Moda ve konfeksiyon alanında dünyanın en tanınan markalarından biri olan ve dünyanın pek çok yerinde üreticisi olan Hugo Boss’un kendisine ait Almanya, Amerika, Polonya, İtalya ve İzmir’de olmak üzere beş üretim tesisi bulunmaktadır. Hugo Boss’un en büyük üretim tesisi 3 fabrikası, 120.000 m² açık, 56.000 m² kapalı alanı ve 3300 çalışanı ile Hugo Boss İzmir’dir.

1999 yılından bu yana Ege Serbest Bölgesi’nde faaliyetlerini sürdüren Hugo Boss İzmir’de takım elbise, bayan giyim, spor giyim ve gömlek üretimi yapılmaktadır.

Temel yaklaşımlarının “Önce insan” olduğunu dile getiren Hugo Boss İzmir İnsan Sistemleri Müdürü Mustafa İskifoğlu, bu yaklaşımları çerçevesinde gerçekleştirdikleri uygulamaları bizlerle paylaştı.

Hugo Boss İzmir İnsan Sistemleri Departmanı olarak benimsemiş olduğunuz yaklaşımı nasıl tarif edersiniz?

Hugo Boss İzmir, sürekli iyileştirme bakış açısına sahip, öğrenme ve gelişmeye istekli, dürüst, güvenilir, üstlendiği işin sorumluğunu taşıyabilen, teknik becerilerini geliştirme potansiyeli yüksek, takım çalışmasına yatkın, şirket kültürünü ve vizyonunu süratle benimseyebilecek adayları istihdam eder.

İstihdam ettiği personeli, uygun eğitim programlarıyla geliştirerek doğru pozisyonlarda görevlendirip, etkili yönlendirme ve geri bildirimlerle motivasyonu canlı tutar.

Önce insan yaklaşımıyla, çalışanlarına tatmin edici maddi ve sosyal imkanlar yanında eğitim ve kariyer fırsatları sunarak, parçası olmaktan gurur duyacakları bir şirkette iş ve işi çevreleyen sosyal ortam yaratır.

Hugo Boss’ta İnsan Sistemleri Departmanı hangi faaliyetleri yürütüyor?

İnsan Sistemleri Departmanı olarak vizyonumuz, kurumsal vizyonu gerçekleştirecek yüksek performanslı çalışanlarımızı, insan sistemlerimiz yoluyla geliştirerek, firmamızın rekabetçi üstünlüğünü sürdürmesini sağlamak. Vizyonumuzdan hareketle, İşe Alım, Eğitim Geliştirme, Ücret, Performans Yönetimi, Kariyer, Motivasyon ve Tutundurma, Özlük ve Danışmanlık hizmetleri, İnsan Sistemleri Departmanının ana faaliyet konularını oluşturuyor.

Şirketiniz çalışanlara nasıl bir iş ortamı sunuyor?

İş ortamımızı, çalışanlarımızın bulunmaktan mutlu olacakları ve parçası olmaktan gurur duyacakları sosyal bir yaşam ortamı haline dönüştürmeye çalışıyoruz.  Çalışanlarımızın iş dışında da keyifli vakit geçirebilecekleri sosyal tesislerimizde, Cafe-Bar, kuaför salonu, fitness merkezi ve açık spor alanları bulunuyor. Bununla birlikte çalışanlarımızın kurduğu Tiyatro, Gezi ve Doğa Sporları, Fotoğrafçılık, Şarap Dostları, Koro ve Müzik Enstrümanları, Dans ve Halk Oyunları, Dalış, Mor Çatı, El Sanatları, Sosyal Sorumluluk, Spor, Sinema, Taş Kulüp ve Emekliler Kulübü adındaki sosyal kulüplerimiz, aktif olarak faaliyet gösteriyor. Her sene gerçekleştirdiğimiz spor olimpiyatları, bahar balosu ve yılbaşı partileri de birlikte eğlenceli vakit geçirdiğimiz başlıca aktivitelerimiz arasında.

Çalışanlarınızın eğitimi ve gelişimi konusunda neler yapıyorsunuz?

