Yeni tanıştığın birinin sosyal medya hesaplarını muhakkak incelemiş ya da ekranda gördüğün bir yüzün instagram hesabında kısa bir tura çıkmışsındır. İkinci bir kimlik haline gelen sosyal medya hesapları, ilişkilerimizde oldukça etkili. Peki, sosyal medyada gösterdiğimiz tutum kariyerimizi etkiler mi?

Paylaşım kültürünün giderek yayıldığı; yediğimiz yemekten izlediğimiz filme, tatil anlarımıza, ilişkilerimize kadar hemen her şeyi eş zamanlı olarak paylaştığımız sosyal medya platformlarının hayatımızdaki etkisini yok saymak mümkün değil. Öyle ki bu etki, iş hayatımızı da yer yer etkileyebiliyor. Bu nedenle sosyal medyayı biraz stratejik kullanmakta fayda var.

Sosyal medya hesapları “Nasıl biri ile çalışacağız/çalışıyoruz?” sorusunun cevabı olabilir

Harika bir özgeçmiş hazırladın ve hayalindeki işe başvurdun. Onlarca, belki yüzlerce aday arasından elenerek, son birkaç aday arasına girmeyi başardın. İşveren ise seni biraz daha yakından tanıyıp kurum kültürüne ve değerlerine ne kadar uygun olduğunu görmek istiyor. Şüphesiz ki sosyal medya bunun için değerli bir maden. İş için yeterli olduğunun bir ölçütü olmasa da kişisel özelliklerinin ve hayat tarzının bir yansıması olması bakımından sosyal medya hesapları da işe alım sürecinde etkili olabilir.

Elbette sosyal medya hesapların sadece işe alım sürecinde değil, bir kurum veya kuruluşta aktif olarak çalışırken de kariyerini etkileyebilir. Sosyal medya üzerinden bağlantıda olduğun iş arkadaşların, yöneticilerin, hatta bağlantılı olmasan dahi herkese açık profilin üzerinden erişilebilecek paylaşımların, kariyerinde olumlu veya olumsuz sonuçlar yaratabilir. Bu nedenle sosyal medya hesapların üzerinden çalıştığın kurum veya kuruluş, iş arkadaşların, yöneticilerin, varsa müşterilerin hakkında olumsuz paylaşımlar yapmamaya özen göstermeni öneririz.

Sosyal medya üzerinden kariyerinde fırsatlar yaratabilir, kendini güncel tutabilirsin

Sosyal medyada bağlantılı olduğun kişiler, senin için bir kariyer fırsatına da dönebilir. Doğru kişilerle arkadaş olarak, alanında aktif olarak çalışan ve fikir lideri olan isimleri takip ederek sosyal medyayı günlük eğlencenin ötesinde bir kariyer fırsatına çevirebilirsin. Örneğin; iletişim sektörü gibi kendini sürekli güncel tutman, yeni çıkan teknolojiler ve sektörel gelişmelerden haberdar olman gereken bir alanda çalışıyorsun diyelim… Bu alanda sana ilham verebilecek, alanındaki gelişmeleri yakından takip eden ve kitlesiyle paylaşan isimleri takip ederek kendini güncel tutabilir, olası fırsatlardan erkenden haberdar olabilirsin. Hatta kendi alanınla ilgili yaptığın paylaşımlar, yorumlar ile sen de fikir lideri olabilir; takip edilen, bilgisine danışılan biri haline gelebilirsin.

Sosyal medya hesaplarını bir kariyer fırsatı olarak nasıl değerlendirebileceğini senin için özetledik. İstersen, “Sosyal medya hesabın iş görüşmesine hazır mı?” yazımızı okuyarak özgeçmişinde de gerekli güncellemeyi yapabilirsin.