rickyShell Açık Öğretim ve Platform ile çalışanlarına kendilerini geliştirme fırsatı sunan Shell & Turcas Türkiye, yeni mezun programı ile genç yeteneklerin de peşini bırakmıyor. Firmanın İK Direktörü Rick Young, motivasyon artırmaya yönelik eğitimler, atölye çalışmaları ve “Uluslararası Değişim Programı” gibi kariyer olanakları sunduklarından bahsediyor.
Ülke İK direktörü, dört İK birim müdürü, dört İK analisti, ofis hizmetleri müdürü ve iki özlük ve bordro işlerinden sorumlu olmak üzere Shell Türkiye İnsan Kaynakları 12 kişilik bir ekip. Shell & Turcas İK Direktörü Rick Young, şirketin İnsan Kaynakları departmanı hakkında bilgi verirken, hayata geçirdikleri projelerden bahsetti.

Yönetici adaylarına 3 yıllık eğitim 
Şirketimizde uzun süreli uluslararası görevlendirmenin yanı sıra kısa süreli bir uluslararası değişim programımız mevcut. Bu kısa süreli programımız 6 ay ile 1 yıllık süreyi kapsıyor ve çalışanlarımızın kariyerlerine uluslararası deneyim katmalarını amaçlıyor. Önem verdiğimiz bir diğer program ise, liderlik gelişimi ve koçluk üzerine konu başlıklarıyla düzenlenen yönetici ve yönetici adaylarımızın katıldığı 3 yıllık eğitim programı. Üniversite mezunu olmak, İngilizce bilgisi, iyi iletişim becerisi, takım çalışanı olabilme gibi genel özelliklerin yanı sıra ilgili görevi yerine getirebilmek için gerekli olan teknik bilgi, beceri ve eğer pozisyon gerektiriyorsa deneyim, bizim için işe alım kriterleri içinde önemli. Müşteri hizmetleri ve satış, en fazla eleman alımı yaptığımız bölümler.

Buddy sistemi yeni çalışanı rahatlatıyor
Aramıza yeni katılan arkadaşlarımız için ilk iş günü İK tarafından bir oryantasyon programı uygulanıyor. Bu ilk oryantasyonda, şirket hakkında genel bilgi verilmekle beraber şirketimizde görev yapan tüm çalışanların farkındalığının yüksek olması gereken konulardan biri olan, işçi sağlığı ve güvenliğine ilişkin bilgilendirmeler yapılıyor. Tüm politika ve yönetmeliklere ulaşacağı link ve dosyalar iletilir ve mutlaka alması gereken eğitimlerin bilgisi veriliyor. Bağlı olduğu müdür ve “Buddy”si, yani işyerine alışma sürecinde ona destek olacak kişi olarak atanan bir arkadaşımız ise gerekli ekipmanların ve departmanı ile ilgili tüm bilgilerin sağlanmasında yeni çalışanımıza destek oluyor. Ayrıca, işe başlayan kişilerin sayılarına gore yılda birkaç kere organize ettiğimiz 2 günlük geniş kapsamlı tanıtım toplantılarımızda CEO’muz ve iş kollarının genel müdürleri veya sorumlu müdürleri kendi bölümleri ile ilgili bilgilendirmeler yaparlar. Ayrıca Derince’de bulunan madeni yağ üretim tesisini ziyaret ederek bilgi alma olanağı da buluyorlar.
“Shell Open University” ile eğitimler her an her yerde
Motivasyon artırmaya yönelik eğitimler, kişisel gelişim ile ilgili atölye çalışmaları ve “Uluslararası Değişim Programı” gibi kariyer olanakları sunuyoruz. Bunların yanı sıra eğlenceyi de hiç bir zaman unutmuyoruz ve yılda bir kaç defa düzenlediğimiz yemek ve seyahat organizasyonları ile çalışanlarımızın motivasyon ve enerji düzeyini yüksekte tutuyoruz. Başarılı çalışanların takdir edilmesi ve ödüllendirilmesi bizler için önemli. Uluslararası değişim programımız ve global işlerde alışagelmiş ofis düzeneğinden bağımsız, esnek çalışma olanağımız yeni nesil çalışanlarımızın ilgisini çekiyor. Verilen yerel ve uluslararası eğitimler bireysel ve kariyer gelişimi için özellikle kariyerlerinin başında olan çalışanlarımız için büyük önem taşıyor.
Eğitimler hem uluslararası hem de yerel uygulamalarımız ile destekleniyor. Global süreçler bütün çalışanlarımızın internet üzerinden ulaşabildiği “Shell Open University” (Shell Açık Öğretim) üzerinden yürütülüyor. Bu sistem aracılığı ile hem sınıf eğitimleri hem de internet tabanlı eğitimler düzenleniyor. Her birimdeki pozisyonlar için belirlenmiş olan yetkinlikleri geliştirmek üzere hazırlanmış olan eğitimlere çalışanlar, gelişim ihtiyaçlarına göre katılabiliyor. Eğitimlerin yanı sıra, binlerce kitabın bulunduğu online kütüphanemiz ile de çalışanlarımızın gelişimlerine katkıda bulunuyoruz. Lokal uygulamalar da ise “Shell Open Platform”(Shell Açık Platform) dediğimiz uygulamamız mevcut. Her yıl, gelişim planlarından öne çıkan eğitimleri sınıf içi eğitimi olarak planlayıp, çalışanların katılımlarını sağlıyoruz. Derince’deki Madeni Yağ Dolum ve Gres Üretim Tesisimiz ISO 9001 belgesine sahip olduğu için ISO gerekliliği olan eğitimler öncelik taşıyor. Ayrıca İş Sağlığı, Güvenlik ve Çevre kural ve standartlarımız kapsamında alınan eğitimler de zorunlu eğitimlerimiz arasında. Satış pozisyonlarında çalışacak olan ve şirket aracı kullanan çalışanlarımızın güvenli sürüş eğitimini başarı ile tamamlamış olmaları gerekiyor.

