiyecek ve İçecek organizasyonlarının toplam beş fabrikasında, depo ve merkez ofiste, satış ekipleri, insan kaynakları uzmanları ve şirket hekim, hemşire ve sağlık memurlarımızın desteğiyle yürütüldü. Kalleci ayrıca yaptıklarını çalışmaları şöyle özetliyor: “Şirket dışından ise hekim ve uzmanlarının şirketimize gelerek çalışanlarımıza verdikleri seminerlerle bilgilerimizi artırdık, yine işbirliği yaptığımız uzman hekimlerimizle çalışanlarımıza göz taraması, yağ ve kas ölçümleri, saç ve cilt tetkikleri gibi bir dizi farkındalık yaratacak çalışmayı yürüttük.”

Çalışanlar uygulamalardan memnun

PepsiCo Yiyecek Pazarlama Proje Müdürü Gökçe Togay Erdal, projeye ilk duyurudan itibaren büyük bir heyecan duyarak dahil olduğunu vurguladı. Sadece çalışma ortamında değil, özel hayatında da “Yolumuz Sağlık” sloganını benimsediğini söyledi ve proje kapsamında faydalandığı aktivitelerden örnekler verdi: “Adım sayar hediye edilerek, merdiven kullanımını arttırmayı amaçlayan “Sayarak Yürüyelim” aktivitesi kapsamında şirkette uzmanlar tarafından yapılan yağ-kas ölçümlerimi takip ederek, düzenli yaptığım sporun etkilerini gözlemleme şansım oldu. 2012 Kartalkaya Kayak aktivitesine katıldım, Şubat ayındaki Kartalkaya Kayak Turunu sabırsızlıkla bekliyorum. 2012 yazında kızım çok küçük olduğu için “Yelken” aktivitesine katılamamıştım,  bu yaz yelken sporunu da bu vesileyle yapma fırsatı bulabileceğim için çok heyecanlıyım.” Herkes gibi spor yapmakla ilgili her sene alınan kararları hayata geçirme konusunda zorlanıldığını aktaran Erdal, bu konuda şirketinin çalışmalarının büyük katkı olduğunu aktardı.