Arşivler

Üniversite sonrası iş yaşamına nasıl adapte olunur?

Her yıl tüm dünyada milyonlarca öğrenci üniversiteden mezun oluyor. Üniversite gibi keyifli ve dinamik bir süreçten sonra iş hayatı tüm zorluklarıyla kapıda. Bu hayata adapte olmak, keyif almak ve sürekli öğrenmek elbette kişinin sevdiği işi yapmasıyla oldukça kolaylaşıyor. Sizin için bu adaptasyon sürecine odaklandık.

Üniversite hayatı kişinin kendisini geliştirdiği, yepyeni bilgiler öğrendiği ve aynı zamanda sosyalleştiği çok keyifli bir süreç. Maalesef her güzel şey gibi bu süreç de eninde sonunda sona eriyor. Sonrası ise genelde yeni mezun niçin ilk başta kaos ve stresi içeren bir iş arama sürecinin başlangıcı anlamına geliyor. Bu yeni hayata adapte olmanın kolay olmadığının farkındayız. Ama geçişin kolay ve düşünülenden daha rahat olması için yapılabilecek çok şey var.

İşte yeni mezunun iş yaşamına adaptasyonunu kolaylaştırmak için bazı püf noktaları:

Hayal kurmak, hedef koymak

Uzun yıllar süren üniversite hayatı genelde belirli hedef-sonuç ilişkilerinin hüküm sürdüğü bir süreci kapsıyor. İyi notlar almak, sınavlarda yüksek başarı göstermek, istenen okullara girmek, istenen derslere katılmak gibi net ve çalışıldığında gerçekleşmesi kolay pek çok hedef var. İş dünyası ise bu tür dinamiklerle işlemiyor. Kişi ne kadar çabalasa da iniş çıkışlar yaşayabileceği gibi, pek çok dış faktör süreci baltalayabiliyor. Bu nedenle adaptasyonun ilk aşaması kişinin potansiyel kariyerine uzaktan şöyle bir bakması ve en azından istemediği türde işleri en baştan elemesi. Akademisyen mi olmak istiyorsunuz? Kendi işinizi kursanız daha mı iyi? Kurumsal bir şirket benim için doğru yer mi diyorsunuz? Bu soruları cevaplamak geçişi kolaylaştırıyor.

hayal

Alışkanlıkları değiştirmek

Diyelim ki kurumsal bir şirkette çalışmak istiyorsunuz. O halde ilk bilinmesi gereken püf noktalarından biri düzenli bir hayat formuna geçişin şart olduğu. Geç kalkılan günler, özellikle kaçırılan dersler, haftanın üç gününde yapılan aylaklıkları arkada bırakmaya hazırlanmak önemli. Erken kalkmak, her gün düzenli bir şekilde söz konusu iş yerinde olmak ve daha düzenli bir hayat sürdürmek için şimdiden alıştırma yapmaya başlamak şart.

Bütçe planlaması yapmak

Eğer öğrenci kredisi almışsanız iş hayatına atıldığınızda bunu geri ödemeniz gerektiğini de biliyor olmalısınız. Bu nedenle iş hayatına atılmadan bir bütçe planlaması yapmak finansal bir kriz yaşama olasılığını da ortadan kaldırıyor. Bu şekilde maddi adaptasyon süreci önceden sorunsuz atlatılabiliyor. Bütçenizi kontrol etmek ileride ev, araba ya da başka bir şey almak ya da yapmak istediğinizde de işinize çok yarayacak.

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.