Referans kontrolü

İnsan Kaynakları departmanından birlikte çalışacağınız yöneticiye kadar tüm iş görüşmesi aşamalarını başarıyla tamamladınız. Sıra referans kontrolü için verdiğini referansların tek tek aranmasına geldi. Bir “Oh!” çekip sevinme zamanı geldi denebilir mi? Artık işe alındım demek doğru mu? Yoksa kutlama yapmak için çok mu erken?

Referans kontrolü iş görüşmesi sürecinin son aşaması. Tüm süreci başarı ile tamamlayan aday son aşamada verdiği referans kişilere telefonla ulaşılması yoluyla ya işe kabul ediliyor ya da süreç negatif sonuçlanıyor. Referans kontrolü rekabetin arttığı günümüzde son derece önemli ama çoğunlukla adayın çok fazla önemsediği bir aşama değil. Oysa referans olarak aranmasını isteyeceğiniz kişileri neye göre seçtiğiniz çok önemli. Başvurduğunuz firma final kararı bu telefon görüşmeleri sayesinde veriyor. Referanslarınızın kötü olması demek, işi diğer adaya ellerinizle teslim etmek anlamına gelebilir. Referans kısmına iyi hazırlanmalı, yaptığınız işi gerçekten bilen ve sizi iyi tanıyan kişilerin adlarını vermelisiniz.

İşte referans olarak vereceğiniz kişileri seçerken dikkat etmeniz gereken aşamalar:

Sizi iyi tanıyan insanları seçin

Genelde istenen iki referanstan biri eski çalışılan iş yerindeki yöneticidir. Bu referansın etkili olmasında yöneticinize kendinizi iyi tanıtmış ve onunla iyi bir ilişki kurmuş olmanız önemli. Diğer referans seçimi için ise size iyi referans olabilecek kişilerin bir listesini yapmanız gerekebilir. Yeteneklerinizin farkında olan ve sizi iyi tanıyan bir isim seçmeye dikkat edin. Sizin için sıradan ve kısa cümleler kurmayacak, spesifik ve etkileyici bilgiler verecek kişiler çok daha iyi birer referans olacaktır.

Referans kontrolü için haber verin

Referansınızla İK uzmanının bağ kuracağı bir telefon konuşması yapacağını unutmamak gerekiyor. Bu nedenle referansınıza işe başvurduğunuz anda durumu haber verin. Başvurduğunuz işin karakteristiğini ve becerilerinizle nasıl uyum gösterdiğini anlatmanız onun da doğru ifadelerle sizi ve çalışma biçiminizi anlatmasını sağlayacak. Bu şekilde referans kontrolü kısmının başarısız olması mümkün değil.

1

Geri bildirim alın

Görüşmenin nasıl geçtiğini öğrenmek için referansınızı arayın. Önemli noktaları öğrenin ve analiz edin. Görüşmenin nasıl geçtiğini, sorulan soruları, yapılan yorumları öğrenmek kendinizi geliştirmeniz ve kariyeriniz için püf noktaları elde etmeniz açısından son derece önemli. Olası yanlış anlaşılmalara müdahale etme şansınız da bu şekilde ortaya çıkabilir.

3

Referans kontrolü düşünülenden çok daha önemli. Bu nedenle yukarıdaki aşamaları uygulamak ve belirtilen noktalara dikkat etmek gerekiyor. Unutmayın ki referanslarınızın aranması finalist olduğunuz anlamına geliyor, işe alındınız demek değil. Hazırlıklarınızı iyi yapar, gerekli özeni gösterirseniz diğer adaylar arasında parlayıp işi kapmanız hiç de zor değil.