Neden aynı şirkette çalışmaya devam ediyorum?

2

Bir işte uzun yıllar çalışmak için birçok sebebiniz olabilir. İş arkadaşlarınıza olan bağlılığınız, istikrarlı kariyer hedefiniz ya da terfi almayı beklerken geçirilen süre… Peki, işinizi değiştirmeye karar verdiğinizde kariyer gelişiminizin durmadığını İK uzmanlarına nasıl göstereceksiniz?

uuzunsureayniis600x300

Araştırmalara göre çoğu insan sevmediği bir işte çalışmanın işsiz kalmaktan daha iyi olduğunu düşünüyor ve memnun olmasa da aynı iş yerinde çalışmaya devam ediyor. Fakat bu durum kariyerinin durduğu anlamına da gelmiyor. Aynı işyerinde geçirilen süre boyunca üstlenilen pek çok yeni görev ve sorumluluk kariyer gelişiminin önemli bir parçası…

Böyle bir süreçten sonra; yeni bir iş aramaya karar verirseniz önce mülakatlarda karşınıza çıkacak sorulara hazırlanmalısınız. Çünkü aynı iş yeri ve aynı pozisyonda geçirilen zamanla ilgili İK Uzmanının size yöneltmesi kaçınılmaz pek çok sorusu olacaktır. Doğru cevaplara ulaşmak için ise iyi bir sunuma ihtiyacınız var.

Önemli olan unvan değil görev

Uzun yıllardır aynı şirkette çalışıyorsanız belli ki risk almayı pek tercih etmiyorsunuz. Öğrenme becerileriniz, zorluklara karşı gelebilme yeteneğiniz ve kariyer planınız sorulduğunda asla risk almaktan kaçtığınızı belli etmeyin. Bunun yerine konuşmanızda iş yerinde sürekliliğin yararlarına odaklanabilir ve uzun vadeli projelerin size kazandırdıklarına değinebilirsiniz. İK Uzmanına unvanınız değişmediği halde görevinizde değişiklikler yapıldığını da söylemenizde hiçbir sakınca yok. Kriz dönemlerinde şirketler personel sayısını azaltarak çıkarılan kişilerin işlerini başkalarına yükleyebilir. Bu durumu lehinize çevirerek kriz dönemlerinde aldığınız ek sorumluluklardan bahsedebilirsiniz.

Kontrol sizde

“Neden daha önce iş değiştirmeyi düşünmedin?” sorusuna ise ikna edici, iyimser ve geçerli bir yanıt hazırlamanız gerekiyor. Yürüttüğünüz uzun soluklu bir projenin tamamlandığına şahit olma isteğiniz, takıma olan sadakatiniz ya da kariyer değişikliği yapmak için en mükemmel anı bekliyor oluşunuzu anlatabilirsiniz. Böylece İK profesyoneline kariyerinizin tamamen sizin kontrolünüzde olduğunu hissettirebilirsiniz.

İş değiştirmek değil terfi etmek mi istiyorsunuz?

Tüm bu cevaplara rağmen, yeni bir iş arayışına girmek size korkutucu geliyorsa beklediğiniz terfiyi elde etmek için yeni yollar keşfetmeniz gerekiyor. Burada önemli olan bir planınızın olması… Kendinize güvenli ve şirkete uyumlu olmanız kariyer basamaklarını tırmanmanız için altın değerinde olan ilk adımlardan biri. Terfi etmenizi sağlayacak ipuçlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Önce müdürünüze hedeflerinizden bahsedin ve bu hedefe ulaşmak için neler yapmanız gerektiğini danışın. Ayrıca İnsan Kaynakları departmanınızdan biriyle de bu konuda konuşmanız sizin için faydalı olacaktır. Daha sonra hedeflerinizi bir kağıda yazın ve bunları gerçekleştirdikçe yanlarına bir tik atın.
  • Kendi içinizdeki Halkla İlişkiler Uzmanını ortaya çıkartarak çok da belli etmeden işvereninizin dikkatini çekmeyi deneyin. Toplantılarda daha iyi bir katılımcı olup sizden üst birinden akıl hocanız olmasını rica edebilirsiniz.
  • İş yerinin verdiği görevlere gönüllü olarak katılmak iyi bir takım oyuncusu olduğunuzu ve işinize önem verdiğinizi gösterir. İşverenler, şirketlerine katkı sağladığınızı görmek isterler, bu da genellikle şirketin iyiliğini kendi kişisel motivasyonunuzun önüne koyduğunuzu belirterek olabilir.
  • Müdürünüzün işinizle ilgili güzel geri dönüşlerini bir dosyada saklayın. Böylece bunlardan senelik değerlendirmenizde bahsetmeyi unutmazsınız.
Önceki İçerikKariyerinde olmak istediğin yerde misin?
Sonraki İçerikİngiltere Eğitim Günleri Ekim’de gerçekleştiriliyor
Yazar Hakkında
Melike Çetinsaraç
Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nin Gazetecilik Bölümü'nde yazılı basın muhabirliği, TV muhabirliği ve foto muhabirliği alanlarında eğitim aldı. Son sınıfta Milliyet Gazetesi’nin Cumartesi-Pazar eklerinde bir yıl boyunca staj yaptı. Ardından İstanbul Üniversitesi Radyo-Televizyon Yayıncılığı Bölümü'nden mezun oldu. Yedi yıldır birçok dergi için içerikler hazırlayarak fotoğraflar çekti.

YORUMLAR

  1. Melike hanım maalesef ülkemizde işe alımlar ve terfiler genel olarak torpil ile yapılmaktadır. Onun dışında örnek verdiğiniz şeyler tamamen modern , çalışana saygılı, adil davranan yöneticilerden kurulmuş şirketlerde mümkündür. O da ülkemizde yok denecek kadar az… Örnek : Ben 🙂 bağlı olduğum yöneticilerimin tamamı terfimin olması için uğraşırken , hatta yöneticilerim değişince yeni yöneticilerimde terfim için uğraşırken işi onaylayacak asıl yöneticinin hiç bir şey yapmaması sürekli ertelemesi yıllardır bekletmesi ve ihtiyaç halinde dış kaynaklara yönelmesi de bunun bir örneğidir.İş değiştirmeyi de düşünüyorum o da yine aynı şekilde torpilsiz tanıdıksız olmuyor. Kalifiye personel olmak yetersiz

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here