Arşivler

Başarılı çalışan Oscar Ödülü’nü hak ediyor

Pepsico İnsan Kaynakları Departmanı; “Sahada Yüksek Uçanlar Programı”, “Anında Puan” ve başarılı çalışanların belirlendiği “Oscar Ödülleri” ile çalışanlarını motive ediyor. PepsiCo Türkiye Kıdemli İnsan Kaynakları Direktörü Selda Kalleci, çalışanlara esnek ve uzaktan çalışma fırsatları sunarak çalışan memnuniyetini artırmayı hedeflediklerini söylüyor.
PepsiCo’nun tüm dünyada 2010 yılı başında duyurduğu, en büyük şişeleyicilerinden Pepsi Bottling Group’un stratejik satın alma işleminin tamamlanmasının ardından, Türkiye’de de yiyecek ve içecek operasyonları PepsiCo Türkiye çatısı altında birleşti. İnsan Kaynakları ekibi PepsiCo Türkiye İçecek ve Yiyecek Şirketleri’nin İK süreçlerinden sorumlu. Bu birleşme sırasında büyük bir harmonizasyon ajandası yürütülmüş; tüm İK süreçlerini entegre ederek yoğun bir iletişim planı hayata geçirilmiş. PepsiCo Türkiye Kıdemli İnsan Kaynakları Direktörü Selda Kalleci, “Tüm İK yetkinliklerimizi sonuna kadar kullandığımız bir süreç geçirdik, bunun yanında İK denetim standartlarımızı da kullandık. Kısaca, yoğun geçirdiğimiz 1 sene boyunca tüm arkadaşlarımla beraber fark yarattığımıza inanıyorum” yorumunu yapıyor.
İşveren markasına yoğunlaşılıyor 
İşveren markası önermemiz “Olanaklar” lansmanıyla, PepsiCo Türkiye’nin hem adaylarına hem de çalışanlarına sunduğu fırsatları sunmaya başladık. Bu yolculuğun sadece İnsan Kaynakları ekibiyle nihayete erdirilebileceğini düşünmüyorum. Bu yüzden Kurumsal İletişim ve Pazarlama departmanlarımızı da yanımıza alarak bir proje ekibi kurduk. Şu an 3 yıllık stratejimizi hayata geçirmek için planlar yapıyor, üniversite aktivitelerine katılıyor ve bunları destekliyor, eğitim programları organize ediyor, sosyal medyada ve şirket dergilerimizde yaptıklarımızı tüm gruplar ile paylaşıyoruz. Bu konuda önümüzde gidilecek uzun bir yol var, kurduğumuz güçlü ekip ve işveren markamızla, önümüzdeki dönemde daha da güzel işlere imza atacağımıza inanıyorum.
Sürdürülebilir sonuçlar için, adaylarımızın doğru yetkinlikler bazında değerlendirilmesi çok önemli. İşte bu yüzden, her bir iş ailesi için belirlenmiş PepsiCo yetkinliklerine göre yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştiriyoruz. Sonuç odaklılık, karar verme, işbirliği ve ikna etme gibi yetkinlikleri uzmanlık, yöneticilik ve üst düzey liderlik düzeylerine göre değerlendiriyoruz. 2011 yılı, saha gücümüzü desteklediğimiz bir yıldı, en çok saha organizasyonumuz için işe alım yaptık diyebilirim. Satış şefi, müşteri temsilcisi, müşteri geliştirme uzmanı gibi pozisyonlar için yoğun bir işe alım ajandamız vardı, saha yöneticilerimizle beraber yürüttüğümüz bu süreçte, saha gücümüze güç katacak yetenekli ve işini sahiplenen birçok yeni arkadaş ile çalışmaya başladık.
Çalışanlar gönüllü koçluk yapıyor
Oryantasyon ve onboarding süreci İK ve yöneticiler olarak yakından takip ettiğimiz süreçler. Çalışanların aidiyet duygularının ilk 1 ayda oluştuğunu düşünürsek, detaylı ve yapılandırılmış onboarding süreçlerinin önemini daha iyi anlayabiliriz. Bu sürecin şirket dahilinde daha iyi yönetilebilmesi için yöneticilerimize eğitimler veriyor, gönüllü çalışanlardan oluşan bir Onboarding koçluğu havuzunu belirleyip destekliyoruz. Onboarding koçları çalışanlarımızın ilk 6 aylık süreçleri boyunca kendilerine birebir destek veriyor, yöneticilerine, belki de çalışma arkadaşlarına soramadıkları soruları yanıtlıyor.
Çalışanlarımız ilk işe girdikleri gün, yöneticileri tarafından kendileri için planlanan pozisyon oryantasyon programının bilgisini alıyorlar. Bunun yanında genel oryantasyon ve fonksiyonel oryantasyon programı ile şirket hakkında genel bilgileri kuvvetlendirmeyi amaçlıyoruz. Saha ile yakın çalışacak arkadaşlarımız ayrıca saha oryantasyonuna da katılıyorlar.
Çalışanlarımız ilk 6 ay boyunca tüm  bu süreci 3 farklı anket ile değerlendiriyorlar; ilk ay, 3. ve 6. aylarda. Yöneticilerimiz de 3. ayda doldurdukları anketler ile bize gidişat konusunda içgörüler sunuyorlar. Böylece biz de İnsan Kaynakları olarak süreci yakından takip edip gereken yerlerde hızlı aksiyon alabiliyoruz.Çalışanlara esnek ve uzaktan çalışma fırsatları sunuluyor
Fayda Gözeten Performans vizyonumuz doğrultusunda hem şirket performansımızı her geçen gün geliştirmeyi hem de bunu yaparken topluma,  çevreye  ve çalışanlarımıza fayda yaratmayı amaçlıyoruz. Dolayısı ile İK olarak çalışan motivasyonunu  yüksek tutmak; hem çalışanlarımızın hem de şirketimizin performanslarını artırmada fayda sağlayan en büyük önceliklerimiz arasında yer almakta.
Çalışanlarımıza “Olanaklar” önermemiz altında, her alanda fırsat eşitliği sunan, farklılık, çeşitlilik ve dahil edici iş ortamı yaratan prensipleri benimsiyor ve uyguluyoruz. Çalışanların motivasyonunu artırmaya yönelik; Global /yerel eğitim programları, iş ve özel hayat dengesine yönelik olarak, esnek çalışma saatleri, uzaktan çalışma olanağı sunma gibi imkanlarımız mevcut.
PepsiCo Yetenek Sürdürülebilirliği vizyonu doğrultusunda, her geçen gün daha da iyi bir işyeri olmak için çalışmaya devam ediyoruz. Yine bu vizyonun bir parçası olarak, şirketimizin ihtiyaç ve stratejilerini göz önüne alarak oluşturduğumuz ödüllendirme programlarını lanse ettik.  Bu programlar yiyecek ve içecek şirketlerimizin geçmiş ödüllendirme programlarının güçlerinin birleştirilmesiyle ve yeni programların eklenmesiyle son halini aldı. Tüm çalışanları kucaklayan ödüllendirme programlarıyla en küçük katkıların bile ödüllendirilmesi, şirket içinde fark yaratan uygulamaların paylaşılması, fark edilmesi ve bir rol model oluşturması, üretilen büyük projelerin herkesçe bilinir kılınması, tüm bunların sonucu olarak da iletişim ve motivasyonun daha da desteklenmesini amaçladık. Bir kaç programımızdan örnek vermek gerekirse;

