İngiltere’de Eğitim Günleri, her yıl dünya çapında yaklaşık 450 bin uluslararası öğrencinin yüksek öğrenimleri için tercih ettiği Birleşik Krallık’ta eğitim hakkında bilgi almak isteyen öğrenciler ve ailelerine yönelik en geniş kapsamlı platform olma özelliğini taşıyor.

 

britusshh1İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan yükseköğretim kurumları Birleşik Krallık’taki eğitim fırsatlarını tanıtmak üzere Türkiye’ye geliyor. British Council tarafından düzenlenen İngiltere’de Eğitim Günleri kapsamında 46 yükseköğretim kurumu, 18 Ekim Cumartesi 11.00-17.00 saatleri arası Conrad İstanbul Hotel’de, 20 Ekim Pazartesi günü ise 13.00 – 17.00 saatleri arasında Ankara HiltonSA Hotel’de olacak.

Üniversite seçiminde en fazla öğrencilerin bireysel araştırmaları etkili oluyor

British Council tarafından her yıl düzenli olarak yapılan ve dünya çapında yaklaşık 130 bin kişinin katıldığı ‘Yurt Dışında Eğitim Öğrenci Anketi’ne göre öğrencilerin üniversite seçimlerinde en fazla bireysel araştırmaları etkili oluyor. Türk öğrencilerin son beş yılda üniversite tercihinde bireysel araştırmayı giderek daha fazla önemsediği tespit edildi. 2014 yılı verilerine göre öğrenciler yüzde 61.9 oranında bireysel araştırmaları sonucunda seçim yapıyor. Kararlarını ikinci sırada yüzde 12.2 oranıyla arkadaşları etkiliyor.

İngiltere’de Eğitim Günleri Türk öğrenciler ve ailelerine Birleşik Krallık üniversitelerinin yetkilileriyle birebir görüşme fırsatı sunarak bu araştırma sürecine önemli bir katkıda bulunuyor. Ayrıca etkinlik boyunca düzenlenecek seminerlerde Birleşik Krallık’ta eğitim ve yaşamla ilgili pratik bilgiler verilecek. YÖK’ün düzenleyeceği denklik ile ilgili bilgilendirme seminerleri yanında TÜBİTAK, Jean Monnet ve Chevening Bursları’ndan gelecek yetkililer ise yurt dışında eğitim almayı planlayan gençlere yönelik burs olanaklarıyla ilgili seminerler verecek.