Üniversite tercihi yapacaklar için rehber

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net olarak, üniversite tercihi yaparak kariyerine ilk adımı atacak gençlerin doğru seçimi yapabilmesi için eşsiz bir kaynak sunuyoruz. Üniversite Rehberi’nde; İşverenlerin Tercihi, Tercih Motoru, Meslek/Pozisyon Rehberi ve daha birçok başlıkta önemli bilgileri adaylarla buluşturuyoruz.

Milyonlarca gencin merakla beklediği YKS sonuçları açıklandı. “Tercih döneminde de Kariyer.net seninle” diyerek, üniversite tercih serüveninde gençlerin en büyük destekçisi oluyoruz. Kariyer.net olarak kariyer yolculuğunun ilk adımlarını atmaya hazırlanan adaylara ücretsiz olarak ulaşabilecekleri eşsiz bir kaynak olan Üniversite Rehberi’ni sunuyoruz.

Hangi meslek ne kadar kazanıyor Üniversite Rehberi’nde!

Kapsamlı bir kılavuz niteliğinde olan Üniversite Rehberi’nin içeriği aşağıdaki başlıklardan oluşuyor;

  • Üniversiteler: Rehberde Türkiye’de yer alan tüm üniversitelerin birer sayfası ve üniversitelerle ilgili detaylı bilgiler yer alıyor.
  • Bölümler: 541 bölümde verilen eğitimin içeriği, bölüm mezunlarının çalışma alanları bölümler rehberinde detaylandırılıyor.
  • Meslekler/Pozisyonlar: Bu kısımda ise 2.790 meslek ele alınıyor ve bu mesleklerde çalışanların mezun oldukları bölümler ve üniversiteler, aylık kazançları, işlerinin içeriği gibi önemli bilgiler paylaşılıyor.
  • Tercih Motoru: Üniversite ve bölüm tercihi sıralaması yapmayı kolaylaştıran Tercih Motoru; burs, tercih tipi, eğitim dili, puan aralığı vb. kriterlere göre tüm üniversite ve bölümleri listeleyerek kişinin kendi tercih listesini oluşturmasına yardımcı oluyor.
  • İşverenlerin Tercihi: Rehberin bu bölümünde, hangi üniversite ve bölümlerin mezunlarının işverenler tarafından daha çok ilgi gördüğü detaylandırılıyor.

Üniversite Rehberi’ni detaylı incelemek için web adresini ziyaret edebilirsin.

İşverenlerin en çok tercih ettiği bölümler araştırıldı

Kariyer planlamasında doğru üniversite ve bölüm tercihi oldukça önemli. Bu nedenle bu yıl üçüncüsü yayınlanan İşverenlerin Tercihi sıralamasında, lisans eğitimi veren üniversite ve bölümlerin, işverenler tarafından işe alım esnasında ne kadar tercih edildiğini ortaya çıkardık. Çalışma, işverenlerin Kariyer.net platformlarında aday özgeçmişlerini incelerken oluşturduğu büyük data incelenerek gerçekleştirildi. 127 bin işverene ait 510 binin üzerinde işe alım hareketinin incelendiği çalışmada; işverenlerin hangi üniversite ya da bölüm mezunlarına daha çok ilgi gösterdiği belirlendi. Bu bilgiler ışığında ‘Üniversite Endeksi’, ‘Bölüm Endeksi’, ‘Üniversite ve Bölüm Endeksi’ olmak üzere 3 farklı sıralama oluşturuldu.  Toplam 181 üniversitenin bulunduğu ‘Üniversite Endeksi’ sıralamasının ilk 10’unda 7 devlet üniversitesi yer aldı. Endekste üniversitelerde ilk 3 sırada Galatasaray Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi yer alıyor. İşverenler en çok Matematik Mühendisliği, İşletme Mühendisliği ve Almanca İşletme bölümlerinin mezunlarına ilgi gösteriyor. Alanında uzman bir Danışma Kurulu’nun rehberliğinde hazırlanan İşverenlerin Tercihi sıralamasına Kariyer.net Üniversite Rehberi üzerinden ulaşılabilirsin.

Tercih Günleri’nde uzman isimler öğrencilerin sorularını yanıtlayacak

Başarılı bir kariyerin ilk adımının doğru üniversite ve bölüm tercihi olduğunu belirten Kariyer.net CEO’su Fatih Uysal, “Üniversite tercihi yaparak kariyerlerinin ilk adımını atacak olan öğrencilerimize; Kariyer.net çatısı altında bulunan “Üniversite Rehberi” ile merhaba diyoruz. Bu rehberde; Türkiye’de bulunan tüm üniversiteler, 377 bölüm, 2.790 meslek/pozisyon yer alıyor ve her biri için maaşlardan eğitim içeriğine birçok detaya yer veriliyor. Böylece öğrencilerimiz üniversite/bölüm tercihi yaptıklarında hangi meslekleri seçebileceklerini görebilir ya da hangi mesleği yapmak istiyorlarsa o mesleğe uygun eğitimi seçebilir. Bu sayede başarılı bir kariyere uzanan tüm adımlarını planlayabilirler” dedi.

Uysal: “Tercih döneminde, 1 milyondan fazla öğrenci ve aileye ulaşmayı hedefliyoruz”

Bu yıl üniversite tercihi yapacak öğrencilerin kullanımına sunulan diğer hizmetler hakkında da bilgiler veren Fatih Uysal, “Üniversite Rehberi’nde bulunan alanlardan bir diğeri ise bu yıl 3’üncüsünü yayınladığımız İşverenlerin Tercihi…  Bu başlık altında, işverenler tarafından en çok hangi bölüm ve üniversitelerin mezunlarının tercih edildiğini kamuoyu ile paylaşıyoruz. Üniversite Rehberi altında öğrenciler ayrıca bu yıl yayına aldığımız Tercih Motoru’nu kullanarak tercih yapma süreçlerini kolaylaştırabilirler. Kariyer.net olarak sadece bunlarla yetinmeyerek, öğrencilerimizin akıllarındaki sorulara yanıt bulabilmelerini sağlamak adına da ‘Kariyer.net Tercih Günleri’ etkinliğinde öğrenciler ile farklı alanlardaki uzmanları buluşturacağız. Yapacağımız canlı yayınlarda öğrencilerin ilgi alanlarına giren bölümlerin uzman isimleri, adaylarımızın tüm sorularını yanıtlayacak. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, bu sene de tercih döneminde Kariyer.net üzerinden 1 milyondan fazla aday ve aileye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.