Şirketimizde çalışanlarımızın gelişimi en çok önem verdiğimiz konulardan biri. Bu doğrultuda beyaz yaka ve mavi yaka çalışanlarımıza yönelik farklı eğitim programları uyguluyoruz. 2008 yılında verilen eğitimler kişi başı 200 saat olarak gerçekleşti.

İşe yeni giren mavi yakalı çalışanlarımıza başlangıç eğitimleri ve bir süre sonra pekiştirme eğitimleri veriyoruz. Beyaz yakalı çalışanlarımız için ise pozisyonların niteliklerine göre değişen farklı eğitim programlarımız bulunuyor. Eğitimlerimizi üç ayrı kategoride gerçekleştiriyoruz: standart eğitim programları, ihtiyaca özel eğitimler ve liderlik enstitüsü. Standart eğitim programlarımız içerisinde Yönetim Geliştirme, Management Trainee Yetiştirme ve Ekip Liderliği Yetiştirme Programı yer alıyor. İhtiyaca özel eğitimler ise eğitim katalogumuz çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz yönetim ve gelişim eğitimleri, Hugo Boss İyileştirme Yaklaşımı Eğitimleri ve teknik eğitimlerdir. Bununla birlikte liderlik potansiyeli olan çalışanlarımızın ve yöneticilerimizin dahil edildiği Liderlik Enstitüsü programımız beginner, intermediate ve advanced olmak üzere üç ayrı düzeyde gerçekleştiriliyor. Tüm bu eğitimlerin hazırlanmasında ağırlıklı olarak iç eğitmen kadrosunda yer alan arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Bunun dışında ihtiyaç doğrultusunda çalışanlarımızı, görevleri ile ilgili olarak dış eğitimlere, kongre ve sempozyumlara da yönlendiriyoruz.

Eğitime önem veren bir firma olarak, teknik eğitimlerin yanı sıra,  Hugo Boss çalışanlarına özellikle günlük hayatlarını daha kaliteli kılmak adına da farklı eğitim programları da uyguluyoruz. Bunlar arasında Sağlık Merkezimizin düzenli olarak yaptığı bilinçlendirme eğitimleri (Osteoporoz, Aile Planlaması gibi), çalışma koşullarımız sebebiyle orta çıkabilecek bazı rahatsızlıkları ve riskleri önlemeye yönelik (Bel Boyun Okulu, İlkyardım Eğitimi) eğitimler bulunuyor. Bu eğitimlerin gerçekleştirilmesinde şirket doktorlarımız ve zaman zaman başvurduğumuz danışmanlık firmaları yer alıyor. Diğer eğitimlerimizde de olduğu gibi bizler için önemli olan nokta hedef kitlenin tamamına ulaştırabildiğimiz etkin eğitimler vermektir.

İşe alımda ne tür uygulamalarınız var?

Şirketimizde üretimde çalışabilecek operatör istihdamı için her hafta Salı günü 10:00 – 13:00 saatleri arasında toplu görüşmeler yapıyoruz. O dönemde üretimdeki ihtiyaçlarımız için uygun olduğu düşünülen adayları, haftanın diğer günlerinde yapılan teknik değerlendirmelere davet ediyoruz. Teknik değerlendirme sonucu olumlu olan adaylara işbaşı veriyoruz. Bununla birlikte Gaziemir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği programları çerçevesinde Halk Eğitim ve Meslek Liselerinden istihdama yönelik operatör yetiştirme programlarımız da bulunmaktadır.

En az 2 yıllık ön lisans programı mezunu tüm adayların başvuruları ise aday veri tabanımızda toplanıyor. Uzman kadromuzda bir ihtiyaç doğması durumunda aday veri tabanımızda yer alan özgeçmişler inceleniyor, uygun niteliklerdeki adaylar görüşmeye davet ediliyor.

İşe alım sürecinde kendi aday veri tabanımızla birlikte dış kaynak olarak Kariyer.net aday veri tabanından da faydalanıyoruz. İhtiyaç halinde Kariyer.net üzerinden ilan da veriyoruz.