Tüm dünyadan 13.7000 Volvo servis ve tamir elemanına açık olan Volvo Vista yarışmasına bu yıl Türkiye’den 132 kişi 34 takımla katılıyor. 1957’den beri gerçekleştirilen yarışmanın katılımcıları hem eğleniyor hem öğreniyor.
1957 yılında İsveç’te başlayan Volvo Vista, Volvo tamir ve servis personeli için düzenlenen dev bir organizasyon. Bu yıl Haziran’da Göteborg’da gerçekleşecek dünya finallerinde yarışmak için 13.700 Volvo servis personeli başvurdu. Bu yılki ödül ise Selanik seyahati. Volvo servis hizmetlerinde en yüksek kaliteyi yakalamak için teknisyenlerin olduğu kadar, yedek parça personeli, yöneticiler ve garanti bölümünde çalışanların da uzmanlığını arttırılması için düzenlenen yarışmada, takımlar yarışırken aynı zamanda eğitim de alıyor. “Çalışanları bu yarışmaya motive eden şey kazanmaktan çok yurtdışından meslektaşları ile tanışma ve bilgilerini yarıştırma fırsatı yakalıyor olmaları” diyen Volvo Kamyon Bölge Servis Müdürü Arın Aytaç’tan Volvo Vista 2011 hakkında bilgi aldık.Volvo Vista 2011’den bahsedebilir misiniz?
Ülkeler kendi içlerinde en başarılı olan takımları 3 teorik tur ardından seçiyor ve sonrasında bölgesel çapta yarı finaller gerçekleştiriliyor. Hem teorik hem de pratik testler zamana karşı oluyor. Bu testlerde sonuçları doğru yapmak kadar Volvo yolu ile yapmak da önemli. Volvo’da servis işlemleri için teker teker yazılmış yöntemler var. Yarışmacılar için önemli olan bu yöntemleri kullanarak en hızlı şekilde en doğruya ulaşmak. Bölgesel finaller 3 gün sürüyor. 1 gün yarışma diğer 2 gün ise grup aktiviteleri ve eğlenceler için ayrılıyor. Bölgesel yarı finalleri başarı ile tamamlayanlar finallere katılmaya hak kazanıyor.

Organizasyon nasıl bu boyuta ulaştı?
Bir pazarlama etkinliği olarak başlayan Volvo Vista, 1957 yılından beri her iki yılda bir yapılıyor. İlk yıllarda yarışmalar ulusal düzeyde gerçekleştiriliyordu. Yirmi yıl boyunca global düzeyde büyüyerek devam etti. 1977 yılına gelindiğinde dünyanın her yerindeki Volvo yetkili servislerinin katılımına açıldı. 2007 yılından itibaren Vista Dünya Kupası adı altında gerçekleştiriliyor. Bugüne geldiğimizde Volvo Vista tüm kıtalardan takımların yarıştığı gerçek anlamda uluslararası bir etkinlik düzeyine ulaştı.

Volvo Vista yarışması bu anlamda çalışanlarınızın motivasyonunu artırdı mı?
Vista, heyecanı sayesinde çalışanlar tarafından dört gözle beklenen bir yarışma. Katılımcılar yarışmanın başlaması için sabırsızlanıyor. Onların bu heyecanı bizleri de çok mutlu ediyor. Çalışanları bu yarışmaya motive eden şey kazanmaktan çok yurtdışından meslektaşları ile tanışma ve bilgilerini yarıştırma fırsatı yakalıyor olmaları.

Yarışmaya katılmak isteyen adaylar nasıl hazırlanmalı?
Adaylar, karşılarına çıkabilecek her sorunu çözebilmek için nerede araştırma yapmaları gerektiğini bilmeli. Üretimi gerçekleştirilen kamyonlar sürekli olarak gelişiyor ve mekanik anlamda karmaşıklaşıyor. Bu nedenle adaylar hem kamyon teknolojisini iyi bilmeli hem de idari konulara vakıf olmalı. Sorular günlük hayatta servis personelinin karşısına çıkabilecek durumlar çerçevesinde Volvo profesyonelleri tarafından hazırlanıyor. Soruların gerçeklik payı çok yüksek ve böylece soruları çözerken katılımcıların çalışma hayatlarında karşılarına çıkabilecek her türlü duruma alışkın olmalarını sağlıyor.

Yarışmada dereceye girenler ne gibi ödüller kazanıyor?
Yarışmaya katılan herkes için çeşitli ödüller bulunuyor. Ayrıca Türkiye’de birinci ve ikinci gelen takımlar yurt dışında gerçekleştirilen yarı finallere katılmaya hak kazanıyor. 2009 yılında yapılan yarışmada Polonya Varşova seyahati gerçekleşmişti. Bu yılki ödül Selanik seyahati olacak.

‘Mesleğimde bir adım öne çıktım’
Ceyhan Otomotiv’de key teknisyen olarak görev yapan Murat Yıldız “ Bu yıl 3. kez katıldığım Vista yarışması için, daha önce de olduğu gibi teknik anlamda son teknoloji sistemlerini detaylı bir şekilde araştırdım. Ben de diğer takım arkadaşlarım gibi, ön eleme turlarını kendimi geliştirmek için bir fırsat olarak değerlendirdim ve mesleğimde bir adım öne çıktım” açıklamasını yapıyor.

‘Teknik seviyemizi ölçüyoruz’
Ceyhan Otomotiv’de servis müdürü olan Tolga Dönmez “Dünya çapında düzenlenen Vista yarışması, bize her şeyden önce kendimizi ölçme fırsatı veriyor. Teknik seviyemizi hem ülkemizdeki meslektaşlarımızla, hem de dünya çapında benzeri pozisyonlarda çalışan Volvo personeli ile karşılaştırabiliyoruz” diyor.

‘Takım olmanın heyecanı yaşıyoruz’
Sağlam Motorlu Araçları’nda servis müdürü olan Nizar Tüfenkçi “ Vista çalışanlarımız için bir amaç, ve motivasyon unsuru. Teknikerlerimizin kendilerini geliştirmeleri için bir fırsat sunuyor. Atölye içinde, yardımlaşma ve dayanışma ile birlikte bir takım olmanın heyecanı yaşanıyor” yorumunu yapıyor.