Arşivler

Tıbbi mümessillikten bölge müdürlüğüne

sanofi1Sanofi Türkiye’nin saha çalışanlarına kariyer imkanı sunduğu programla eğitime katılıp gerekli yetkinlikleri kazanan tıbbi mümessiller, bölge müdürlüğünden genel müdürlüğe kadar yükselme şansına sahip oluyorlar. Çeşitli pozisyonlarda değerlendirilen 36 çalışan içinde bölge müdürlüğüne kadar yükselen 5 kişi var. 

2011 yılında başlayan ve Bugüne kadar Talent Academy programının sonucunda beş kişinin Bölge Müdürü olarak atandığı Sanofi’de Talent Academy Programı’na şu ana kadar toplam 36 kişi katıldı. Talent Academy programının geliştirilme amacı öncelikle şirket içerisinde gelecekte satış ve pazarlama fonksiyonlarında oluşabilecek kritik pozisyonlar için yedekleme yapabilmek. Sanofi İK Direktörü Türkan Özcan, “Yapılandırılmış, objektif ve adil bir gelişim programının oluşturulmuş olması çalışanlarımızın şirkete bağlılık ve motivasyonlarına çok olumlu yönde katkı sağlamayı amaçladık” diyor. Talent Academy programına katılmak için son 2 yılık performans notu yüksek olan, eğitim düzeyi ve şirket içerisindeki deneyimi yeterli olan çalışanlar öncelikle genel yetenek testi ve kişilik envanteri uygulama çalışmalarına davet ediliyor. Bu aşamalarda önceden belirlenmiş olan seviyenin üzerinde puan alan kişiler daha sonra “Gelişim Merkezi” çalışmalarına alınıyor. Bu süreçte de başarılı olan kişiler Talent Academy Gelişim Programı’na katılmaya hak kazanıyor.

Yöneticiler için liderlik programı Empower
Sanofi firması yöneticilere ve satış alanında kariyer yapan çalışanlarına yönelik Empower ve Talent Academy adlı 2 ayrı programla Empower,  Sanofi Grubu’nda yönetim kademesindeki çalışanların liderlik becerilerini geliştirmeleri ve ortak bakış açısına sahip olmaları için özel olarak geliştirilmiş bir gelişim projesi. Şu ana kadar programa 59 yönetici katıldı. Program; dönemsel interaktif toplantılar, liderlik beceri gelişimi eğitimleri ve aylık seminerler olmak üzere 3 ayrı modülden oluşuyor. Çalışanlar bu program sayesinde uzman oldukları alanlardaki yeni gelişmeleri takip etme ve kendilerini üst seviyelere taşıyacak donanıma kavuşma imkanı buluyor. Proje, Sanofi Türkiye’nin bağlı olduğu kıtalar arası bölgede tüm projeler içinde yılın en iyi İnsan Kaynakları projesi seçilerek ödül aldı. “Program öncelikle yönetim komitesi üyeleri ile başladı. Sonrasında tüm orta düzey yöneticilerin katılımıyla devam ediyor.” diyen Sanofi İK Direktörü Türkan Özcan, nihai amaçlarının zaman içerisinde bu programa tüm kademelerdeki Sanofi çalışanlarını dahil etmek olduğunu belirtiyor.
Kadıköy Anadolu Lisesi’nin ardından diplomat olma hayaliyle girdiği Marmara Üniversitesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde eğitimine devam ederken gazetecilik mesleğine gönlünü kaptırdı. “Türkiye’de ve Fransa’da Gazeteci Kimliği Sorunu” konulu tezini yazarken çalışmaya başladığı ajansta gazeteciliğe adım attı.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.