Elektronik perakendecilikte Kars’tan Edirne’ye tüm Türkiye’de faaliyet gösteren Teknosa’nın Genel Müdürü Mehmet Nane, Teknosa’nın bugünlere gelmesinde kilit isim. “Sektörünün ihtiyaç duyduğu işgücünü yetiştirmede mevcut okullarımız yetersiz kalıyor” diyen Mehmet Nane, Teknosa Akademi ile alanında ilklere imza attı

Teknosa’nın kurulduğu 2000’den 2005’e kadar yönetim kurulu başkan vekilliği yapan Mehmet Nane, Nisan 2005’ten bu yana Teknosa’nın en tepesindeki isim. Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamlayan Mehmet Nane, 1993’te İskoçya Heriot Watt Üniversitesi Uluslararası Bankacılık ve Finans Bölümü’nde yüksek lisans yaptı.  Türkiye Emlak Bankası, Demirbank ve Demir Yatırım’da çeşitli birimlerde görev alan Mehmet Nane, Sabancı Grubu bünyesinde Planlama, İş Geliştirme Dairesi Başkan Yardımcılığı, Perakendecilik Grubu Direktörlüğü, Sabancı Holding Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu. Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Yönetim Kurulu Başkanı olan Mehmet Nane aynı zamanda TOBB Perakendecilik Meclisi Başkanı. 77 ilde bulunan mağazalarıyla hizmet veren Teknosa’nın Genel Müdürü Mehmet Nane, “77 ildeki mağazalarımızın en önemli iki aktifi var. Birincisi İnsan Kaynakları, ikincisi ise bilgisayar altyapımız. Bunların bizim için önemli olmasının sebebi perakendeci olmamızdır; ne mağazalarımızda satılan markaların ne de içinde bulunduğumuz lokasyonların sahibiyiz” diyerek İnsan Kaynakları’na yapılan yatırımın önemini vurguluyor.
Türkiye’de perakende sektöründeki istihdam rakamlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Organize perakende sektörü firmaları 2011 yılsonu itibarıyla 585 bin kişiyi istihdam ederken, 2012 yılı sonunda bu rakam yüzde 9 büyüme ile 645 bine ulaştı. Diğer hizmet sektörleri gibi emek yoğun bir yapıda olan perakende sektörü, istihdamda sağladığı kayıtlılık ile çalışanının özlük haklarını koruyor, yaptığı eğitim yatırımları ile “kariyer hedefi” sağlayabiliyor. Organize perakende sektörü istihdamı, kriz dönemlerinde de artışını sürdürdü, uzun vadeli istihdam politikası sayesinde Türkiye’de işsizliğin en yüksek olduğu dönemlerde bile istihdam yaratmayı başardı.
İŞ DÜNYASI İLE EĞİTİM DÜNYASI ARASINDAKİ BAĞLAR KUVVETLENMELİ
Sizce, sektörde çalışanların en temel problemleri neler?
Sektörünün ihtiyaç duyduğu işgücünü yetiştirmede mevcut okullarımız yetersiz kalıyor. Bu alanda kendini iyi yetiştirmiş, kişisel gelişimine öncelik veren adaylar daha avantajlı konumda. Çalışanların yabancı dil ve bilgisayar bilgisi gibi nitelikleri, günümüzde olmazsa olmaz özelliklerin başında geliyor. Bu alanlarda kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Sektör de yaptığı anlaşmalar ve girişimler ile bu yönde eğitim almak isteyen kişilere destek oluyor.
Bu problemler hangi yollarla aşılabilir?
Teknik okullarda ve üniversitelerde müfredatın iş dünyasının ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenmesi, staj gibi uygulamalarla iş dünyasıyla eğitim dünyası arasında köprü kurulması; bu alandaki nitelikli çalışan ihtiyacını karşılama noktasında önem kazanıyor. Özel sektör nitelikli personel açığından şikayet ediyor. Bu noktada, eğitim politikalarıyla özel sektörün ihtiyaçlarının birleştirilmesi çok önemli.
SEKTÖR ÇALIŞANLARININ EN BÜYÜK EKSİĞİ EĞİTİM
Çalışanlarınıza ne gibi kariyer fırsatları yaratıyorsunuz?
Hem teknoloji perakendeciliği alanında kariyer yapmak isteyen gençleri eğitmek, hem de Teknosa’nın ve sektörün hızla artan nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak amacıyla Ekim 2005’te Teknosa Akademi’yi kurduk. Teknosa’da Satış Danışmanlığından Satış Direktörlüğüne, merkez ve mağaza kadrolarına kadar çeşitli pozisyonlar için farklı eğitimler veriyoruz.
Teknosa Akademi’deki eğitimler nasıl planlanıyor?
Teknosa Akademi, tüm Teknosa personeline açık bir eğitim merkezi. Amacımız, Teknosa’daki her çalışanımıza fırsat eşitliği sağlayarak kariyer gelişimlerinde ihtiyaç duydukları eğitim/gelişim kaynaklarını sunmak. Bu doğrultuda Teknosa Akademi her sene Yıllık Eğitim/Gelişim İhtiyacı Belirleme Anketi ile çalışanların taleplerini topluyor. Toplanan talepler, kişilerin yöneticileri ile yapılan toplantılarda değerlendirilerek kişinin gelişim alanları, şirket hedefleri ve kariyer planlaması doğrultusunda alacağı eğitimler belirleniyor. Sonrasında Akademi’nin 14 kişilik uzman kadrosu tarafından eğitim içerikleri ve eğitim programları oluşturuluyor. Ya da zaman zaman ihtiyaçlar dahilinde bağımsız eğitim firmalarından da destek alınabiliyor. Bunların yanı sıra şirket iç ihtiyaçlar ve hedeflerimiz doğrultusunda tüm çalışanlarımıza sunduğumuz eğitimler de olabiliyor.
