Arşivler

Çalışanlar motosiklet eğitiminde

Ferco Motor motosiklet kullanmak isteyen ama bir türlü cesaret edemeyen çalışanlara özel motosiklet sürüş eğitimleri düzenliyor. Şirket çalışanları Vespa Akademi’de gerçekleşen bu ücretsiz eğitimlerde teorik bilgiler alıyor, Vespa’larla sürüş deneyimi yaşıyor.Baharın gelmesiyle birlikte motosikletler de garajlardan yavaş yavaş çıkmaya başladı. Özellikle işyerlerinin otoparklarında yine yerlerini almaya başladılar. “Ben de motor alsam mı acaba?” soruları yine zihnimizde dolanıyor. İşte Ferco Motor çalışanların motor alıp almama konusundaki soru işaretlerine cevap bulmaları için şirketlere özel sürüş eğitimleri düzenliyor. Vespa Akademi’de düzenlenen eğitimler 1 saat sürüyor. Katılımcılar öncelikle teorik bilgi alıyor, sonrasında da Vespa kullanarak en az yarım saatlik sürüş deneyimi yaşıyor. Pek çok kişinin motosiklet almak istemesine rağmen Türkiye’de motosiklet kültürünün henüz oluşmadığı ortada. Ferco Motor Pazarlama Müdürü Seda Çetmi birçok insanın motosikleti kullanmak istediğini ama Türkiye’de önlerine engeller çıktığını söylüyor. Çetmi bu engelleri şöyle sıralıyor: “Türkiye’de motosiklet ehliyetini almak için tekrar sınava girmeniz, tüm bildiklerinize tekrar çalışmanız gerekiyor, bu süreç uzayabiliyor. Aynı zamanda İstanbul gibi büyük şehirlerde motosiklet kullanmanın zorluğu ve güvenlik sorunu nedeniyle insanlar motosiklet almaktan vazgeçebiliyor. Ya da motosiklet almaya karar veren kişilerin aileleri, arkadaşları ya da sevgilileri bu konuda kendilerini olumsuz etkileyebiliyor.”Hedef kitlemiz orta düzey yöneticiler
Çetmi yurtdışında herkesin ehliyet alabilir yaşa geldiği andan itibaren motosiklet kullandığını belirtiyor. Çetmi “Türkiye’de ise önce araba alınır. Motosiklet ise daha sonrasında hobi olarak hayatınıza girer.” diyor. O nedenle Ferco Motor olarak hedef kitlelerini orta düzey yöneticilerin oluşturduğunu, bu nedenle şirketlere özel program yapmaya karar verdiklerini belirtiyor.

Herkes en az yarım saat motosiklet kullanıyor
Vespa Akademi’de 2009 yılında şirketlere yönelik eğitimler verilmeye başlandı. Şu ana kadar 10 firmadan 650 kişiye eğitim verildi. Firmalar eğitimlere 20-30 kişilik gruplar halinde katılıyor. Seda Çetmi “İK departmanlarıyla iletişime geçiyoruz. Bütün şirket içerisinde bu bir aktivite olarak duyuruluyor. İsteyen kişiler kayıt oluyor. Ve genelde hafta arası iş çıkış saatlerine uygun saatlerde akademiye geliyorlar. Önce teorik bir ders veriliyor. Sonrasında 10’ar kişilik gruplar halinde deneme sürüşleri başlıyor. Her kişinin en az yarım saatlik sürüş deneyimi yaşaması hedefleniyor. Dolayısıyla burada 30 kişilik gruplar hakinde eğitimler veriliyor. Daha kalabalık firmalara 2-3 partide katılım gerçekleştirebiliyorlar. Gelen katılımcılara birtakım avantajlar da sağlıyoruz. Aksesuarlarda indirim şansı yakalıyorlar. Akademi eğitimine devam etmek isteyenlere de indirim sağlanıyor.” diyor.

Çalışanlar en çok Vespa tercih ediyor
Eğitimler 4,5 dönümlük tamamı pist olarak düzenlenmiş bir alanda yapılıyor. Herkese motosiklet kullanmayı ilk kez tecrübe edermiş gibi eğitim veriliyor ama deneyimli olanlar farklı modeller sürmek isteyebiliyor. Seda Çetmi bu tarz talepler karşısında katılımcıların oradaki test motorlarını kullanabildiklerini belirtiyor. Asıl scooter işine yoğunlaştıklarını belirten Seda Çetmi, “Bunu bir kere tecrübe ettikten sonra bırakması biraz zor. Bazı müşterilerimiz motosiklet kullanmayı terlikle evden çıkmaya benzetiyor.“ diyor. Çalışan kişiler tarafından en çok Vespaların çok tercih edildiğini söylüyor. Maxi Scooter modellerinin ise işadamları tarafından oldukça tercih edilen modeller olduğunu belirtiyor.

Firmalar neler dedi?
Eren Çelebi – Philip Morris İç İletişim
“Farklı departmanlardan 70 çalışanımız Vespa Academy heyecanını yaşadı. Geçen yıl ilk kez yaptığımız etkinlik çok ilgi gördüğü için bu yıl tekrarladık.”Mehmet Doğruyol – Medyasoft Yazılım Ürün Yöneticisi
“Herkesin birbirini motive ettiği daha önce hayal ettiği ama cesaret edemediği bir deneyim oldu.”
Cem Tonguç – Turkcell Sosyal Aktiviteler Grubu
Vespa’ya ilgi duyan çok sayıda çalışanımız var. Onları mutlu etmek için böyle bir aktivite düzenledik. İki tur olarak gerçekleştirdiğimiz organizasyon için hala talep var.”
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.