Turizm sektörüne yatırım yapmanın sadece tesis inşaat etmek olmadığına inanan Magic Life, bu sektörde çalışacak personelin eğitimine el attı. Ankara Üniversitesi ve Magic Life’ın işbirliği sonucu gerçekleştirilen “Turizm-Otelcilik ve Rekreasyon Mesleki Eğitim Sertifikalı Programı” hayata geçirildi.
 
Turizm sektörünün önündeki en büyük engellerden biri olan yetişmiş ve sürekli eleman açığını kapatmak için Magic Life harekete geçti. “Kendi personelini kendin yetiştir” sloganıyla yola çıkan Magic Life, Ankara Üniversitesi ile birlikte yepyeni ve Türkiye’de ilk defa uygulanacak bir projeye imza atıyor. Ankara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ve Magic Life’ın işbirliği ile gerçekleştirilen “Turizm-Otelcilik ve Rekreasyon Mesleki Eğitim Sertifikalı Programı” 11 Şubat’ta başladı. Bu proje çerçevesinde, otelcilik alanında mesleki eğitime yönelik potansiyel işgücü kaynaklarına ulaşmak ve eğitmek hedefleniyor. Magic Life’ın eğitim ve sosyal sorumluluk politikası çerçevesinde bir yıldır üzerinde çalışılan projenin merkez üssü Antalya olacak. Magic Life Türkiye İnsan Kaynakları Müdürü Billur Yılmaz ve Magic Life Türkiye Direktörü Coşkun Özavnik anlatıyor.
 
Turizmde, Üniversite- sektör işbirliği
Turizm sektörünün kanayan yarası haline gelen eleman sorunu için uzun bir süredir araştırma halindeyiz. Öncelikle Ankara Üniversitesinin değerli yöneticileri ile fikrimiz paylaştık ve onlarda bizimle aynı heyecanı paylaştıklarını belirttiler. Bu sayede başta Rektör Prof. Dr. Nusret Aras ve yardımıcısı Sayın Prof. Dr. Mehmet Gürel olmak üzere, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Rüştü Güner, Beypazarı Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İlhan Karaçal ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülfem Ersöz ile birlikte çalıştık. Üniversite – sektör işbirliğinin gerçekleştirilerek kaynakların verimli hale getireceğimiz için çok mutluyuz.
 
Tüm Türkiye’de turizmci aranıyor
Ocak sonu itibariyle Magic Life İnsan Kaynakları yöneticileri, tüm Türkiye’ye dağılarak turizm sektöründe çalışmak isteyen 18 yaş üstü lise ve ilköğretim mezunlarını seçmeye başladık. Eğitim kampıysa Side Çolaklı’daki Ankara Üniversitesi’nin tesisleri oldu. 300 öğrencinin katıldığı sertifika programı, 12 haftası teorik, 24 haftası ise Magic Life’ın Antalya, Marmaris, Bodrum ve Sarıgerme’deki kulüplerinde gerçekleştirilecek stajla tamamlanacak.
 
Ücretsiz Almanca dersi
Magic Life ve Ankara Üniversitesi arasında gerçekleştirilen anlaşma çerçevesinde bu yıl için ön büro, house keeping, servis, bar ve mutfak olmak üzere beş alanda eğitim gerçekleştirilecek. Proje kapsamında bazı sınıflara TÖMER tarafından 120 saatlik hızlandırılmış Almanca dil eğitimi de verilecek. Programın yüzde 75’ine devam zorunluluğu getirilirken, katılımcıların tüm konaklama, eğitim giderleri Magic Life tarafından karşılanacak.
 
Animasyon ekibi de yetiştirilecek
Türkiye’de pek rağbet görmeyen animasyon-eğlence alanı da bu projeye dahil ediliyor. Projenin bir diğer etabında ise Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü mezunları, Magic Life kulüplerinde çalışmak üzere animatör olarak yetiştirilecek. Dağ bisikletçisi, tenis eğitmeni, çocuk gelişimi uzmanı, dansçı ve akrobatların yetiştirileceği proje Magic Life Viyana Merkez Eğlence Direktörlüğü ve Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü tarafından yürütülecek.
 
magiclifeacademy@magiclife.com mail adresinden veya www.magiclifeacademy.com web adresinden bilgi alabilir.