Eğitimlerin süresi nasıl belirleniyor?
Eğitimlerin süresi, kişilerin istihdam edildikleri pozisyona ve eğitim içeriğine göre değişiklik gösteriyor. Kişisel, mesleki ve yönetsel gelişim alanlarında, 1 günden 3 aya kadar süren eğitimlerimiz mevcut. Koçluktan mentorluğa, ürün eğitimlerinden satış eğitimlerine, Kalite Yönetim Sistemi eğitimlerinden Müşteri Odaklı Hizmet Yaklaşımı eğitimlerine kadar çok geniş bir yelpazede eğitimler veriliyor. Bu eğitimlerde video, simülasyon, eğitim oyunu, role play gibi çok farklı ve zengin araçlar kullanılıyor. Ayrıca Akademimiz karma eğitim modelini destekleyen bir proje ile 2008 yılında e-öğrenme platformunu kurarak bir yeniliğe daha imza attı. Tüm çalışanların, internet üzerinden istenilen yerde, istenilen zamanda, doğru ve güncel bilgiye ulaşabilmelerini sağlayan e-öğrenme platformunda 250’den fazla e-eğitim sunuluyor. Zengin bir kaynak olarak e-öğrenme platformumuz, Teknosa’daki birçok eğitim/gelişim programına ve kariyer gelişim süreçlerine entegre edilmiş durumdadır.
Teknosa için akademinin önemi nedir?
Okul şirket olarak tanımlanan şirketlerin faaliyet gösterdikleri sektöre kalifiye insan gücü kazandıran, çalışanlarına yatırım yapan, onların kişisel, mesleki ve yönetsel becerilerini sürekli olarak geliştirmeyi hedefleyen çalışmaları hayata geçirmeleri esastır. Teknosa kurulduğu 2000 yılından bugüne kadar liderliğin getirmiş olduğu sorumlulukla hareket ederek, pek çok alanda olduğu gibi insan kaynağına yatırım ve bunun bir alt kırılımı olarak eğitim konusunda sektöre öncülük etti. 2012 sonu itibarıyla Teknosa’da kişi başına 98,28 saat (yaklaşık 12 gün) eğitim verildi. Bu, sektörümüz için oldukça büyük bir başarıdır.
TATİLLERİNİ MARMARA EREĞLİSİ’NDE GEÇİRİYOR
Satın aldığınız ilk elektronik ürün neydi?
Çocukluğumda satın aldığım pilli araba.
İş özel hayat dengesini kurabiliyor musunuz? 
Güne erken başlamayı seviyorum. Sabah saat 06.00-06.30 arasında kalkıyorum. Özellikle saat 07.30 gibi iş başı yapıyorum. Gün içerisinde yoğun bir tempomuz oluyor. Mesaim ise şayet bir toplantı, iş yemeği yoksa genelde saat 19.00-19.30 arasında bitiyor. Eğer eve gidiyorsam, bilgisayarımı yanıma alırım. Evde ailece akşam yemeği yedikten sonra çocuklarım ile ilgileniyorum. Saat 21.30 gibi çocuklar uyuduktan sonra evde çalışmaya devam ediyorum. Bu da genelde saat 24.00’a kadar devam ediyor.
Ailenizle nasıl vakit geçiriyorsunuz?
Kızım ve oğlum ile zaman geçirmeyi çok seviyorum. Birlikte sinemada, alışveriş merkezlerindeki eğlence alanlarında vakit geçiriyoruz. Evde kaldığımız zamanlarda ise birlikte film izliyor, kitap okuyor, bilgisayarda oyun oynuyoruz. Ayrıca fırsat buldukça birlikte tatile çıkıyoruz. Yaz tatillerimizde birlikte yüzmek en büyük zevklerimiz arasında yer alıyor.
Tatil tercihlerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Yaz aylarını Marmara Ereğlisi’ndeki yazlığımızda geçiriyoruz. Ayrıca her yaz ailem ve yakın dostlarımla mavi yolculuk yapıyoruz.
Türkiye’de ve dünyada favori şehirleriniz hangileri? 
İstanbul başımızın tacı elbette. Dünyada bir yere benzemez, değişilmez. İstanbul dışında master eğitimim için bulunduğum Edinburgh’u, New York’u, Londra’yı, San Francisco’yu severim. Bali ve Rio da önceden gittiğim ama tekrar gitmeyi istediğim yerler arasında yer alır.
Mehmet Nane, ekibini azimli ve hata yapmaktan korkmayan kişilerden kuruyor
• Verilen görevlerden kaçmayan
• Fikirlerini söylemekten çekinmeyen
• İnsanları kırmayan
• Araştırmacı olan
• Limitlerini bilen
• Ekip çalışmasına inanan
• Azimli olan
• Hata yapmaktan korkmayan
• Sebatkar olan çalışanlar arıyor