Türk Henkel, çalışanlarına işe girdikten kısa süre sonra çok geniş yetkiler, sorumluluklar veriyor. İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Direktörü Mutlu Türpan, bu uygulamayla çalışanların birçok projede yetkin ve etkili roller aldıklarını belirtiyor.
Henkel, tüm dünyada, çamaşır ve ev bakımı, kozmetik, kişisel bakım ve yapıştırıcı teknolojileri olmak üzere üç iş alanında yaklaşık 50 bin çalışanıyla faaliyet gösteriyor. Ülkemizdeyse Türk Henkel Ankara’da deterjan fabrikası ve İstanbul’da bulunan diğer iki fabrikalarıyla binin üzerinde çalışana sahip. İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Direktörü Mutlu Türpan, Henkel’in 2010 yılında bütün vizyon ve değerlerini de yenilediğini, bu değerlerin tüm çalışanlar tarafından özümsenmesi için Türk Henkel olarak 50’nin üzerinde workshop düzenlediklerini söylüyor. Ayrıca Türpan, Henkel’in dünya genelinde başlattığı çalışan ödüllendirme sistemini 2010 yılında uygulamaya başladıklarını belirtiyor. Henkel Türkiye İnsan Kaynakları çalışmaları hakkında Mutlu Türpan’dan bilgi aldık.
2010 yılı yüksek performansla tamamlandı
İK olarak hedefimiz katma değer yaratan bir partner olmak ve yüksek performansa sahip bir organizasyon yaratmak. Tabii ki bu sürekliliği olması gereken bir süreç. Bu nedenle hedeflerimizi gerçekleştirmek için dur durak bilmiyoruz. İK olarak hedefimiz tutarlı insan kaynakları politikalarıyla hızlı ve proaktif olarak şirketin pazardaki faaliyetlerine katkıda bulunmak ve bunu da şirkete mali bir yük olmadan rekabetçi bir maliyet yapısıyla gerçekleştirmek. Tabii ki performansımızı diğer ülkelerdeki Henkel firmalarıyla önceden tespit edilmiş KPI’lar (performans göstergeleri) ile ölçüyoruz ve değerlendiriyoruz. Bu anlamda 2010 yılını çok başarılı bir yıl olarak geçirdik.

4 aşamalı işe alım süreci

Henkel’de işe alım süreci birkaç aşamadan oluşuyor; ilk aşamada yayınlamış olduğumuz ilana gelen başvuruları titizlikle değerlendiriyoruz, sonrasında pozisyon için gereken vasıflara sahip adaylarla telefon mülakatı gerçekleştiriyoruz. Telefon mülakatı sonrasında olumlu olarak değerlendirdiğimiz adayları yüz yüze mülakat için ofisimize davet ediyoruz. Yüz yüze mülakatlarda Henkel’in değer verdiği belirli yetkinliklere odaklanarak, adayları enerji seviyelerine, analitik düşünme kabiliyetlerine, insiyatif alma konusundaki istekliliklerine, takım çalışmasına yatkınlıklarına göre değerlendiriyoruz. Mülakatlar sonrasında oluşturduğumuz kısa liste adaylarımızı Değerlendirme Merkezi uygulamasına dahil ediyor ve nihayetinde de birlikte çalışacağımız adaya Bölüm Yöneticilerimiz ile beraber karar veriyoruz. 2010 yılında ağırlıkla Satış ve Pazarlama pozisyonlarına yönelik işe alım gerçekleştirdik.

Oryantasyon yılda iki kere düzenliyor

Henkel Oryantasyon Programı o yıl içinde işe başlayan çalışanların katılımları ile yılda iki kez
Ocak ve Temmuz aylarında gerçekleştiriliyor. Yönetim kurulu üyelerimizin şirketimizi ve bölümleri tanıtan sunumları ile başlayan bu oryantasyon programı ile işe yeni başlayanlar şirket ve bölümlerle ilgili ilk ağızdan gerekli bilgileri duymakla kalmayıp, aynı zamanda diğer bölümlerdeki çalışma arkadaşlarıyla da kaynaşmış oluyorlar. Oryantasyon programımız öğleden sonra motivasyon artırmaya yönelik olarak yapılan sürpriz bir eğitimle sona eriyor.
Çalışanlar Global Henkel Akademilerden faydalanıyor
Henkel’de her çalışana özel bireysel gelişim planları yapabilmek önemli. Yüksek potansiyele sahip ve Henkel bünyesinde (global ya da lokal) çeşitli yönetici kademelerine gelebilecek yönetici adaylarının takibi ve buna uygun olarak gelişim planlarının aksiyona geçirilmesi de, uzman kadrosunun yetiştirilmesi de önem taşıyor. “Performans ve Potansiyel Değerlendirmesi” sonrasında bireysel bazda gelişim ve kariyer planları oluşturuluyor ve yöneticiler ve İnsan Kaynakları müdürleri bu aksiyon planlarının gerçekleştirilmesinin takipçisi oluyor. Eğitim planları bu anlamda büyük önem taşıyor. Gerek lokal gerekse Henkel Global Academy ve de Henkel CEE Academy eğitimleriyle çalışanlarımızın gelişimlerine katkıda bulunuyoruz. Eğitim içerikleri de ihtiyaçlar bazında sürekli geliştiriliyor. Satış ağrılıklı bir firmayız, eğitimlerimizin de en büyük payını satış bölümümüz alıyor.
Çalışanlara kısa sürede yetki veriliyor
Son yıllarda yabancı çalışanlarımız da Türkiye’de görev almaya başladılar. Şu an itibariyle 3 tane çalışanımız var yabancı. Yurtdışında da 16 tane Türk çalışanımız görev yapıyor, bu sayı yakın zamanda da 20’ye ulaşacak. Biz tüm çalışanlarımıza kısa süreden itibaren çok geniş yetkiler, sorumluluklar veririz, yetki vermek için uzun süre beklemeyiz. Her genç yetenek çok kısa sürede her türlü bilgiye sahip olur, hata yapmaktan korkmadan yetkili bir şekilde birçok projelerimizde görev yapıyorlar.

