Arşivler

Sosyal medya alanında yapabileceğiniz 10 farklı iş

Sosyal medya alanında yapabileceğiniz 10 farklı iş

Hızla büyüyen, dönüşen, her an çıkan yeni uygulamalar ve kanallarla gelişen sosyal medya bugün en çok tercih edilen iş kollarını da bünyesinde bulunduruyor. Sürekli öğrenmenin esas olduğu sosyal medyada süreç çalışanlar için hem keyifli hem de yüzü geleceğe dönük bir kariyeri işaret ediyor. Sizler için sosyal medyada yapabileceğiniz işleri araştırdık.

sosyal-medya-isler

Özellikle Y kuşağı çalışanların ağırlıkta olduğu sosyal medya, kullanıcıları açısından olduğu kadar markalar açısından da önemi tartışılamaz bir konuma geldi. Artık şirketler, markalar ve ürünler için sosyal medya stratejisinin geliştirilmediği bir iş atmosferinden bahsetmek mümkün değil. Bu durum sosyal medya içinde pek çok farklı iş kolunun da türemesine neden oldu. Sosyal medyada kariyer yapmak isteyenler için çok fazla pozisyon ve iş fırsatı var.

İşte sosyal medya alanında çalışmak isteyenler için 10 farklı iş:

Sosyal medya uzmanı

Sosyal medya uzmanı bir konu, ürün ya da kanal için sosyal medya platformlarının yönetiminden sorumludur. Şirket yöneticilerine genel hedefler doğrultusunda raporlama yapar. Belirli araçlar ve araştırmalarla sosyal medyayı sürekli olarak ölçümlemek, içerik ve kullanıcı ile ilgili son trendleri takip etmek durumundadır. Bu amaçla ekibini de sürekli olarak eğitir.

Sosyal medya strateji uzmanı

Sosyal medya strateji uzmanı şirketin ve departmanın hedefleri doğrultusunda sosyal medya planlaması yapar. Yıl içinde hangi içeriklerin hangi sosyal medya platformunda yer almasının marka için faydalı olacağını araştırır. Strateji planlarına göre markanın sosyal medyada görünürlüğünü ve bunun firmaya prestij ve maddi getiri olarak dönüşünü hedefler.

sosyal-medya

Sosyal medya etkinlik uzmanı

Sosyal medya etkinlik uzmanı markanın hedefleri doğrultusunda hem fiziki hem de online sosyal medya etkinlikleri düzenler. Etkinliklerin konseptine göre ünlü isimlerden, uzmanlardan ya da uygulamalardan destek alabilir. Etkinliklerle marka görünürlüğüne hizmet eder.

Sosyal medya hukuk danışmanı

Hukuk okuyanlar için yeni bir iş alanı olan bu danışmanlık biçimi daha çok telif ve diğer haklarla ilgilidir. Markanın hem kullanıcı hem de işveren tarafında sosyal medyadaki hukuksal süreçlerini takip eder. Sosyal medya hukuk danışmanı gerekli durumlarda hukuki süreçleri yönetir.

Medya yöneticisi

Medya yöneticisi sosyal medyanın video ve görsel kısımlarıyla ilgilidir. Video ve yayıncılık platformlarını yönetir.

Blogger

Kişisel blogların ardından artık bir iş kolu olarak da ortaya çıkan bloglar önemli bir sosyal medya mecrası haline geldi. Bu iş sahasında bloggerlar söz konusu markanın ürününe özel içerik üreterek markanın görünürlüğüne katkıda bulunur.

sosyal-medya-blog

Marka temsilcisi

Ürün kategorisine göre uzmanlaşan marka temsilcileri Facebook, Twitter, blog ya da forum gibi mecralarda markanın temsil edilme süreçlerini yönetir. Marka temsilcisi sosyal medya uzmanlarıyla paslaşarak çalışır.

Kitle yöneticisi

Daha çok yurt dışında ve büyük firmalarda yer alan kitle yöneticileri, süreçleri sosyal medya takipçileri açısından izler. Müşterinin nabzı anket, araştırma gibi çeşitli araçlarla ölçülür, gerek duyulan geliştirmeler yapılır.

İçerik strateji uzmanı

İçerik stratejisinde hedef içeriğin ürüne uygun olması ve ürüne katkı sağlamasıdır. Bunun için içerik uzmanı popüler trendleri takip eder, içeriğin nasıl geliştirilebileceğini araştırır ve ürünün satış hacminin artırılması için içerik pazarlaması stratejileri geliştirir.

İçerik yöneticisi

İçerik yöneticisi ürün, konu, kanal ve kitleye uygun içeriği oluşturan kişidir. Benzer konudaki yurt dışı içeriklerini, gündemi sıkı bir şekilde takip eder ve tıklanma oranlarını ölçen araçların yardımıyla kitleye uygun en doğru içeriği geliştirmeye çalışır. Bu kişiler genelde editörler, bloggerlar veya gazeteci kökenli kişiler olabilir. İçerik yöneticisi kitleye uygun etkili metinler üretmekle yükümlüdür.

Ege Üniversitesi’nin ardından Galatasaray Üniversitesi Radyo, Sinema, TV bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına reklam yazarlığıyla başladı. Dört yıllık reklam dünyası deneyiminden sonra çeşitli web sitelerinde kıdemli editör olarak çalıştı. 2015 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katıldı. İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.