Sevgili yeni mezun, işte bunu sana kimse söylemedi

4

entrepreneur.com editörlerinden, Kariyer Danışmanı ve Yazar Sarah Vermunt, yeni mezunların kariyer endişelerine ve yaşadıkları sorunlara yönelik, onlara hitaben bir mektup kaleme almış. Vermunt mektubunda bambaşka bir perspektiften yeni mezunlara çok özel tavsiyelerde bulunuyor.

Mezun olmanın tıpkı evlenmek, çocuk sahibi olmak ya da evden taşınmakta olduğu gibi büyük bir duygu karmaşası yarattığını söyleyen Vermunt, gururlu ve heyecanlı olmanın yanı sıra “Şimdi ne yapacağım?” duygusunun da son derece baskın olduğunu belirtiyor. Yeni mezunun karşısında kocaman belirsiz bir gelecekle kala kaldığını ve herkesin bu karmaşa içerisinde ondan en iyi kararı vermesini beklediğini belirten yazar, bunun aksi olması gerektiğine dair bir makale-mektup kaleme almış.

İşte Vermunt’un endişeli yeni mezunlara mektubu:

“Sevgili yeni mezun,

Tahmin ediyorum ki şu an freni patlamış bir araba misali üzerine gelen belirsiz geleceğinle baş başasın. Bir şeyler yapmak, en iyi kararı vermek ve geleceğini şimdiden kurmak istiyorsun ama ne yapman gerektiğine dair çok da fikrin yok. Oysa herkes sana bir şeyler yapman gerektiğini söylüyor.

Hayalindeki işi ve onu nasıl yapman gerektiğini bilmen gerekiyor. Öğrenci kredini nasıl ödemen gerektiğini bilmen gerekiyor. Geleceğin hakkında net bir vizyonun olması gerekiyor. Aileni mutlu etmen gerekiyor, çok ama çok başarılı olman gerekiyor…

Şimdi biraz gerçeklerden bahsedelim. Hiçbirimiz tam olarak her şeyi bilmiyoruz. Çalışmaya başladıktan yıllar sonra bile bunun net olmadığını göreceksin. Yaş ve deneyimden bağımsız geleceği görmek, gelecekte neler olacağını kestirebilmek imkansız. İşte bunu sana kimse söylemedi, iş hayatı zor ve maalesef mükemmel plan diye bir şey yok. Her işte bir risk var ve insanların sana söylediğinin aksine işler çok çalışırsak bile yolunda gitmeyebiliyor.

Sadece sen korkmuyorsun. Yeni mezunlar kadar mevcut çalışanlar da pek çok konuda endişeli. İş hayatına başlamak demek tüm sorunların sona ermesi anlamına gelmiyor. Hayat iyi ve kötü şeylerin bir arada olduğu bir yol ve bunu en başta kabul etmek gerekiyor.

İster inan ister inanma bu çok iyi bir şey. Bu şekilde düşünmek seni en azından neyi yapmayı asla istemediğine yaklaştırır. Yapabileceğin en iyi şeyi bilmediğin için endişelenmemelisin. Yapmaktan nefret edeceğin iş sana çok daha fazla yol gösterecektir. İçgüdülerine güvenmelisin. Işık gördüğün, sana kendini iyi hissettiren bir işin mutlaka peşinden koş. Heves ve heyecan, yaşayacağın sıkıntıların üstesinden daha kolay gelmeni sağlar.

Kariyer yolu son derece engebeli, dönemeçli, inişli çıkışlı bir yol. Hatta bazen kendini onca zaman sonra yolun tekrar başına dönmüş bulabilirsin. Sakın üzülme. Hayat bu. Emin ol ki deneyim her zaman güç katar ve çok şey öğretir.

Merak etme, eninde sonunda mücadele edeceksin. Zorlanacaksın, mutlu olacaksın, yorulacaksın. Ama yolunu mutlaka bulacaksın. Şimdiden ne yapman gerektiğini bilmiyorsan asla stres yapma. Bunu anlamanın zaman alacağını deneyim edindikçe göreceksin. Önemli olan yoldaki işaretlere dikkat etmek. Eğer içgüdülerine ve yeteneklerine güvenir, rahat ve dikkatli olursan senin için belirecek fırsatları da kolaylıkla görebilirsin.

Hayatta çok fazla yapılacak şey ve görülecek yer var, zaman da hızla geçiyor. “Şimdi ne yapacağım?” sorusunu bir kenara bırak ve yaşamana bak. Yolunu deneyimleyerek bulacaksın.”

