Tükenmişlik sendromunu yenmek için 3 öneri

Yoğun iş temposu, artan stres, trafik vb. birçok etmen çalışanları bazen öyle bir noktaya getiriyor ki bu gelinen son noktanın adı: Tükenmişlik! Peki, ne yapmalı da bu duygunun üstesinden gelmeli? 

Yapılan son araştırmalar, çalışanların büyük bir bölümünün “Tükenmişlik” duygusuyla baş başa olduğunu ortaya koyuyor. Aslında bu duyguyu yenebilmenin temelinde “Harekete geçmek” var. Harekete geçeceğin şeyin ne olacağını merak ediyorsan, şu 3 öneriye göz atabilirsin:

Tatile çık

Tükenmişlik duygusu seni sarmaya başladıysa, muhtemelen uzun süredir izin kullanmadın. Unutma ki tükenmişliği yenmenin en iyi yollarından biri, ara vermek ve işten uzaklaşmak. Bir aylığına Avrupa’ya kaçmandan ya da şehir değiştirmenden bahsetmiyoruz. Sadece işte olmaman bile yeter. Üç ya da dört günlük mini bir mola, senin için faydalı olacak. Bu noktada başarılı olman için gerekli olan, işinden tamamen uzaklaşman ve seni mutlu eden başka bir şeye yönelmen. Hemen tatile çıkamıyorsan, yaklaşan bir yolculuğun programlanması bile sana motivasyon kaynağı olacaktır. Ne kadar kısa ya da uzun bir tatile çıkacak olursan ol, mutlaka uyman gereken bir kural var.  Bu tatil boyunca çalışmak yok! İşle ilgili her şeyden kendini tamamen soyutlamalısın. Aksi takdirde tatilin avantajlarından yararlanamazsın.

Sağlığına öncelik ver

Meşgul olunduğunda veya strese girildiğinde sağlık genellikle akla gelen son şeydir. Yetersiz uyku, yetersiz beslenme, spor yapmamak… Bunların hepsi bir araya geldiğinde tükenmişlik duygusunu oluşturur. Aynı şekilde bu 3 şeyden birinde meydana gelen olumlu değişim, tükenmişliğin giderilmesinde de olumlu rol oynamaktadır.

Hobi edin

Hobiler fantastik stres gidericidir. Bir hobiye sahip olmak mola vermeni ve işinden uzaklaşmanı sağlar. Hobi edinmek; sosyalleşmenin, yeni bir beceri edinmenin ya da sadece rahatlamanın bir yolu olabilir. İş dışında yapmaktan zevk aldığın ve aklını işten uzaklaştıracak bir şeyin olması önemli. Tükenmişliği yenmek için ruh haline veya nasıl hissettiğine göre seçtiğin birkaç hobin olsun. Kendini aşırı yorgun hissediyorsan; okuma, meditasyon, yazma gibi sakin bir hobi edinebilirsin. Kızgınsan; koşu, fitness veya dövüş sanatları gibi daha aktif olacağın bir hobiyle ilgilenmen öfkeni kontrol altında tutmana da yardımcı olacaktır.

Kaynak: Forbes