Çalışanlara PepsiCo Türkiye Oscarı 
PepsiCo Türkiye Oscarları ile tüm çalışanların en büyük başarılarını ödüllendiriyoruz. Üstelik tüm çalışanlar adaylarını şirket intranetinden önerebiliyorlar. PepsiCo İçecek ve Yiyecek Yönetim Komiteleri’nin yapacağı nihai değerlendirmeyle yılsonunda Oscar kazananlar belirleniyor.
Anında Puan uygulamamız ile çalışma arkadaşlarımıza teşekkür etmenin yaratıcı bir yolunu bulduk. Çalışanlarımız şirket intranetimize girip, “Anında Puan” göndermek istedikleri çalışma arkadaşlarını belirleyip teşekkür mesajlarını yazarak, puanlarını tek bir tuş ile gönderebiliyorlar. Yılsonunda en çok puan kazanan 10 PepsiCo Türkiye çalışanına özel sürpriz ödüller sunuyoruz.Sahada Yüksek Uçanlar programı ile açıklanan kriterlere göre 2011’in en başarılı satış çalışanlarının isimlerini bu program sayesinde yılsonunda tüm şirkete duyuruyor olacağız. Y kuşağı konusunda geçtiğimiz dönemde tüm yöneticilerimize eğitim verdik ve rehberler hazırlayıp sunduk. Bu odağı canlı tutmak adına işe alım eğitimlerimize ve toplantılarımıza bu konudaki güncellemeleri ve ek bilgileri entegre etmeye devam ediyoruz. Organizasyonumuzda yer alan bu nesil için güçlü bir iletişim ajandamız var, onları dinliyor ve ihtiyaçlarına yanıt vermeye çalışıyoruz.

Kadıköy Anadolu Lisesi’nin ardından diplomat olma hayaliyle girdiği Marmara Üniversitesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde eğitimine devam ederken gazetecilik mesleğine gönlünü kaptırdı. “Türkiye’de ve Fransa’da Gazeteci Kimliği Sorunu” konulu tezini yazarken çalışmaya başladığı ajansta gazeteciliğe adım attı.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.