Arşivler

Sigorta sektörü büyümeye devam ediyor

sigortaSigorta sektörüne yönelik Kariyer.net’te Mart 2011’den Mart 2012’ye toplam 2.072 ilan yayınlandı. En çok çalışan aranan pozisyonlar ise finansal yatırım danışmanı, satış temsilcisi, sigorta uzmanı oldu.

Özel sağlık sigortaları ve bireysel emekliliğe ilgi artıyor yabancı sermaye, birleşme ve satın almaların artması sektörde rekabeti ve sektörü büyütüyor.  Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin (TSRŞB) aralık ayı verilerine göre 2011 yılında hayat dışı branşta sektör yüzde 21.25 büyüdü. Geçtiğimiz yıl yüzde büyüme gösteren sigorta sektörünün bu yıl da aynı hızla büyümesi bekleniyor.

Gençlere deneyim ve iş fırsatı
Bulunduğumuz dönemde sektörde çalışacak yaklaşık 2000 kişi aranıyor. En çok çalışan aranan pozisyonlar ise finansal yatırım danışmanı, satış temsilcisi, sigorta uzmanı. En çok ilan yayınlanan şehirlerse İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir. Bu illeri Antalya, Adana ve Gaziantep takip ediyor. Sigorta, farklı alanlarda eğitim görmüş deneyimsiz üniversite mezunları için de cazip iş imkanları sunuyor Sigorta şirketlerinin yabancı dil bilen üniversite mezunu adaylara ilgisi de gün geçtikçe artıyor. Türk Sigorta Enstitüsü Vakfı (TSEV) Eğitim Birimi Yöneticisi Hamit Barış Taş, yüksek öğrenim kurumlarının hemen her fakülte ve bölümünden mezun genç sigortacılara kapılarını açan sektörün özellikle Mühendislik ve Yangın Sigortaları gibi teknik altyapının önem kazandığı branşlarda sıklıkla mühendis istihdamı yaptığına dikkat çekiyor. Taş, “Bununla birlikte, sektörün sunduğu kariyer olanakları sadece teknik alanlarla sınırlı kalmayıp pazarlamadan satışa, insan kaynaklarından müşteri ilişkilerine kadar pek çok alanda da kariyer şansı yaratıyor. Sigorta şirketlerinin yanı sıra, acente ve broker gibi aracı kuruluşlar ile hasar ekspertizi yapan şirketler açısından meslek yüksek okulu mezunu yetişmiş ara eleman ihtiyacı da sektörün her daim gündeminde yer alıyor.” diyor.

Sigorta sektöründe en çok ilan yayınlanan pozisyonlar
Finansal yatırım danışmanı
Satış temsilcisi
Sigorta uzmanı
Hasar Uzmanı
Avukat
Sigorta Teknik Sorumlusu

Gazeteci olmak için yola çıkarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Basın Yayın eğitimi aldı. Sektörel yayınlarda tecrübe kazanan, 2007 yılında Kariyer’de Editör olarak çalışmaya başlayan Nogay, 2011’den bu yana Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapıyor.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.