Henkel Innovation Challange devam ediyor

Global olarak düzenlenen, bu sene 18 ülkenin katılımıyla gerçekleşecek yarışmamızda; öğrencilerden Henkel’in iş geliştirme müdürleri olarak Henkel’in Çamaşır ve Ev Bakım Departmanı ile Kozmetik ve Kişisel Bakım departmanlarından sadece bir ürünü seçmeleri, seçtikleri ürünü ise 2050 yılının ihtiyaçlarına göre konumlandırmaları ve bu fikirlerini www.henkelchallenge.com web sitesine yüklemelerini istiyoruz. Henkel Innovation Challenge ile özellikle üniversite öğrencilerin nezdinde Henkel’in bilinirliğini artırmayı ve Henkel ürün ve hizmetlerinin yenikçiliğini vurguladığımız bir platform oluşturmayı hedefliyoruz. Bununla birlikte yarışmanın konseptine bağlı olarak üniversitelerde gerçekleştirdiğimiz aktiviteler ile üniversite öğretim görevlileri ile ilişkilerimizi geliştirmeyi ve öğrencilerin girişimci ruhunu destekleyerek, yaratıcılıklarını artırmayı hedefliyoruz.

Yarışmaya tüm öğrenciler davetli

Henkel Innovation Challange’a üniversite ya da yüksek lisans öğrencileri katılabiliyorlar, herhangi bir bölüm ya da üniversite kısıtlamamız yok. Bu yıl uluslararası finalde kazanan takım dünya turu bileti kazanacak, bununla birlikte ilk üçe giren takım üyeleri bir tam gün boyunca Düsseldorf’ta Henkel’in Genel Merkezinde ağırlanacaklar ve Henkel CEO’su Kasper Rorsted ile tanışma şansına sahip olacaklar.

40 stajyer iş imkanı buldu

Stajyer alımlarımı vaka çalışmalarıyla gerçekleştiriyoruz. 2011 yılı vaka çalışmalarına Mart ayında başlamış olacağız. Ancak yıl içinde de bölümlerimizden gelen ek taleplere cevap vermek üzere stajyer alımı gerçekleştirebiliyoruz. Her departman için stajyer alımı gerçekleştiriyoruz, herhangi bir ayrımımız yok bu konuda. Üniversitelerin 3. veya 4. sınıflarında okuyan öğrencileri vaka çalışmasına davet ediyoruz ve bu vaka çalışması esnasında sergilemiş oldukları performansı bölüm yöneticileriyle birlikte değerlendirerek birlikte çalışacağımız stajyerlerimizi belirliyoruz. Seçim kriterlerinden bazıları; enerji seviyesi, kendini net ifade edebilme, yapacakları staja bakış açıları, sorumluluk sahibi olmaları. Her Henkel stajyerinin stajı süresince tamamlayacağı bir projesi oluyor, birebir sorumluluk alarak gelecek için hazırlanıyorlar. Stajyerlerimizi projelerini tamamlarken gösterdikleri performansa ve potansiyellerine göre değerlendiriyoruz, bu değerlendirmeler sonrasında da onlara o anki şartlara bağlı olarak tam zamanlı iş teklifinde bulunabiliyoruz. Bu bağlamda 2006 yılından bu yana 40’tan fazla stajyerimiz mezun olduktan sonra Henkel’de tam zamanlı olarak çalışmaya başladı.

KSS projeleri Henkel Smile çatısında toplanıyor
Sosyal sorumluluğumuz, kurumsal değerlerimizde ve kurum tarihimizde köklü bir geçmişe sahiptir.  İş faaliyetlerimizin ötesine uzanan kurumsal vatandaşlık etkinliklerimizi ve tüm sosyal sorumluluk programlarımızı Henkel Smile çatısı altında topluyoruz. Bu programla sosyal, öğretim, bilimsel, kültürel, eğlence, spor, sağlık ve çevre koruma projelerini teşvik ediyor ve destekliyoruz. Henkel çalışanları bu projelerin fikir aşamasından, projelerin seçilmesine ve hayata geçirilmesine kadar çeşitli süreçlerinde yer alıyorlar. Bu kapsamda 2010 yılında “sokakta çalışan çocuklara meslek edindirme atölyesine destek”, “otizmli çocuklara destek”, “ihtiyacı bulunan okulların bilgisayar ihtiyacının karşılanması” ve “engelli öğrencilere yelken eğitimi verilmesi” gibi çeşitli projeler gerçekleştirdik. 2010 yılında hayata geçirdiğimiz en önemli projelerden biri de “Henkel’in Kızları İşbaşında” projesi oldu. Bu proje kapsamında ülkemizin çeşitli bölgelerinde meslek liselerinin saç bakımı, el dokuma sanatları, güzellik hizmetleri, dekoratif sanatlar ve çinicilik bölümlerinde okuyan çalışkan, parlak, meslek sahibi olmayı isteyen kız öğrencilere mesleki eğitim bursu veriyoruz.