Yeni mezun ya da son sınıf öğrencisiysen staj olanaklarını mutlaka takip etmelisin. Staj sana kariyer hedefini belirlemede, iş tecrübesi kazanmanda, belki de staj yaptığın şirkette tam zamanlı bir çalışan olmana yardım edecek.

Eğer hiç iş tecrüben yoksa mezun olduktan sonra iş bulmak senin için ciddi bir sorun olabilir. Bir işte tecrübe edinmek senin önünüzü açacaktır. Staj, mezun olduğunda iyi bir iş bulabilmek için doğru bir yol. Staj yapmak; üniversite öğrencilerine, yeni mezunlara ve kariyer değişikliği yapmak isteyenler için iş tecrübesi sunar. Çok az miktarda ya da ücretsiz işe aldıkları için şirketler de az ya da çok az iş tecrübesi olan stajyerleri tercih ediyor.
İş tecrübesi kazanıyorsun
Eğer hangi alanda kariyer yapacağına henüz karar vermediysen, staj senin için iyi bir fırsat olabilir. Stajlar genellikle kısa sürelidir ve herhangi bir zorunluğu yoktur. Staj çalıştığın alanın seni tatmin edip edemeyeceğini anlaman için yeterli olacaktır.

Staj yaptığın şirkette işe girme fırsatın olabilir
Birçok şirket stajyerleri potansiyel çalışan olarak görür ve staj süresi bittiğinde tam zamanlı olarak devam etmelerini ister. Uzun bir iş görüşmesinde olduğu gibi staj yaparken de nasıl uygun ve yetenekli bir aday olduğunu şirkete anlatman gerekiyor. Eğer şirkette kendini gösterirsen, işi kaparsın.
İş çevreni oluşturmaya başladın
Çalışmak istediğin alanda yeni kişilerle tanışma şansı elde edersin. Hangi alanda ya da sektörde olursa olsun yeni kişilerle ilişkiler kurmak sana asla zarar vermez. Staj yaparken tanıştığın biri belki mezun olduktan sonra sana başka bir kapının açılmasını sağlayacaktır. Ayrıca bu kişilerden aldığın referanslar ileri de çok işine yarayacak.
Öğrendiklerini pratiğe dök
Çalışma alanın ne olursa olsun staj sana okulda öğrendiklerini pratiğe dökme imkanı veriyor. Teoride öğrendiklerin pekişirken diğer yandan iş dünyasının kendi başına bir okul olduğunun farkına varacaksın.
İş görüşmesinde kendine güvenin artıyor
Tecrübe kazanmak kişinin kendine olan güvenini kuvvetlendirir. Eğerki etkileyici bir CV’ye sahipsen, iş ararken kendine güvenin daha da artacaktır. Stajını yaptıktan sonra, eğer iş görüşmesinde mülakatı yapan İnsan Kaynakları uzmanı sana iş süreçleri ile ilgili bilgin olup olmadığını sorarsa, “yapabileceğimi düşünüyorum” demek yerine “yapabiliyorum” diyebilir ve örnekler verebilirsin.

Staj bulmak için ne yapmalısın?
Üniversitenin kariyer planlama merkezinden yardım alın
Hala üniversitede okuyorsan, üniversitenin kariyer merkezinden staj bulmak için bilgi ve destek alabilirsin. Üniversitelerde düzenlenen kariyer günlerinde firmaların stantlarında CV’ni bırakabilirsin.
İnternetten staj araştırması yap
Eğer hala öğrenci değilsen ya da okulunun kariyer merkezinin sağladığı imkanları yeterli bulmadıysan, kendi kendine staj arayabilirsin. İnternet üzerinden yaparak, stajyerlik ilanı veren birçok şirkete ulaşabilirsin.

Staj fırsatları için tıklayınız…

http://staj.kariyer.net/website/index.aspx

www.kariyerkampuste.com