Sony, stajyerlerine bir Sony çalışanı gibi sorumluluklar vererek, şirket içi süreçlere dahil ediyor. Bu sayede stajyerler, şirket içi süreçleri bizzat öğrenirken aynı zamanda kendi kişisel gelişimlerine katkıda bulunabilecek eğitim ve programlara katılma şansı yakalıyor.
Sony, departman ihtiyaçlarına göre üniversitelerin 3. ve 4. sınıflarında lisans ve yüksek lisans eğitimlerini sürdüren öğrenciler stajyer olarak istihdam ediliyor. 6 aylık dönemlerle stajyer alımlarını gerçekleştiren Sony, staj dönemi biten adayları organizasyonel ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak yeniden değerlendirip uygun pozisyonlara yerleştiriliyor. Sony staj süreçleri hakkında Sony Eurasia İnsan Kaynakları Departmanı’ndan Ayça Cihanlı ve Şebnem Özyurt’tan ve Sony’de staj yapan gençlerden bilgi aldık.

 


Stajyer alımlarınızda hangi özelliklere önem veriyorsunuz?

Tüm işe alım süreçlerimizde olduğu gibi stajyer alımlarımızda da pozisyonun gerektirdiği nitelikler ve kişinin yetkinlikleri Sony için öncelikli değerlendirme konusu. İşe alım sürecimizde değerlendirdiğimiz tüm adaylarımız için tercih ettiğimiz niteliklerin başında; Sony markasına, yeni teknolojilere ilgi duymak, heyecanlı olmak, kendini geliştirmeye ve öğrenmeye açık olmak geliyor. İlgili, heyecanlı, kendini geliştirmeye ve öğrenmeye açık, yapıcı, yaratıcı ve başarıyı seven karakterdeki gençleri tercih ediyoruz.
Stajyerleriniz sırasıyla hangi aşamaları geçiyor?
Sony’ye başvuruda bulunan stajyer adayları, önce özgeçmişleri üzerinden değerlendiriyoruz. Bu ön elemeden sonra uygun adaylarla telefon görüşmesi yapılıyor, ardından da adaylar İK ile mülakata davet ediliyor. Kısa liste adaylarıyla bölüm yöneticileri de görüştükten sonra pozisyon için en uygun niteliklere sahip olan adayla süreç sonuçlandırılıyor. Stajyerlerimizin oryantasyon döneminden sonra performansı düzenli olarak yöneticisi ve İK tarafından takip edilip, geliştiriliyor.
Stajyer alımlarınıza ne zaman başlıyorsunuz?
Departman ihtiyaçlarımıza göre belirli dönemlerde stajyer alımları gerçekleştiriyoruz. Bu dönemler, genellikle 6 aylık periyotlarda gerçekleşiyor diyebiliriz.   
Staj programlarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Haftada 3 tam gün bağlı bulunduğu ekibe destek vermek kaydıyla stajyerlerimiz yarı zamanlı veya tercihleri durumunda tam zamanlı olarak çalışabiliyor. Sony’de stajyerlerimize kendi çalışanlarımız gibi sorumluluklar vererek, şirket içi süreçlere dahil ediyoruz. Bu sayede onlar da şirket içi süreçleri bizzat öğrenirken aynı zamanda kendi kişisel gelişimlerine katkıda bulunabilecek eğitim ve programlara katılma şansı yakalıyor.
Stajyerlerden görüşler:
Mert Nacar, Web Platformu İçerik Operasyonları Stajyeri
Sony’de 2 gün sonra 2. ayım dolacak. Oryantasyon sürecinde şirket ve ürünleri ile ilgili geniş bilgi sahibi oldum. Oryantasyonun bir bölümü ürünleri tanıtmaya ayrılmıştı ve çok keyifli bir deneyimdi. En güzel yanı da PlayStation 3’ü tecrübe etmemdi. Çalışma ortamı çok hoşuma gitti, iş arkadaşlarım ve üstlerim, cana yakın ve yardımsever insanlar. Geçtiğimiz hafta Brüksel’deki  ofisimizi ziyaret etme ve takımımızın diğer üyeleriyle tanışma şansımız oldu. Oradaki toplantı ve aktivitelerin, şirketin genel işleyişini anlamam konusunda büyük faydası oldu. Stajyer olarak Sony’nin bana şirketin yurtdışı toplantısına katılabilme imkanı vermesi ne kadar büyük, köklü ve farklı bir organizasyon içerisinde olduğumu bir kez daha kanıtladı. Her anlamda belli bir yol kat ettim ve etmeye devam ediyorum. Kariyerimi ilerletmek açısından Sony’den daha iyi bir ortam düşünemiyorum.
Selen Şentürk, Finans ve Muhasebe Departmanı Stajyeri
Sony’ye Kariyer.net üzerinden başvuruda bulunmuştum. İnsan Kaynakları birimi ile olan mülakat, değerlendirme testleri, departman yöneticisi ile olan görüşmem süresince Sony ailesine katılacak olan her bir bireyin ne kadar titizlikle seçildiğini gördüm. Sony’de çalışmaya başladığımda ise staj deneyimimin bana katma değeri çok yüksek bir süreç olacağını anlamıştım. Stajıma ilk başladığımda diğer çalışanların da katıldığı, tüm departmanları öğrenebileceğim eğlenceli bir oryantasyon sürecinden geçtim. Bu oryantasyon Sony ailesine yeni katılan biri için adaptasyon sürecini çok hızlandırıyor. Sony’deki çalışma sürem boyunca hem yöneticilerim hem de birlikte çalıştığım kişiler iş hayatında karşılaşabileceğim zorlukları engellemem için her türlü desteği gösterdi. Staj programında üstlendiğim sorumluluklar, staj sürecinizin en az başlangıç pozisyonlarındaki çalışanların kazanabileceği bir iş deneyimine dönüştü. Böyle bir deneyimi Sony çatısı ve marka gücü altında kazanmış olmak çok büyük bir ayrıcalık.