Önceki İçerikİşkolik bir yöneticiyle nasıl çalışılır?
Sonraki İçerikÖzgeçmişin tarihi
Yazar Hakkında
Çiğdem Çalık
Ege Üniversitesi’nin ardından Galatasaray Üniversitesi Radyo, Sinema, TV bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına reklam yazarlığıyla başladı. Dört yıllık reklam dünyası deneyiminden sonra çeşitli web sitelerinde kıdemli editör olarak çalıştı. 2015 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katıldı. İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.

YORUMLAR

  1. Merhaba Çiğdem hanım. Ben hem yeni mezun sayılırım hemde tekrar yeni bir öğrenci. Yazınızı okudum ve kendi adıma teşekkür etmek isterim lakin merak edip sormak istediğim bir husus var; her işletme deneyim sahibi personel arayışındayken bizler nasıl deneyim sahibi olabiliriz? Üstelik günümüzde sosyal projeler ve stajlar deneyim olarak sayılmazken? Bu konuda benim gibi eminim bir çok kariyer hedefi olup, tecrübe sahibi olmayan saygıdeğer arkadaşlarım merak ediyordur.
    İyi günler, iyi çalışmalar dilerim…

  2. Kerem bey çok iyi bir noktaya değinmişsiniz lakin sitenin pofpoflanması ve işyerlerinin itibarı düşmemesi lazım. Bu nedenle yeni mezun bir kişi işe girmesi demek bütün işi onun yapması ve 8 saatten fazla asgari maaşa tabi olması demektir aksi taktirde iş sahibi olamazsın. Al sana gerçek cevap boşuna formlarda vakit kaybetme kolay gelsin kardeşim. Tavsiyem ingilizceyi çok yi bilmen ;)

  3. Yazıyı okurken insan bir an için umutlanmıyor degil. Fakat yurt dışında ki sistemlerden çıkan analizle yazan yazarın tecrübesi ülkemizdeki sistemi çok fazla yansıtmamakta. Avrupa Birliğinden daha fazla mühendise sahip bir ülkede arz talep konu olunca maalesef sana bana sevgili yeni mezuna sıra gelmiyor.

  4. Günümüzde, ülkemizin içinde bulunduğu darboğaz ortada. Özellikle bu darboğazı girişim ve girişimcilik konusunda görüyoruz. Girişim yok, tasarruf yok bunlara bağlı olarak da iş yok, istihdam yok. Peki neden girişim yok, tasarruf yok? Çünkü insanlarda para yok. Gelir durumu düşük olan bir insandan bir işletme kurmasını bekleyemezsiniz. Bunu bir tarafa bırakacak olursak, ülkemizde üniversite mezunları hak ettiği değeri göremiyor. İş başvurusu yapmaya gidiyorsun 4 yıllık lisans eğitimi almışsın, üstüne bir sürü sertifikan var sana verilen cevap ise asgari ücretle ve mavi yakalı olarak alım yapıyoruz, pazartesi gel başla. Bu tarz uygulamalardan bıktım usandım artık. Biz nasıl faydalı olalım ülkemize. Okuduğumuz bölümde, uzman olduğumuz alanda bile çalışmamız istenmiyorken. Problem çok, fakat hepsine değinecek ne gücüm var ne de isteğim. Çünkü değişmiyor. Herkes bir yakınını bir yerlere getirmek için, işin uzmanlarını işe almıyor işi bilmeyen insanlar başa geliyor. Bu ve bunun gibi o kadar sorun yaşıyoruz ki anlatamam. Yeni mezun olmak gerçekten zor. Ailenin üzerimizde kurdğu baskı da ayrı bir olay. O kadar okudun hadi bir iş bul çalış artık demeleri özellikle insanın üzerinde çok daha farklı bir yük oluşturuyor. İş bulamıyorsunuz çünkü. Piyasa belli. Sizi aldığınız eğitimin altında iş yapmaya zorlayan işverenlerle dolu ülkemiz. Tabi, yeni mezun olmuş bir insanın tecrübe kazanması için tecrübesiz eleman alacak hiç bir iş yeri de yok. Herkes tecrübeli çalışan istiyor fakat bu insanlar nerede tecrübe kazanacaklar hiç bir fikrim yok açıkçası

YORUM YAP

Please enter your name here
Please enter your comment!