Arşivler

“Verimlilik için yetenekleri keşfetmeli”

İK’cıları en çok etkileyen 100 kişiden biri unvanına da sahip Marc Effon, Yetenek Yönetimi Zirvesi için Türkiye’ye geliyor. Effon’a göre, şirketler verimliliklerini artırmak için çalışanlarının yeteneklerini keşfetmeli ve onları yönlendirmeli.
HR dergi tarafından 9 Kasım 2010’da gerçekleşen Yetenek Yönetimi Zirvesi’ne Amazon.com’da en çok satan İK kitabı “One Page Talent Management’ın yazarı Marc Effon konuk oldu. Dünyanın en büyük şirketlerine yeteneklerinin kalite ve verimliliğinin artırması konusunda yardımcı olan Effron, aynı zamanda İK’cıları en çok etkileyen 100 kişiden biri unvanına da sahip. 2007 yılında Effron tarafından bir İK network ve araştırma organizasyonu olarak New Talent Management Network, 2 binden fazla üyesiyle dünyanın en büyük yetenek yönetimi organizasyonunu oluşturuyor. “Türkiye gibi ülkeler küçük ama ekonomisi gelişen yerler yetenek yönetimi çalışması için çok uygun. Batı ülkelerinin yetenek yönetiminde yaptığı hataları yapmamak için sizin inanılmaz imkanlarınız var” diyen Effron ile hem kitabı hem de yetenek yönetiminin İK alanındaki önemi üzerine konuştuk.
Yetenek yönetimi hakkında kitap yazmaya nasıl karar verdiniz?
Ben inanıyorum ki şirketlerin bu büyük liderleri yetiştirmek için çok büyük fırsatları var. Fakat günümüzde yetenek inşa etme projeleri ne yazık ki iyi çalışmıyor. Yöneticilerle yapılan anketler çoğu çalışanın şirketlerinde yetenek yönetiminin kalitesinden mutsuz olduklarını gösteriyor. Bu durumda gördüklerim ve benim amacım şirketlere yardım etmek ve daha fazla lider yetiştirmek olduğu için bu alanda kitap yazmaya karar verdim.Yetenek yönetiminin İnsan Kaynakları açısından önemi nedir?
İnsan Kaynakları doğrudan organizasyonlarının içine yetenek yönetimini yerleştiriyor. Şirket ne kadar yetenekli olursa o kadar başarılı olur. Eğer İnsan Kaynakları rakiplerinden daha hızlı şekilde şirketlerine yetenek konusunda yardım ederse çok büyük bir avantaj yaratırlar.İnsan Kaynakları çalışanlarının MBA ya da işletme alanında herhangi bir eğitimleri yoksa kendilerini nasıl yetiştirebilir?
İnternet gerçekten harika bir şey. David Ulrech’in her sene güncellediği İnsan Kaynakları yetenek modeline bakarak kendilerini yetiştirebilirler. Orada kursunuz ile ilgili tanıtım ve öğrenmek istediğiniz kurs hakkında bilgiye ulaşacaksınız. Okuyabildiğiniz kadar makale okuyun. İnsan Kaynakları birliğine katılın ve aktif katılımcı olarak sorular sorun. İş hayatı hakkında daha fazla bilgi edinmek için iş hayatına yakın olan İnsan Kaynakları rolünü seçin. İş hayatına ne kadar yakın olursanız yetenek yönetimini nasıl çalıştığını daha iyi öğreneceksiniz. Bir MBA programında öğretilen iş hayatı ile ilgili sizi geliştirecek ve eğitim almanızı sağlayacak birçok materyali internette bulabilir ve kendinizi yetiştirebilirseniz.Yeni yetenek yönetimi network’ü hakkında bilgi alabilir miyiz?
Yeni yetenek yönetimi network’ü yetenek yönetimi profesyonellerinin buluştuğu bir ağ. Amerika çevresinde yetenek yönetimi liderlerinin fikirlerini paylaştığı bir network. Türkiye’de de başlatmayı istiyoruz. Aralık ayında yetenek yönetimi liderleri için hazırladığımız sitemiz farklı alanlardaki soruları yanıtlamak için internette yerini alacak.

Marc Effron’nun kaleminden…
One Page Talent Management (2010)
Leading the Way (2005)
Human Resources in the 21st Century (2003)
Growing great leaders: does it really matter? (2003)
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.