Arşivler

Kariyerinde olmak istediğin yerde misin?

Ömrün en güzel yaşı kaç dersiniz? Dertsiz tasasız 16 mı, eğlenmek için yeterince genç bir yandan da yeterince olgun hissettiğiniz 21 mi? Belki de bilgelik mertebesine ulaştığınız 65 yaş?

olmakistediginyer290x150Aviva’nın farklı yaş aralıklarında 2 binden fazla yetişkine yönelttiği bu sorunun yanıtı 35’i işaret ediyor. Araştırmaya katılan 45-54 yaş arasındaki kişiler genelde en güzel yaşlarında olduklarını belirtirken 18-24 yaş grubu 27’nin, 65 yaş ve üzerindekiler ise 44’ün favori yaşları olduğunu söylüyor. Soruyu yanıtlayan 35 yaşındaki kişiler ise bir ev satın almak, evlenmek ve çocuk sahibi olmak gibi kilometre taşlarına eriştiklerine fakat kariyerlerinin zirvesine ulaşmak için önlerinde daha yıllarının olduğuna dikkat çekiyor.

Kuşak değiştikçe zirve uzaklaşıyor

Citibank tarafından yapılan, toplam 1000 profesyonelin katıldığı farklı bir anket  ise kariyer zirvesinin “hareketli bir hedef” olarak görüldüğünü ortaya çıkarıyor. Kuşak değiştikçe zirvenin de uzaklaştığını düşünen kadın katılımcılar 53, erkekler ise 55 yaşındayken hayal ettikleri pozisyonda görev alacaklarını öngörüyor.

En mutlu dönem geçmişte kaldı

Arzu edilen başarının edinileceği yaş Y kuşağında 43, Baby Boomer‘da ise 62 olarak belirtiliyor. Aynı zamanda profesyonellerin çoğu, kariyerlerindeki en mutlu dönemin geçmişte bir zamanda kaldığına inanıyor. 35 yaş altı kişiler 28, yaşları 45 ila 54 arasında değişen profesyoneller ise 42 yaşında tatmin edici bir görevde bulunduklarını aktarıyor.

 

Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nin Gazetecilik Bölümü'nde yazılı basın muhabirliği, TV muhabirliği ve foto muhabirliği alanlarında eğitim aldı. Son sınıfta Milliyet Gazetesi’nin Cumartesi-Pazar eklerinde bir yıl boyunca staj yaptı. Ardından İstanbul Üniversitesi Radyo-Televizyon Yayıncılığı Bölümü'nden mezun oldu. Yedi yıldır birçok dergi için içerikler hazırlayarak fotoğraflar çekti.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.