Yeni mezunları destekliyorlar
Shell Yeni Mezun Programı olarak yeni mezunlarımıza yönelik. Bu program çerçevesinde, başladıkları birimde 3 yıl boyunca gelişim amaçlı pozisyonlarda görevlendirilmeleri esas olarak belirlendi. Bu programda işe başlayan yeni mezunların ileride Shell yönetiminde görev alacak şekilde kariyer planlamalarına destek olunuyor. Başvuru icin lisans veya yüksek lisans programından son 5 yıl içinde mezun olmak, iyi seviyede İngilizce bilmek yeterli.“Emniyet kemeri” etkinliğiyle 3000 kişiye ulaştılarToplumsal sorumluluklarını çok önemseyen bir şirket olarak, birçok sosyal sorumluluk projesini hayata geçiriyoruz. Üstlendiğimiz sosyal sorumluluğu, öncelikle şirket kültürümüzün bir parçası olarak, kurumsal ölçekte benimsiyoruz, daha sonra çalışanlarımıza ve iş ortaklarımızla paylaşıyoruz. Ardından da toplumda daha geniş bir kitleye yaymaya çalışıyoruz. İş sağlığı, güvenliği ve çevre konularındaki hassasiyetimiz ve toplumun bu konularda daha duyarlı olması için yaptığımız etkinlikler, sosyal sorumluluk anlayışımızın temelini oluşturuyor. Emniyet kemeri kullanımını ve trafikte emniyet bilincini artırmak için düzenlediğimiz etkinlikler büyük ilgi görüyor. Emniyet kemerinin trafik kazalarındaki hayati önemini, devrilme simülatörüyle anlattığımız etkinliklerimiz ile bu yılın Temmuz ayından bu yana gençler ve ağır vasıta sürücüleri gibi özellikle risk altında olan farklı gruplardan oluşan yaklaşık 3000 kişiye ulaştık.
Ayrıca fotoğraf sanatçısı Tahsin Aydoğmuş’un eserlerinden oluşan ve İstanbul’un eşsiz güzelliklerini yansıtan “Ayasofya” ve “Bu Şehr-i İstanbul” kitaplarını kültür dünyamıza armağan ettik. Dünyanın en büyük arkeolojik çalışmaları arasında yer alan Çatalhöyük kazılarına 15 yıldır verdiğimiz desteğin yanı sıra 2003 yılından bu yana öğrencilere tarih bilinci aşıladığımız Çatalhöyük Arkeoloji Yaz Atölyesi etkinliğini de düzenliyoruz.Türk öğrenciler Eco-marathon’a katılıyor
Geleceğin enerji alternatiflerini şekillendirmeyi hedefleyen Shell Eco-marathon’a da Türk öğrencilerin katılımını sağlıyoruz. Shell’in kurumsal olarak desteklediği sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra, özellikle çalışanların kendi insiyatif ve duyarlılıklarıyla yaptıkları çalışmalar da bulunuyor.
Gönüllülük esasına göre yapılan bu destekler çalışanlarımızın içinde yaşadığı topluma ve bölgeye hem ekonomik hem de sosyal katkıda bulunma isteğinden doğuyor. Örnek olarak bazı projelerden bahsetmek gerekirse; Shell & Turcas’ın İzmir bölge çalışanları ve iş ortaklarının girişimiyle, İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki Süt – 1 odasının tefrişi gerçekleştirilerek, özel tedavi gören bebekler için tek kişilik oda konforu sağlandı.
Shell Türkiye çalışanları tarafından toplanan 900’u aşkın kitap ve kırtasiye malzemesi, Ekim ayında Diyarbakır’da bulunan Başaklı İlköğretim Okuluna iletildi. “Oyuncaklarımı Paylaşıyorum” projesi kapsamında yine çalışanların desteğiyle toplanan 7 koli oyuncak Batman’daki okullara dağıtılmak üzere Batman Milli Eğitim İl Müdürlüğü’ne gönderildi.